PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

2013-10-30
W dniach 12 listopada – 6 grudnia odbywać się będą Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Daty ramowe festiwalu nie zostały wybrane przypadkowo – 12 listopada przypada 3. rocznica śmierci Kompozytora, zaś 6 grudnia – rocznica Jego 80. urodzin.

12 listopada usłyszymy pierwsze śląskie wykonanie Pieśni kościelnych na chór mieszany a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej (przygotowanie chóru – Jarosław Wolanin).

20 listopada Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego oraz Kaja Danczowska (skrzypce) wykonają: Wyspy Eugeniusza Knapika, Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Mikołaja Góreckiego oraz Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe Richarda Straussa. Gospodarzem koncertu będzie Violetta Rotter-Kozera, zaś gośćmi spotkania będą Anna i Mikołaj Góreccy (via Internet). Ten sam program zostanie wykonany na koncercie 28 listopada.

23 listopada na koncercie usłyszymy Kantatę na organy op. 26 Henryka Mikołaja Góreckiego, prawykonanie Koncertu organowego Stanisława Moryty oraz VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” D 759 Franza Schuberta w wykonaniu Juliana Gębalskiego (organy) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk.

4 i 5 grudnia w ramach Młodej Filharmonii Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Stańczyka  oraz Emilia Stańczyk (skrzypce), Adam Wagner (skrzypce)  i Regina Gowarzewska (prelegent) wykonają: Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 (cz. I) Jana Sebastiana Bacha, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Mikołaja Góreckiego.

15 listopada o godz. 18:00 w kawiarni obok sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach (ul. Zacisze 3) odbędzie się spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki "Górecki. Portret w pamięci". Godzinę później odbędzie się koncert z muzyką Gustava Mahlera. Szczegóły na plakacie. 

http://www.filharmoniaslaska.art.pl/koncert-13778084974336!121.html


Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.