Aktualności
IV Włocławskie Spotkania Skrzypcowe "Śpiewające skrzypce"
2013-04-22
W dniach 24-25 kwietnia w Zespole Szkół Muzycznych im.Czesława Niemena we Włocławku odbędą się IV Włocławskie Spotkania Skrzypcowe „Śpiewające skrzypce”, w trakcie których można będzie zakupić publikacje PWM w atrakcyjnych cenach. Celem Spotkań jest:- popularyzacja skrzypiec wśród uczniów szkół muzycznych I stopnia,
- prezentacja osiągnięć artystycznych młodych instrumentalistów,
- wymiana doświadczeń pedagogicznych,
- integracja uczniów szkół muzycznych.
Przesłuchania będą miały formę konkursu.
PROGRAM:
I grupa wiekowa
1. Koncert (część I lub III) lub utwór dowolny.
2. Utwór obowiązkowy z towarzyszeniem fortepianu (do wyboru):
G.Bacewicz Kołysanka (Łatwe utwory z.1)
A.Cofalik, R.Twardowski Foka (W ZOO nr 14)
Ch.Dancla Melodia (Mała szkoła melodii op.123 nr 1)
W.Krotkiewski Aria (Młody muzyk nr 2)
D.Obijalska, M.Wawruk Tańczące śnieżynki (Skrzypiące nutki)
H.Purcell Aria (Chrestomatia I‒II nr 58)
II grupa wiekowa:
1. Dowolna etiuda na skrzypce solo.
2. Koncert, część I lub III.
3. Utwór obowiązkowy z towarzyszeniem fortepianu (do wyboru):
P.Czajkowski Smutna pieśń op.40 nr 2 (PWM Miniatury skrzypcowe lub Chrestomatia IV‒V nr 1)
P.Czajkowski Starodawna piosenka francuska op.39 nr 16 (Chrestomatia III‒IV nr 1)
J.Field Nokturn (Album miniatur na skrzypce i fortepian nr 1)
B.Godard Kołysanka (PWM Miniatury skrzypcowe)
K.Karajew Zamyślenie (Chrestomatia III‒IV nr 8)
D.Obijalska, M.Wawruk Nie ma jak u mamy (Skrzypiące nutki)
III grupa wiekowa:
1. Dowolna etiuda na skrzypce solo.
2. Koncert, część I lub III.
3. Utwór obowiązkowy z towarzyszeniem fortepianu (do wyboru):
G.Bacewicz Kołysanka (PWM Miniatury skrzypcowe)
J.S.Bach Siciliana g-moll (Dawni mistrzowie niemieccy nr 1)
P.Czajkowski Pieśń bez słów op.2 nr 3 (PWM Miniatury skrzypcowe)
I.Paderewski, S.Barcewicz Melodia z op.16 (PWM Miniatury skrzypcowe)
J.J.Raff Cavatina op.85 nr 3 (PWM Miniatury skrzypcowe)
A.Wroński Kołysanka (PWM Miniatury skrzypcowe)
Najczęściej czytane:
„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.
Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.
Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.
Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.
Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.
Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.
20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.
Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.