PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

2013-09-18
W dniach 20-28 września po raz 56. Warszawa zamieni się w światową stolicę muzyki współczesnej. W tym roku program Warszawskiej Jesieni w sposób szczególny koncentrować się będzie na obchodach rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W drugim dniu festiwalu (22 września) odbędzie się od lat wyczekiwany przez melomanów w Polsce występ Krystiana Zimermana, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego. Na koncercie zabrzmi również jego "III Symfonia".

W ramach festiwalu odbędzie się 17 koncertów, poza tym festiwalowi towarzyszyć będzie wiele dodatkowych imprez  i spotkań.

W obszernym programie festiwalu polecamy Państwa szczególnej uwadze:

a) koncerty:
20 września, Filharmonia Narodowa
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Alexandra Liebreicha, Chór Polskiego Radia (przyg. Izabela Polakowska), Hideki Nagano (fortepian), Wu Wei (szeng) wykonają m.in. „Freski symfoniczne” Kazimierza Serockiego.

23 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Koncert Andrzej Chłopecki in memoriam
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Piotr Nowak (trąbka), Aleksandra Rupocińska (klawesyn), Barbara Drążkowska (fortepian), Tobias Weber (fonografy) wykonają utwory Marcina Bortnowskiego, Martina Smolki, Pawła Szymańskiego, Onutė Narbutaitė oraz Pawła Mykietyna, którego utwór „Wax music” będzie miał wówczas polska premierę.
Kuratorką projektu „Wax music” jest Adelajda Merchán-Drążkowska.

24 września, Filharmonia Narodowa
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Antoniego Wita (Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru), Warszawski Chór Chłopięcy (Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru), Christiane Libor (sopran), Jarosław Bręk (bas-baryton), Stephan Klemm (baryton), Daniel Olbrychski (recytacja) wykonają monumentalną „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

25 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Na koncercie prawykonane zostaną utwory: "Tam. Muzyka na skrzypce, głosy i instrumenty" Rafała Augustyna, „Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną” Zbigniewa Bargielskiego  oraz "Machinae coelestis" na sopran, chór, komputer i orkiestrę Stanisława Krupowicza, będące wspólnym zamówieniem "Warszawskiej Jesieni" i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, upamiętniającym umieszczenie na orbicie okołoziemskiej polskiego satelity "Heweliusza".
Prawykonań dokonają Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Wrocławskiej (przygotowanie – Agnieszka Franków-Żelazny), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia (przygotowanie – Anna Szostak), TWOgether Duo, Magdalena Szostak – Krupowicz (sopran), Christine Pryn (skrzypce), Małgorzata Walentynowicz (fortepian), Jan Pilch (perkusja), Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński (komputer). Całość poprowadzi Renato Rivolta.

26 września, Filharmonia Narodowa
Koncert-maraton w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, podczas którego zinterpretowane zostaną wszystkie trzy „Kwartety smyczkowe” Henryka Mikołaja Góreckiego.

b) imprezy towarzyszące:
20 września, prezentacja portalu baird.polmic.pl (PWM, Fredry 8)
(Spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych twórców dwudziestego wieku – Tadeuszowi Bairdowi – połączone z prezentacją nowego portalu internetowego, stanowiącego kompendium wiedzy na temat życia i twórczości kompozytora. Jest to kolejna ze stron internetowych uruchamianych przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej, dedykowanych wybranym twórcom polskiej muzyki dwudziestego wieku.)

23 września
, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książek: "Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego" pod red. Magdaleny Długosz, Katarzyny Naliwajek i Marty Szoki oraz
Andrzej Chłopecki "Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej"

26 września, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książki „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. W spotkaniu wezmą udział autorka oraz rodzina Kompozytora: Jadwiga Górecka i Anna Górecka, która zaprezentuje krótki recital fortepianowy. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

c) Mała Warszawska Jesień
22 września, Centrum Kultury Koneser
Prapremiera opery kameralnej dla dzieci i dorosłych „O szewczyku i fałszywym królu” Tadeusza Wieleckiego i Tadeusza Wierzbickiego.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

Najczęściej czytane:

#TUTTIwdomu – wyniki naboru

31 maja zamknęliśmy nabór wniosków do specjalnej edycji TUTTI.pl, #TUTTIwdomu. Reagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne zmieniło formułę jednego ze swoich flagowych projektów. Dzięki #TUTTIwdomu od kilku tygodni możemy się cieszyć zawieszonymi w Internecie wyśmienitymi nagraniami muzyki polskiej. Do końca roku będzie tych zawieszeń jeszcze więcej!

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM!