PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Witold Lutosławski na Dzień Dziecka

2013-05-21
2 czerwca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany "Lutosławski nie tylko dla dzieci". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Witolda Lutosławskiego (1913-1994), którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Podczas koncertu zabrzmią dzieła inspirowane muzyką ludową, a także piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Orkiestrą dyrygować będzie Michał Klauza, a solistami będą śpiewaczka i kompozytorka – Agata Zubel oraz klarnecista Arkadiusz Adamski. Całość poprowadzi dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk.

Przed koncertem – o godzinie 11.00 – odbędą się warsztaty muzyczne MALI MUZYCY, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonają proste instrumenty. Następnie pod okiem prowadzących warsztaty przygotują jeden z utworów cyklu "Piosenki dziecinne" do słów Juliana Tuwima: „Idzie Grześ przez wieś”. Dzieci nauczą się słów, melodii i na finał koncertu zaprezentują go z wspólnie z NOSPR. Mamy nadzieję, że warsztaty dadzą dzieciom satysfakcję z wykonania i ozdobienia własnego instrumentu, radość muzykowania w grupie oraz z wystąpienia przed publicznością u boku prawdziwej orkiestry. Warsztaty poprowadzi Anna Lis, która od kilku lat na co dzień zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w różnym wieku.

Do dobrej zabawy wystarczą jedynie: małe plastikowe butelki z nakrętkami, puszki aluminiowe po napoju lub puszki metalowe z wieczkiem (np. po herbacie, kawie), dwa identyczne kubki po jogurcie lub inne przedmioty, które wydają z siebie interesujące dźwięki. Uprzejmie prosimy o przyniesienie jednej z wymienionych rzeczy do wyboru.

W razie niepogody koncert i warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Katowice. Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny.

Szczegółowy program koncertu:

Witold Lutosławski
5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
Spóźniony słowik i O Panu Tralalińskim na głos i orkiestrę kameralną
Preludia taneczne na klarnet i zespół instrumentalny
Sześć piosenek dziecinnych do słów J. Tuwima (Taniec, Rok i bieda, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Ptasie plotki)
Tryptyk śląski
Mała suita

(informacja ze strony NOSPR: http://www.nospr.org.pl/6271.xml)

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.