Aktualności
Prawykonanie utworu "Twiling-Sonosphere" Elżbiety Sikory - recenzja
2013-09-30
"Miękki, ciepły, zostający w pamięci dźwięk oboju Heleny Devilleneuve służył jako siła ekspresyjna i główna dramatyczna linia, podkreślona we wspaniały sposób przez kwintet smyczkowy" - tak o prawykonanym 6 września 2013 r. nowym utworze Elżbiety Sikory pisze prasa francuska. W recenzji czytamy m.in.:Mistrzostwo zarówno w pisaniu na instrumenty, jak i w technikach elektroakustycznych, które nabyła we Francji w Groupe de Recherche Musicale z Pierrem Schaefferem i François’em Baylem, następnie w IRCAM i Stanford w USA, sprawia, że kompozytorka pochodzenia polskiego, Elżbieta Sikora, lubi wprowadzać elementy elektroniki do swoich kompozycji. W utworze o tajemniczym tytule Twilling-Sonosphere dźwięk solowego oboju – wyjątkowa Hélène Devilleneuve – jest sterowany przez rodzaj interfejsu MIDI o nazwie Karlax, który wykonywał Tom Mays. To pomysł Rémi Dury (…): „Karlax pozwala manipulować dźwiękiem w czysty sposób reimplikując gest instrumentalisty na scenie”. (…) Dźwięk został następnie uprzestrzenniony przez acousmonium Motus przez Oliviera Lamarche'a przy użyciu konsoli projekcyjnej. Subtelne, a jednocześnie ekonomiczne zmiany dzieła w czasie rzeczywistym nadały naprzemienne wrażenie powiększonej przestrzeni, harmonicznej irydyzacji oraz rezonującej aury oboju. Miękki, ciepły, zostający w pamięci dźwięk oboju Heleny Devilleneuve, służył jako siła ekspresyjna i główna dramatyczna linia, podkreślona we wspaniały sposób przez kwintet smyczkowy.
Całość: http://www.resmusica.com/2013/09/10/lensemble-court-circuit-a-lheure-polonaise/
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.