Aktualności
Nowości w naszej księgarni
2013-04-15
Nakładem PWM ukazało się ostatnio wiele interesujących publikacji, w tym długo oczekiwany suplement Encyklopedii Muzycznej „Szymanowski” oraz publikacje pedagogiczne dla dzieci „Mały wirtuoz” Romualda Twardowskiego i druga część „ABC na klarnet” Adama Brzozowskiego.W ostatnim czasie nasza oferta poszerzyła się o następujące tytuły:
Mirosław Gąsieniec, Zbiór tańców na fortepian
Prezentowane w zbiorze utwory to tańce o różnej proweniencji
- taniec czeski, neapolitański, francuski, hiszpański i argentyński; taniec
dawny i współczesny. Nieco odrębnym utworem jest Barkarola, która definiowana
jest w encyklopediach jako pieśń weneckich gondolierów, jednak jej ostinatowa,
„kołysząca” rytmika niewątpliwie posiada właściwości bliskie muzyce tanecznej.
Zbiór może być wykorzystany jako oferta pedagogiczna dla szkół muzycznych I
stopnia.
Romuald Twardowski, Mały wirtuoz. Łatwe utwory na fortepian
Pięknie ilustrowany zbiór zawiera 15 łatwych, niewielkich utworów na fortepian, przeznaczonych dla dzieci, o wdzięcznych tytułach: Do, re, mi..., Dzięcioł, Melodia ludowa, Konik polny, Kołysanka, Walczyk, Arietta, Piosenka litewska, Kujawiak, Wesoła zabawa, Góral, Leśny strumyk, Stary zegar, Mis koala, Etiuda.
Adam Brzozowski, ABC na klarnet B lub C (z.2). Podręcznik do nauki gry na klarnecie dla najmłodszych
ABC na klarnet B lub C część 2. Adama Brzozowskiego to kontynuacja autorskiego pomysłu na stworzenie podręcznika dla najmłodszych dzieci, rozpoczynających naukę gry zarówno na klarnecie B, jak i na klarnecie C. Autor, idąc śladami rozwiązań wprowadzonych w części pierwszej podręcznika, przekazuje dzieciom kolejne informacje z zakresu gry na instrumencie: wprowadza nowe dźwięki, nowe wartości rytmiczne, nowe tonacje, a także specjalnymi ćwiczeniami rozwija ważną umiejętność gry ze słuchu. Ale oprócz nowych wiadomości, pojawiają się w drugiej części podręcznika przypomnienia i powtórzenia zasad, które uczniowie znają z części pierwszej, ale które są istotne i ważne na każdym etapie gry. Trzyjęzyczna forma podręcznika (opisy i wyjaśnienia w języku polskim, angielskim i niemieckim) oraz wprowadzenie znanych melodii, zaczerpniętych tak z polskiego folkloru, jak i z tradycji ludowych innych krajów, pozwalają uczniom pogłębiać nie tylko wiedzę muzyczną, ale także kulturową. Podręcznik zawiera też zdjęcia, tabele i schematy chwytów, a wszystko to okraszone jest kolorowymi ilustracjami, które z pewnością umilą czas nauki.
Dwuczęściowy zbiór utworów na wiolonczelę i fortepian skierowany jest do uczniów szkoły muzycznej II stopnia, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pedagogów i młodych muzyków na kolekcję utworów wiolonczelowych. Stanowi zarazem formę przypomnienia dorobku polskich kompozytorów w zakresie muzyki wiolonczelowej, zwłaszcza XIX i XX wieku.
Paweł Mykietyn, Sonata na wiolonczelę
„Sonata na wiolonczelę powstała latem 2006 roku dla wybitnego polskiego artysty, wiolonczelisty Andrzeja Bauera, któremu jest dedykowana. Główne wątki utworu oparte są na dwóch z siedmiu możliwych - przyjmując ćwierćton jako 'interwał elementarny' - transpozycjach skali, będącej naprzemiennym następstwem interwałów: cały ton, 3/4 tonu, cały ton, 3/4 tonu itd. W celu uzyskania większej precyzji intonacyjnej utwór wykonywany jest na specjalnie nastrojonym instrumencie, gdzie większość dźwięków tej skali, nie zamykającej się w oktawie, ale za to zamykającej się w kwincie, wydobywa się za pomocą naturalnych flażoletów." [Paweł Mykietyn]
Encyklopedia muzyczna PWM. Szymanowski Od Tymoszówki do Atmy (wydanie specjalne)
W tomie znajduje się poszerzone o szczegóły biograficzne i uaktualnione według najnowszego stanu badań obszerne hasło „Szymanowski” autorstwa Zofii Helman oraz hasła poświęcone kompozytorom (np. Roman Maciejewski, Zygmunt Mycielski), wykonawcom (np. Jadwiga Rappé, Jerzy Semkow, Olga Pasiecznik, Andrzej Hiolski, Jan Krenz, Mariusz Treliński, Antoni Wit), muzykologom (np. Adolf Chybiński, Teresa Chylińska, Didier van Moere) a także innym postaciom, których życie lub twórczość wiązały się z osobą Karola Szymanowskiego (np. Jarosław Iwaszkiewicz, James Joyce, Tadeusz Miciński, Józef Opalski, Sabała, Julian Tuwim).
Wydanie zawiera 25 nowych haseł takich jak m.in. Karol i Zofia Stryjeńscy, Piotr Beczała, Natalia Dawydow, Wincenty Drabik, Mariusz Kwiecień, Reinild Mees, Urszula Kryger, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Spiess, Artur Taube oraz uzupełnione przedruki haseł z poszczególnych tomów Encyklopedii muzycznej PWM (łącznie 174 hasła).
Mamy też dwa nowe gadżety: beżową teczkę z motywem nut i autografem Szymanowskiego oraz kubek z "nutkową brodą".
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.