PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

2013-09-18
W dniach 20-28 września po raz 56. Warszawa zamieni się w światową stolicę muzyki współczesnej. W tym roku program Warszawskiej Jesieni w sposób szczególny koncentrować się będzie na obchodach rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W drugim dniu festiwalu (22 września) odbędzie się od lat wyczekiwany przez melomanów w Polsce występ Krystiana Zimermana, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego. Na koncercie zabrzmi również jego "III Symfonia".

W ramach festiwalu odbędzie się 17 koncertów, poza tym festiwalowi towarzyszyć będzie wiele dodatkowych imprez  i spotkań.

W obszernym programie festiwalu polecamy Państwa szczególnej uwadze:

a) koncerty:
20 września, Filharmonia Narodowa
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Alexandra Liebreicha, Chór Polskiego Radia (przyg. Izabela Polakowska), Hideki Nagano (fortepian), Wu Wei (szeng) wykonają m.in. „Freski symfoniczne” Kazimierza Serockiego.

23 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Koncert Andrzej Chłopecki in memoriam
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Piotr Nowak (trąbka), Aleksandra Rupocińska (klawesyn), Barbara Drążkowska (fortepian), Tobias Weber (fonografy) wykonają utwory Marcina Bortnowskiego, Martina Smolki, Pawła Szymańskiego, Onutė Narbutaitė oraz Pawła Mykietyna, którego utwór „Wax music” będzie miał wówczas polska premierę.
Kuratorką projektu „Wax music” jest Adelajda Merchán-Drążkowska.

24 września, Filharmonia Narodowa
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Antoniego Wita (Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru), Warszawski Chór Chłopięcy (Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru), Christiane Libor (sopran), Jarosław Bręk (bas-baryton), Stephan Klemm (baryton), Daniel Olbrychski (recytacja) wykonają monumentalną „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

25 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Na koncercie prawykonane zostaną utwory: "Tam. Muzyka na skrzypce, głosy i instrumenty" Rafała Augustyna, „Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną” Zbigniewa Bargielskiego  oraz "Machinae coelestis" na sopran, chór, komputer i orkiestrę Stanisława Krupowicza, będące wspólnym zamówieniem "Warszawskiej Jesieni" i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, upamiętniającym umieszczenie na orbicie okołoziemskiej polskiego satelity "Heweliusza".
Prawykonań dokonają Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Wrocławskiej (przygotowanie – Agnieszka Franków-Żelazny), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia (przygotowanie – Anna Szostak), TWOgether Duo, Magdalena Szostak – Krupowicz (sopran), Christine Pryn (skrzypce), Małgorzata Walentynowicz (fortepian), Jan Pilch (perkusja), Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński (komputer). Całość poprowadzi Renato Rivolta.

26 września, Filharmonia Narodowa
Koncert-maraton w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, podczas którego zinterpretowane zostaną wszystkie trzy „Kwartety smyczkowe” Henryka Mikołaja Góreckiego.

b) imprezy towarzyszące:
20 września, prezentacja portalu baird.polmic.pl (PWM, Fredry 8)
(Spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych twórców dwudziestego wieku – Tadeuszowi Bairdowi – połączone z prezentacją nowego portalu internetowego, stanowiącego kompendium wiedzy na temat życia i twórczości kompozytora. Jest to kolejna ze stron internetowych uruchamianych przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej, dedykowanych wybranym twórcom polskiej muzyki dwudziestego wieku.)

23 września
, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książek: "Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego" pod red. Magdaleny Długosz, Katarzyny Naliwajek i Marty Szoki oraz
Andrzej Chłopecki "Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej"

26 września, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książki „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. W spotkaniu wezmą udział autorka oraz rodzina Kompozytora: Jadwiga Górecka i Anna Górecka, która zaprezentuje krótki recital fortepianowy. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

c) Mała Warszawska Jesień
22 września, Centrum Kultury Koneser
Prapremiera opery kameralnej dla dzieci i dorosłych „O szewczyku i fałszywym królu” Tadeusza Wieleckiego i Tadeusza Wierzbickiego.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

Najczęściej czytane:

Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada

Koncert promujący płytę E-ŚPIEWNIK odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 20.00 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa).

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.