Aktualności
Nowości w naszej księgarni
2013-11-07
W księgarni internetowej PWM pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowości, m.in. płyty z muzyką Derwida, książka „O harmonii jazzowej” Bogdana Hołowni, „Muzyka filmowa na fortepian” Macieja Zielińskiego oraz 13 zeszytów z muzyką dla dzieci Witolda Lutosławskiego.Jesień w Polsce za sprawą wielu festiwali jazzowych, odbywających się w październiku i w listopadzie, kojarzy się z jazzem. Jesienna pogoda sprawia, że chętniej sięgamy po książki. Jedną z nich może być ta autorstwa Bogdana Hołowni "O harmonii jazzowej. Zapiski z szuflady". Napisana w przystępnej formie książka pióra czołowego polskiego pianisty jazzowego - Bogdana Hołowni przybliża zagadnienia dotyczące harmonii jazzowej od interwału po tworzenie solówek i akompaniamentu.
12 listopada przypada 3. rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego. Aby uczcić pamięć Kompozytora, PWM wydało ksiażkę zawierającą wspomnienia najbliższych (Beata Bolesławska-Lewandowska, Górecki. Portret w pamięci). Wydanictwo DUX zaś wydało płytę, zawierającą cykl "Z pieśni kościelnych".
Od niedawna wiadomo, że pod pseudonimem "Derwid" pisał piosenki popularne Witold Lutosławski. Ten dorobek przypomnieliśmy my, wydając dwuzeszytowy zbiór tych utworów (link), po ten repertuar sięgnęła również Agata Zubel, która wraz z Cezarym Duchnowskim i Andrzejem Bauerem nagrali płytę "El Derwid. Plamy na słońcu". oryginalnych zaś wykonań z lat 50. i 60. posluchać można na płycie "Piosenki Derwida".
Niemal w tym samym czasie ukazał się na rynku zbiór muzyki filmowej Macieja Zielińskiego - w wersji na płycie wydało ją Polskie Radio ("Sounds of Love - muzyka miłością pisana"), zaś my wydaliśmy nuty ("Muzyka filmowa na fortepian"). Maciej Zieliński jest również kompozytorem muzyki poważnej, którą wydawnictwo DUX wydało na płycie "V Symphony" (w wykonaniu Polskie Orkiestry Radiowej i Łukasza Borowicza).
Miłośników muzyki dziecięcej Witolda Lutosławskiego ucieszy zapewne wiadomość, że ukończyliśmy serię "Lutosławski dzieciom". W 13 zeszytach (wszystkie z akomaniamentem na CD) udało nam się zawrzeć ponad 60 utworów do słów takich autorów jak Julian Tuwim czy Janina Porazińska - wiele z nich wydanych zostało po raz pierwszy!
Serdecznie zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym oraz w księgarni w Krakowie, mieszczącej się przy al. Krasińskiego 11a.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.