PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

2013-09-18
W dniach 20-28 września po raz 56. Warszawa zamieni się w światową stolicę muzyki współczesnej. W tym roku program Warszawskiej Jesieni w sposób szczególny koncentrować się będzie na obchodach rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W drugim dniu festiwalu (22 września) odbędzie się od lat wyczekiwany przez melomanów w Polsce występ Krystiana Zimermana, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego. Na koncercie zabrzmi również jego "III Symfonia".

W ramach festiwalu odbędzie się 17 koncertów, poza tym festiwalowi towarzyszyć będzie wiele dodatkowych imprez  i spotkań.

W obszernym programie festiwalu polecamy Państwa szczególnej uwadze:

a) koncerty:
20 września, Filharmonia Narodowa
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Alexandra Liebreicha, Chór Polskiego Radia (przyg. Izabela Polakowska), Hideki Nagano (fortepian), Wu Wei (szeng) wykonają m.in. „Freski symfoniczne” Kazimierza Serockiego.

23 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Koncert Andrzej Chłopecki in memoriam
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Piotr Nowak (trąbka), Aleksandra Rupocińska (klawesyn), Barbara Drążkowska (fortepian), Tobias Weber (fonografy) wykonają utwory Marcina Bortnowskiego, Martina Smolki, Pawła Szymańskiego, Onutė Narbutaitė oraz Pawła Mykietyna, którego utwór „Wax music” będzie miał wówczas polska premierę.
Kuratorką projektu „Wax music” jest Adelajda Merchán-Drążkowska.

24 września, Filharmonia Narodowa
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Antoniego Wita (Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru), Warszawski Chór Chłopięcy (Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru), Christiane Libor (sopran), Jarosław Bręk (bas-baryton), Stephan Klemm (baryton), Daniel Olbrychski (recytacja) wykonają monumentalną „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

25 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Na koncercie prawykonane zostaną utwory: "Tam. Muzyka na skrzypce, głosy i instrumenty" Rafała Augustyna, „Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną” Zbigniewa Bargielskiego  oraz "Machinae coelestis" na sopran, chór, komputer i orkiestrę Stanisława Krupowicza, będące wspólnym zamówieniem "Warszawskiej Jesieni" i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, upamiętniającym umieszczenie na orbicie okołoziemskiej polskiego satelity "Heweliusza".
Prawykonań dokonają Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Wrocławskiej (przygotowanie – Agnieszka Franków-Żelazny), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia (przygotowanie – Anna Szostak), TWOgether Duo, Magdalena Szostak – Krupowicz (sopran), Christine Pryn (skrzypce), Małgorzata Walentynowicz (fortepian), Jan Pilch (perkusja), Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński (komputer). Całość poprowadzi Renato Rivolta.

26 września, Filharmonia Narodowa
Koncert-maraton w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, podczas którego zinterpretowane zostaną wszystkie trzy „Kwartety smyczkowe” Henryka Mikołaja Góreckiego.

b) imprezy towarzyszące:
20 września, prezentacja portalu baird.polmic.pl (PWM, Fredry 8)
(Spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych twórców dwudziestego wieku – Tadeuszowi Bairdowi – połączone z prezentacją nowego portalu internetowego, stanowiącego kompendium wiedzy na temat życia i twórczości kompozytora. Jest to kolejna ze stron internetowych uruchamianych przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej, dedykowanych wybranym twórcom polskiej muzyki dwudziestego wieku.)

23 września
, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książek: "Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego" pod red. Magdaleny Długosz, Katarzyny Naliwajek i Marty Szoki oraz
Andrzej Chłopecki "Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej"

26 września, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książki „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. W spotkaniu wezmą udział autorka oraz rodzina Kompozytora: Jadwiga Górecka i Anna Górecka, która zaprezentuje krótki recital fortepianowy. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

c) Mała Warszawska Jesień
22 września, Centrum Kultury Koneser
Prapremiera opery kameralnej dla dzieci i dorosłych „O szewczyku i fałszywym królu” Tadeusza Wieleckiego i Tadeusza Wierzbickiego.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.