Aktualności
Koncerty jubileuszowe Juliusza Łuciuka
2012-11-15
Z okazji 85. urodzin znakomitego krakowskiego kompozytora Juliusza Łuciuka w Filharmonii Krakowskiej odbędą się dwa koncerty z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. W programie koncertów, które odbędą się 16 i 17 listopada, znajdują się utwory:Julisz Łuciuk – Apokalypsis na chór a cappella
Antonín Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Piotr Czajkowski – VI Symfonia h-moll op. 74 Patetyczna
Wystąpią:
Orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Ivan Monighetti – wiolonczela
Szczegóły: http://www.filharmonia.krakow.pl/
Juliusz Łuciuk urodził się w 1927 roku w Brzeźnicy. Studiował kompozycję u Stanisława Wiechowicza i teorię w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz muzykologię pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia kompozytorskie kontynuował w okresie 1958-59 u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha w Paryżu. Uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena a w 1959 roku brał udział w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Darmstadt. Jest laureatem szeregu nagród kompozytorskich w kraju: m.in. I i II nagrody w Konkursie Dyplomantów Kompozycji (1958), II nagrody (1968) i wyróżnienia (1972) w Konkursie im. Grzegorza Fitelberga, III nagrody w Konkursie Telewizji Polskiej (1972), wyróżnienia w Konkursie Filharmonii Narodowej (1975), III nagrody w Konkursie Episkopatu Polski (1984), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1998). Medal przyznany przez Ojca Świętego Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pontifice” (2001). Za granicą jest zdobywcą: Srebrnego Medalu w Vercelli (1960), nagrody Radia Niderlandzkiego w konkursie w Bilthoven (1962), wyróżnień (1971, 1973) i Grand Prix (1974) Konkursu w Monaco, II nagrody w Konkursie w Gambarogno Lago Maggiore w Szwajcarii (1982). Zostały mu także przyznane: Nagroda Premiera za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży (1976), Nagroda Miasta Krakowa (1983), Nagroda Brata Alberta za twórczość sakralną (1983), Nagroda Wojewody Krakowskiego (1992), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1995), Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy (1997), Nagroda Specjalna Ministra Kultury (2004), Medal Województwa Małopolskiego (2004).
Najczęściej czytane:
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.