PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Sacrum Non Profanum Trzęsacz 2012

2012-08-13
Już dziś rusza VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, poświęcona twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. Festiwal Sacrum Non Profanum jest przedsięwzięciem, mającym na celu popularyzację muzyki wysokiej kompozytorów dawnych i współczesnych. Przez sześć wakacyjnych dni ( od 13 do 18 sierpnia) Trzęsacz staje się kulturalnym centrum regionu, ściągając melomanów z kraju i zagranicy zainteresowanych koncertami wybitnych artystów oraz młodych muzyków o światowej renomie. W tym roku koncerty odbywać się będą pod hasłem: Muzyka naszych czasów - Henryk Mikołaj Górecki.

Ramowy program:
13 sierpnia (poniedziałek) Trzęsacz
Bartłomiej Nizioł – skrzypce (Szwajcaria), Andrzej Mielewczyk - organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową

14 sierpnia (wtorek) Trzęsacz
Wacław Golonka - organy, Anna Górecka – fortepian, Poznański Kwintet Akordeonowy , Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Cantata na organy op. 26

15 sierpnia (środa) Świnoujście
Barbara Tritt – sopran , Wolfgang Seifen – organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki – III Symfonia Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36

16 sierpnia ( czwartek) Trzęsacz
Patrycja Piekutowska – skrzypce, Vincent de Pol - organy (Niemcy)
Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Mikołaj Górecki (jr) - Concerto Notturno, Denis Bedard – Concerto pour orgue et orchestre a coredes

17 sierpnia ( piątek) Trzęsacz
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
ECMKP – organy, Anna Leszczyńska – flet, Jakub Kościuszko – gitara
Krakowskie trio stroikowe, Szczeciński Kwartet Smyczkowy Vigo Roso
W programie: Dariusz Przybylski – organy, Duet flet gitara, Krakowskie trio stroikowe
Henryk Mikołaj Górecki – I Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha muzyka na Kwartet op. 62
Trio stroikowe ( obój , klarnet, fagot)

18 sierpnia ( sobota) Świnoujście
Tomasz Adam Nowak – organy (Niemcy), Leszek Skrla – baryton, Chór ZUT Szczecin,
Przygotowanie: Sz. Wyrzykowski, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Beatus Vir – (Psalm na baryton solo chór mieszany i wielką orkiestrę op. 38)

Więcej informacji: http://www.rewal.pl/pl/imprezy/item/2679-sacrum-non-profanum-trzesacz-2012

Najczęściej czytane:

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Płyta TAKI PEJZAŻ w sprzedaży od 19 maja

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.

Muzyka polska po Szymanowskim – wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.

Kompozytor Miesiąca: Jerzy Kornowicz i jego #biurkokompozytora

W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach. 

Polscy Kompozytorzy Dzieciom: Romuald Twardowski

Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Dowiedz się więcej Zamknij