Aktualności
"Niepokalana Królowa" i "Słowiański Papież" - przed prawykonaniem
2014-04-17
Mimo pracowitego dla osoby duchownej okresu, jakim jest Wielki Tydzień, ks. Wojciech Kałamarz znalazł czas, aby porozmawiać z nami o swoich utworach, których prawykonanie odbędzie się 21 kwietnia w Warszawie.
Wywiad przeprowadziła Jadwiga Marchwica. Dziś prezentujemy jego fragmenty:
JM: Historia powstania „Słowiańskiego Papieża” wiąże się z Wawelem, a jak było w przypadku „Niepokalanej Królowej”?
WK: Ta kompozycja powstała z potrzeby serca, jest bardziej „moja”, mocniej podąża za światem mojej wyobraźni niż „Słowiański Papież”, podyktowany tekstem Słowackiego. Utwór powstał 3 maja 2010, a więc w Uroczystość Królowej Polski, święto zarówno religijne, jak i państwowe. Tekst krakowskiego twórcy, Stanisława Wyspiańskiego, również miał ogromny wpływ na brzmienie tego utworu.
JM: Czy poza tekstem, ważne jest dla pana, gdzie utwór zabrzmi?
WK: Jestem chórzystą i dyrygentem chóralnym z wykształcenia, więc doskonale rozumiem, że utwór chóralny, zwłaszcza o tematyce sakralnej, potrzebuje przestrzeni i związanego z nią pogłosu. Jednak dla mnie w utworach religijnych ważniejsze od konkretnej świątyni, jest sacrum, obecność Boga w świątyni i uwielbienie Go poprzez śpiew jego stworzeń.
JM: Czy nowe kompozycje charakteryzują się innym językiem muzycznym?
WK: Jeszcze przed wydaniem nut w PWM, obydwa utwory trafiły na płytę, dedykowaną Janowi Pawłowi II. Doszły do mnie głosy, o rozpoznawalnym języku, harmonii moich kompozycji, co ogromnie mnie cieszy. Mój język muzyczny na pewno zmienia się, choć jako ksiądz, nie mogę poświęcać zbyt dużo czasu na jego kreowanie. Uwielbiam tworzyć, jednak zazwyczaj, kiedy już pierwsza myśl pojawi się w głowie, musi poczekać na odpowiedni czas i opracowane na papierze.
Najczęściej czytane:
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne od kilku lat konsekwentnie podejmuje inicjatywy i realizuje kolejne odsłony projektu „Sounds of Poland”, którego celem jest promocja muzyki polskiej za granicą. W październiku w trzech miastach Kraju Kwitnącej Wiśni: Tokio, Kioto i Himeji zaprezentowaliśmy japońskiej publiczności arcydzieła muzyki polskiej XX wieku, skomponowane przez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Henryka Wieniawskiego i Józefa Elsnera.