Aktualności
Nowe płyty Pawła Łukaszewskiego
2012-11-23
Nakładem wydawnictwa DUX ukazały się właśnie trzy płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego. Jest to niewątpliwa gratka dla miłośników twórczości tego kompozytora oraz miłośników muzyki w ogóle. Płyty tworzą serię pod wspólnym tytułem Musica Sacra pod kolejnymi numerami od 1 do 3. Znalazły się na nich utwory wokalno-instrumentalne, organowe oraz na chór a cappella.Musica Sacra 1, DUX 0356 (2012)
1. Gaudium et Spes na sopran solo, chór i orkiestrę symfoniczną (1997)
Sinfonietta na orkiestrę smyczkową (2004)
2. Allegro molto
3. Adagio
4. Andantino
5. Comodo
Trinity Concerto na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową (2006)
6. Larghetto
7. Agitato
8. Largo
9. Adagietto for string orchestra (2009)
Symphony No. 2 Festinemus amare homines na sopran solo, dwa fortepiany, chór i orkiestrę symfoniczną (2005)
10. Festinemus
11. Tempus
12. Amamus
13. Decedunt
Wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Greg Banaszak (saksofon), Ravel Piano Duo (Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska), Orkiestra Filharmonii Podlaskiej, dyr. Piotr Borkowski)
Musica Sacra 2, DUX 0367 (2012)
1. Psalm 102 na chór mieszany a cappella (2003)
2. Souvenir na organy (1999)
3. Stabat Mater na trzy żeńskie chóry a cappella (1993)
4. Offertorium na organy (2004)
Hommage a Edith Stein na chór mieszany a cappella (2002)
5. Tagesgebet
6. Gabengebet
7. Schlussgebet
Koncert na organy i orkiestrę smyczkową (1996)
8. Moderato secco
9. Adagio giocoso
10. Moderato marcato
11. Veni Creator na dwa chóry mieszane a cappella (2004)
12. Icon na organy (2010)
Wyk. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski, Schola Cantorum Bialostociensis, dyr. Violetta Bielecka, Michał Markuszewski (organy), Jakub Garbacz (organy), Jan Bartłomiej Bokszczanin (organy), Wacław Golonka (organy), Concerto Avenna
Musica Sacra 3, DUX 0440 (2012)
1. Angelus Domini na chór mieszany (1992)
Trzy kolędy na chór mieszany (1993, opr.)
2. Oj Maluśki
3. Mędrcy świata
4. Gdy śliczna Panna
Trzy kolędy na chór mieszany (1992-99)
5. Pan Jezus w kolebce, sł. Kazimiera Iłłakowiczówna
6. Anioł zawołał, sł. Ernest Bryll
7. Bóg-człowiek, sł. Katarzyna Kaczmarczyk
Cztery kolędy na chór żeński (1998, opr.)
8. W dzień Bożego Narodzenia
9. Wśród nocnej ciszy
10. Z Narodzenia Pana
11. Cicha noc
Trzy kolędy na chór mieszany (2001)
12. Do stajenki pędźmy wszyscy
13. Niebo Cię zesłało
14. Serce me jest jak Betlejem
Dwa motety na Boże Narodzenie na chór żeński (2000)
15. Venite adoremus
16. Laetentur caeli
Pięć kolęd na chór żeński (2001, opr.)
17. Pójdźmy wszyscy do stajenki
18. Jezus malusieńki
19. Dzisiaj w Betlejem
20. Anioł pasterzom mówił
21. Bóg się rodzi
22. Modlitwa do Matki Boskiej Gromnicznej na chór mieszany a cappella, sł. Kazimiera Iłłakowiczówna (1988)
Wyk. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.