Aktualności
Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
2013-10-30
W dniach 12 listopada – 6 grudnia odbywać się będą Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Daty ramowe festiwalu nie zostały wybrane przypadkowo – 12 listopada przypada 3. rocznica śmierci Kompozytora, zaś 6 grudnia – rocznica Jego 80. urodzin.12 listopada usłyszymy pierwsze śląskie wykonanie Pieśni kościelnych na chór mieszany a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej (przygotowanie chóru – Jarosław Wolanin).
20 listopada Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego oraz Kaja Danczowska (skrzypce) wykonają: Wyspy Eugeniusza Knapika, Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Mikołaja Góreckiego oraz Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe Richarda Straussa. Gospodarzem koncertu będzie Violetta Rotter-Kozera, zaś gośćmi spotkania będą Anna i Mikołaj Góreccy (via Internet). Ten sam program zostanie wykonany na koncercie 28 listopada.
23 listopada na koncercie usłyszymy Kantatę na organy op. 26 Henryka Mikołaja Góreckiego, prawykonanie Koncertu organowego Stanisława Moryty oraz VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” D 759 Franza Schuberta w wykonaniu Juliana Gębalskiego (organy) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk.
4 i 5 grudnia w ramach Młodej Filharmonii Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Stańczyka oraz Emilia Stańczyk (skrzypce), Adam Wagner (skrzypce) i Regina Gowarzewska (prelegent) wykonają: Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 (cz. I) Jana Sebastiana Bacha, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Mikołaja Góreckiego.
15 listopada o godz. 18:00 w kawiarni obok sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach (ul. Zacisze 3) odbędzie się spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki "Górecki. Portret w pamięci". Godzinę później odbędzie się koncert z muzyką Gustava Mahlera. Szczegóły na plakacie.
http://www.filharmoniaslaska.art.pl/koncert-13778084974336!121.html
Najczęściej czytane:
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.