Aktualności
Nowości w naszej księgarni
2013-04-15
Nakładem PWM ukazało się ostatnio wiele interesujących publikacji, w tym długo oczekiwany suplement Encyklopedii Muzycznej „Szymanowski” oraz publikacje pedagogiczne dla dzieci „Mały wirtuoz” Romualda Twardowskiego i druga część „ABC na klarnet” Adama Brzozowskiego.W ostatnim czasie nasza oferta poszerzyła się o następujące tytuły:
Mirosław Gąsieniec, Zbiór tańców na fortepian
Prezentowane w zbiorze utwory to tańce o różnej proweniencji
- taniec czeski, neapolitański, francuski, hiszpański i argentyński; taniec
dawny i współczesny. Nieco odrębnym utworem jest Barkarola, która definiowana
jest w encyklopediach jako pieśń weneckich gondolierów, jednak jej ostinatowa,
„kołysząca” rytmika niewątpliwie posiada właściwości bliskie muzyce tanecznej.
Zbiór może być wykorzystany jako oferta pedagogiczna dla szkół muzycznych I
stopnia.
Romuald Twardowski, Mały wirtuoz. Łatwe utwory na fortepian
Pięknie ilustrowany zbiór zawiera 15 łatwych, niewielkich utworów na fortepian, przeznaczonych dla dzieci, o wdzięcznych tytułach: Do, re, mi..., Dzięcioł, Melodia ludowa, Konik polny, Kołysanka, Walczyk, Arietta, Piosenka litewska, Kujawiak, Wesoła zabawa, Góral, Leśny strumyk, Stary zegar, Mis koala, Etiuda.
Adam Brzozowski, ABC na klarnet B lub C (z.2). Podręcznik do nauki gry na klarnecie dla najmłodszych
ABC na klarnet B lub C część 2. Adama Brzozowskiego to kontynuacja autorskiego pomysłu na stworzenie podręcznika dla najmłodszych dzieci, rozpoczynających naukę gry zarówno na klarnecie B, jak i na klarnecie C. Autor, idąc śladami rozwiązań wprowadzonych w części pierwszej podręcznika, przekazuje dzieciom kolejne informacje z zakresu gry na instrumencie: wprowadza nowe dźwięki, nowe wartości rytmiczne, nowe tonacje, a także specjalnymi ćwiczeniami rozwija ważną umiejętność gry ze słuchu. Ale oprócz nowych wiadomości, pojawiają się w drugiej części podręcznika przypomnienia i powtórzenia zasad, które uczniowie znają z części pierwszej, ale które są istotne i ważne na każdym etapie gry. Trzyjęzyczna forma podręcznika (opisy i wyjaśnienia w języku polskim, angielskim i niemieckim) oraz wprowadzenie znanych melodii, zaczerpniętych tak z polskiego folkloru, jak i z tradycji ludowych innych krajów, pozwalają uczniom pogłębiać nie tylko wiedzę muzyczną, ale także kulturową. Podręcznik zawiera też zdjęcia, tabele i schematy chwytów, a wszystko to okraszone jest kolorowymi ilustracjami, które z pewnością umilą czas nauki.
Dwuczęściowy zbiór utworów na wiolonczelę i fortepian skierowany jest do uczniów szkoły muzycznej II stopnia, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pedagogów i młodych muzyków na kolekcję utworów wiolonczelowych. Stanowi zarazem formę przypomnienia dorobku polskich kompozytorów w zakresie muzyki wiolonczelowej, zwłaszcza XIX i XX wieku.
Paweł Mykietyn, Sonata na wiolonczelę
„Sonata na wiolonczelę powstała latem 2006 roku dla wybitnego polskiego artysty, wiolonczelisty Andrzeja Bauera, któremu jest dedykowana. Główne wątki utworu oparte są na dwóch z siedmiu możliwych - przyjmując ćwierćton jako 'interwał elementarny' - transpozycjach skali, będącej naprzemiennym następstwem interwałów: cały ton, 3/4 tonu, cały ton, 3/4 tonu itd. W celu uzyskania większej precyzji intonacyjnej utwór wykonywany jest na specjalnie nastrojonym instrumencie, gdzie większość dźwięków tej skali, nie zamykającej się w oktawie, ale za to zamykającej się w kwincie, wydobywa się za pomocą naturalnych flażoletów." [Paweł Mykietyn]
Encyklopedia muzyczna PWM. Szymanowski Od Tymoszówki do Atmy (wydanie specjalne)
W tomie znajduje się poszerzone o szczegóły biograficzne i uaktualnione według najnowszego stanu badań obszerne hasło „Szymanowski” autorstwa Zofii Helman oraz hasła poświęcone kompozytorom (np. Roman Maciejewski, Zygmunt Mycielski), wykonawcom (np. Jadwiga Rappé, Jerzy Semkow, Olga Pasiecznik, Andrzej Hiolski, Jan Krenz, Mariusz Treliński, Antoni Wit), muzykologom (np. Adolf Chybiński, Teresa Chylińska, Didier van Moere) a także innym postaciom, których życie lub twórczość wiązały się z osobą Karola Szymanowskiego (np. Jarosław Iwaszkiewicz, James Joyce, Tadeusz Miciński, Józef Opalski, Sabała, Julian Tuwim).
Wydanie zawiera 25 nowych haseł takich jak m.in. Karol i Zofia Stryjeńscy, Piotr Beczała, Natalia Dawydow, Wincenty Drabik, Mariusz Kwiecień, Reinild Mees, Urszula Kryger, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Spiess, Artur Taube oraz uzupełnione przedruki haseł z poszczególnych tomów Encyklopedii muzycznej PWM (łącznie 174 hasła).
Mamy też dwa nowe gadżety: beżową teczkę z motywem nut i autografem Szymanowskiego oraz kubek z "nutkową brodą".
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.