Aktualności
"Krzesać, krzesać, krzesać!" Wywiad jubileuszowy z Wojciechem Kilarem
2012-07-19
W dniu urodzin Wojciecha Kilara radiowa Dwójka wyemitowała przeprowadzony tego samego dnia przez Marcina Majchrowskiego fascynujący wywiad z Kompozytorem. http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/646949,Wojciech-Kilar-Nie-moglem-sie-nauczyc-nutW prawie godzinnym wywiadzie kompozytor dokonuje swego rodzaju podsumowania dotychczasowej twórczości, opowiada o powstawaniu wybranych dzieł, przywołuje osoby i sytuacje z nimi związane. Wspomina początki edukacji muzycznej, nauczycieli, przyjaciół, wskazuje swoich mistrzów w muzyce. Opowiada także o swej miłości do gór: „Ja myślę, że to jest taka właściwie kwintesencja naszej miłości do przyrody – mówi – takie odcięcie się od tego, co tu na dole, od tych różnych przykrych, często paskudnych rzeczy. (...) Im idzie się wyżej… ci ludzie stają się lepsi. To nie jest to, że się spotyka przypadkowo ludzi, którzy nagle są serdeczni, wspaniali. Ja myślę, że oni się zmieniają właśnie schodząc z tej powłoki ziemskiej, zrzucają z siebie jakiś płaszcz rzeczy przyziemnych, rzeczy niemiłych, rzeczy brzydkich i nagle wszyscy się tam stają lepsi, tam to pozdrawianie się wzajemnie górskie, ta rozmowa osiemnastoletniego chłopaka z siedemdziesięcioletnim weteranem górskim. To braterstwo, ta jedność, to się czuje już nawet w schronisku, kiedy tam się przed wejściem dalej w góry stoi się w kolejce do kefiru. To jest banał, ale góry to jest wolność.”
Między słowami Maestro zdradził, czego możemy się spodziewać w jego dalszych planach kompozytorskich. Mówiąc o koncertach fortepianowym dodał: „Jak napisałem ten drugi koncert, to mi się zachciało trzeciego”, zaś wspominając powstawanie „Missa pro pace” wspomniał: „Zawsze myślałem o mszy, którą jeszcze może teraz zdążę napisać. Takiej niedużej, użytkowej, która nie rozciągnie nabożeństwa, mała msza, po dwie-trzy minuty każda z części”.
Serdecznie polecamy ten oraz inne jubileuszowe wywiady transmitowane przez ten tydzień w Programie Drugim Polskiego Radia.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.