PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nowości w naszej księgarni

2013-04-15
Nakładem PWM ukazało się ostatnio wiele interesujących publikacji, w tym długo oczekiwany suplement Encyklopedii Muzycznej „Szymanowski” oraz publikacje pedagogiczne dla dzieci „Mały wirtuoz” Romualda Twardowskiego i druga część „ABC na klarnet” Adama Brzozowskiego.

W ostatnim czasie nasza oferta poszerzyła się o następujące tytuły:

Mirosław Gąsieniec, Zbiór tańców na fortepian

Prezentowane w zbiorze utwory to tańce o różnej proweniencji - taniec czeski, neapolitański, francuski, hiszpański i argentyński; taniec dawny i współczesny. Nieco odrębnym utworem jest Barkarola, która definiowana jest w encyklopediach jako pieśń weneckich gondolierów, jednak jej ostinatowa, „kołysząca” rytmika niewątpliwie posiada właściwości bliskie muzyce tanecznej. Zbiór może być wykorzystany jako oferta pedagogiczna dla szkół muzycznych I stopnia.


Romuald Twardowski, Mały wirtuoz. Łatwe utwory na fortepian

Pięknie ilustrowany zbiór zawiera 15 łatwych, niewielkich utworów na fortepian, przeznaczonych dla dzieci, o wdzięcznych tytułach: Do, re, mi..., Dzięcioł, Melodia ludowa, Konik polny, Kołysanka, Walczyk, Arietta, Piosenka litewska, Kujawiak, Wesoła zabawa, Góral, Leśny strumyk, Stary zegar, Mis koala, Etiuda.


Adam Brzozowski, ABC na klarnet B lub C (z.2). Podręcznik do nauki gry na klarnecie dla najmłodszych

ABC na klarnet B lub C część 2. Adama Brzozowskiego to kontynuacja autorskiego pomysłu na stworzenie podręcznika dla najmłodszych dzieci, rozpoczynających naukę gry zarówno na klarnecie B, jak i na klarnecie C. Autor, idąc śladami rozwiązań wprowadzonych w części pierwszej podręcznika, przekazuje dzieciom kolejne informacje z zakresu gry na instrumencie: wprowadza nowe dźwięki, nowe wartości rytmiczne, nowe tonacje, a także specjalnymi ćwiczeniami rozwija ważną umiejętność gry ze słuchu. Ale oprócz nowych wiadomości, pojawiają się w drugiej części podręcznika przypomnienia i powtórzenia zasad, które uczniowie znają z części pierwszej, ale które są istotne i ważne na każdym etapie gry. Trzyjęzyczna forma podręcznika (opisy i wyjaśnienia w języku polskim, angielskim i niemieckim) oraz wprowadzenie znanych melodii, zaczerpniętych tak z polskiego folkloru, jak i z tradycji ludowych innych krajów, pozwalają uczniom pogłębiać nie tylko wiedzę muzyczną, ale także kulturową. Podręcznik zawiera też zdjęcia, tabele i schematy chwytów, a wszystko to okraszone jest kolorowymi ilustracjami, które z pewnością umilą czas nauki.


Ignacy Feliks Dobrzyński, Mieczysław Karłowicz, Maria Szymanowska, Henryk Waghalter, Władysław Żeleński, Antologia muzyki wiolonczelowej. Utwory na wiolonczelę i fortepian, z.2

Dwuczęściowy zbiór utworów na wiolonczelę i fortepian skierowany jest do uczniów szkoły muzycznej II stopnia, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pedagogów i młodych muzyków na kolekcję utworów wiolonczelowych. Stanowi zarazem formę przypomnienia dorobku polskich kompozytorów w zakresie muzyki wiolonczelowej, zwłaszcza XIX i XX wieku.


Paweł Mykietyn, Sonata na wiolonczelę

„Sonata na wiolonczelę powstała latem 2006 roku dla wybitnego polskiego artysty, wiolonczelisty Andrzeja Bauera, któremu jest dedykowana. Główne wątki utworu oparte są na dwóch z siedmiu możliwych - przyjmując ćwierćton jako 'interwał elementarny' - transpozycjach skali, będącej naprzemiennym następstwem interwałów: cały ton, 3/4 tonu, cały ton, 3/4 tonu itd. W celu uzyskania większej precyzji intonacyjnej utwór wykonywany jest na specjalnie nastrojonym instrumencie, gdzie większość dźwięków tej skali, nie zamykającej się w oktawie, ale za to zamykającej się w kwincie, wydobywa się za pomocą naturalnych flażoletów." [Paweł Mykietyn]


Encyklopedia muzyczna PWM. Szymanowski Od Tymoszówki do Atmy (wydanie specjalne)

W tomie znajduje się poszerzone o szczegóły biograficzne i uaktualnione według najnowszego stanu badań obszerne hasło „Szymanowski” autorstwa Zofii Helman oraz hasła poświęcone kompozytorom (np. Roman Maciejewski, Zygmunt Mycielski), wykonawcom (np. Jadwiga Rappé, Jerzy Semkow, Olga Pasiecznik, Andrzej Hiolski, Jan Krenz, Mariusz Treliński, Antoni Wit), muzykologom (np. Adolf Chybiński, Teresa Chylińska, Didier van Moere) a także innym postaciom, których życie lub twórczość wiązały się z osobą Karola Szymanowskiego (np. Jarosław Iwaszkiewicz, James Joyce, Tadeusz Miciński, Józef Opalski, Sabała, Julian Tuwim).

Wydanie zawiera 25 nowych haseł takich jak m.in. Karol i Zofia Stryjeńscy, Piotr Beczała, Natalia Dawydow, Wincenty Drabik, Mariusz Kwiecień, Reinild Mees, Urszula Kryger, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Spiess, Artur Taube oraz uzupełnione przedruki haseł z poszczególnych tomów Encyklopedii muzycznej PWM (łącznie 174 hasła).

 

Mamy też dwa nowe gadżety: beżową teczkę z motywem nut i autografem Szymanowskiego oraz kubek z "nutkową brodą". 

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.