Aktualności
13. Festiwal Ogrody Muzyczne - Litwo, Ojczyzno moja /Tevyne Lietuva...
2013-06-26
W tym roku naczelną ideą Festiwalu będą związki polskiej kultury z kulturą Litwy. W sposób szczególny będzie też uświetniona setna rocznica urodzin W. Lutosławskiego – jego utwory zabrzmią podczas pięciu koncertów na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Festiwal odbywać się będzie w dniach 30.06-28.09.2013. Otworzy go koncert w wykonaniu Marty Boberskiej i Sinfonii Iuventus pod batutą Moniki Wolińskiej, na którym oprócz utworów Lutosławskiego zabrzmi też utwór Grażyny Bacewicz – Muzyka na smyczki, trąbkę i perkusję – oraz, co ciekawe, jej brata – Vytautasa Bacevičiusa – Poème Électrique op. 16.Jak mówią organizatorzy „1 lipca 2013 roku Litwa obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. Rok 2013 także rokiem 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego. 13. edycja Ogrodów Muzycznych poświęcona więc będzie muzyce i kulturze bliskiej i jednocześnie nieznanej. W lipcu 2013 roku niejednokrotnie wracać będziemy do „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza, a przyświecać nam będą główne hasła muzyczne i idea: Litwa i Lutosławski, czyli…nie bójmy się nieznanego.”
Utwory Witolda Lutosławskiego zabrzmią na następujących koncertach:
30.06 – Koncert Inauguracyjny – Lutosławski i inni
Tryptyk Śląski, wyk. Sinfonia Iuventus, Marta Boberska – sopran, dyr. Monika Wolińska
1.07 – Koncert Passage – Lutosławski śpiewany
Chantefleur, chantefable; Dwie pieśni dziecięce do słów Juliana Tuwima: Spóźniony słowik, O Panu Tralalińskim, wyk. Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik – fortepian
8.07 – Koncert Passage – Lutosławski Elektro
Koncert wiolonczelowy – wersja elektroniczna; Wariacje na temat Paganiniego (wyk. Andrzej Bauer – wiolonczela, elektronika, kierownictwo artystyczne, Cezary Duchnowski – warstwa elektroniczna, Kwadrofonik
15.07 - Koncert Passage – Lutosławski etniczny
(W polu lipeńka; Mała suita; Melodie ludowe, wyk. Zespół Marii Pomianowskiej LutoSłowianie
21.07 – Koncert Passage – Wokół Lutosławskiego
koncert kameralny, wyk. Krzysztof Jakowicz – skrzypce, Robert Morawski – fortepian
Pełny program na stronie organizatorów: http://www.ogrodymuzyczne.pl/program/
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.