PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nowości w naszej księgarni

2013-04-15
Nakładem PWM ukazało się ostatnio wiele interesujących publikacji, w tym długo oczekiwany suplement Encyklopedii Muzycznej „Szymanowski” oraz publikacje pedagogiczne dla dzieci „Mały wirtuoz” Romualda Twardowskiego i druga część „ABC na klarnet” Adama Brzozowskiego.

W ostatnim czasie nasza oferta poszerzyła się o następujące tytuły:

Mirosław Gąsieniec, Zbiór tańców na fortepian

Prezentowane w zbiorze utwory to tańce o różnej proweniencji - taniec czeski, neapolitański, francuski, hiszpański i argentyński; taniec dawny i współczesny. Nieco odrębnym utworem jest Barkarola, która definiowana jest w encyklopediach jako pieśń weneckich gondolierów, jednak jej ostinatowa, „kołysząca” rytmika niewątpliwie posiada właściwości bliskie muzyce tanecznej. Zbiór może być wykorzystany jako oferta pedagogiczna dla szkół muzycznych I stopnia.


Romuald Twardowski, Mały wirtuoz. Łatwe utwory na fortepian

Pięknie ilustrowany zbiór zawiera 15 łatwych, niewielkich utworów na fortepian, przeznaczonych dla dzieci, o wdzięcznych tytułach: Do, re, mi..., Dzięcioł, Melodia ludowa, Konik polny, Kołysanka, Walczyk, Arietta, Piosenka litewska, Kujawiak, Wesoła zabawa, Góral, Leśny strumyk, Stary zegar, Mis koala, Etiuda.


Adam Brzozowski, ABC na klarnet B lub C (z.2). Podręcznik do nauki gry na klarnecie dla najmłodszych

ABC na klarnet B lub C część 2. Adama Brzozowskiego to kontynuacja autorskiego pomysłu na stworzenie podręcznika dla najmłodszych dzieci, rozpoczynających naukę gry zarówno na klarnecie B, jak i na klarnecie C. Autor, idąc śladami rozwiązań wprowadzonych w części pierwszej podręcznika, przekazuje dzieciom kolejne informacje z zakresu gry na instrumencie: wprowadza nowe dźwięki, nowe wartości rytmiczne, nowe tonacje, a także specjalnymi ćwiczeniami rozwija ważną umiejętność gry ze słuchu. Ale oprócz nowych wiadomości, pojawiają się w drugiej części podręcznika przypomnienia i powtórzenia zasad, które uczniowie znają z części pierwszej, ale które są istotne i ważne na każdym etapie gry. Trzyjęzyczna forma podręcznika (opisy i wyjaśnienia w języku polskim, angielskim i niemieckim) oraz wprowadzenie znanych melodii, zaczerpniętych tak z polskiego folkloru, jak i z tradycji ludowych innych krajów, pozwalają uczniom pogłębiać nie tylko wiedzę muzyczną, ale także kulturową. Podręcznik zawiera też zdjęcia, tabele i schematy chwytów, a wszystko to okraszone jest kolorowymi ilustracjami, które z pewnością umilą czas nauki.


Ignacy Feliks Dobrzyński, Mieczysław Karłowicz, Maria Szymanowska, Henryk Waghalter, Władysław Żeleński, Antologia muzyki wiolonczelowej. Utwory na wiolonczelę i fortepian, z.2

Dwuczęściowy zbiór utworów na wiolonczelę i fortepian skierowany jest do uczniów szkoły muzycznej II stopnia, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pedagogów i młodych muzyków na kolekcję utworów wiolonczelowych. Stanowi zarazem formę przypomnienia dorobku polskich kompozytorów w zakresie muzyki wiolonczelowej, zwłaszcza XIX i XX wieku.


Paweł Mykietyn, Sonata na wiolonczelę

„Sonata na wiolonczelę powstała latem 2006 roku dla wybitnego polskiego artysty, wiolonczelisty Andrzeja Bauera, któremu jest dedykowana. Główne wątki utworu oparte są na dwóch z siedmiu możliwych - przyjmując ćwierćton jako 'interwał elementarny' - transpozycjach skali, będącej naprzemiennym następstwem interwałów: cały ton, 3/4 tonu, cały ton, 3/4 tonu itd. W celu uzyskania większej precyzji intonacyjnej utwór wykonywany jest na specjalnie nastrojonym instrumencie, gdzie większość dźwięków tej skali, nie zamykającej się w oktawie, ale za to zamykającej się w kwincie, wydobywa się za pomocą naturalnych flażoletów." [Paweł Mykietyn]


Encyklopedia muzyczna PWM. Szymanowski Od Tymoszówki do Atmy (wydanie specjalne)

W tomie znajduje się poszerzone o szczegóły biograficzne i uaktualnione według najnowszego stanu badań obszerne hasło „Szymanowski” autorstwa Zofii Helman oraz hasła poświęcone kompozytorom (np. Roman Maciejewski, Zygmunt Mycielski), wykonawcom (np. Jadwiga Rappé, Jerzy Semkow, Olga Pasiecznik, Andrzej Hiolski, Jan Krenz, Mariusz Treliński, Antoni Wit), muzykologom (np. Adolf Chybiński, Teresa Chylińska, Didier van Moere) a także innym postaciom, których życie lub twórczość wiązały się z osobą Karola Szymanowskiego (np. Jarosław Iwaszkiewicz, James Joyce, Tadeusz Miciński, Józef Opalski, Sabała, Julian Tuwim).

Wydanie zawiera 25 nowych haseł takich jak m.in. Karol i Zofia Stryjeńscy, Piotr Beczała, Natalia Dawydow, Wincenty Drabik, Mariusz Kwiecień, Reinild Mees, Urszula Kryger, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Spiess, Artur Taube oraz uzupełnione przedruki haseł z poszczególnych tomów Encyklopedii muzycznej PWM (łącznie 174 hasła).

 

Mamy też dwa nowe gadżety: beżową teczkę z motywem nut i autografem Szymanowskiego oraz kubek z "nutkową brodą". 

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.