PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Musica Polonica Nova

2014-03-31

W dniach 4-12 kwietnia we Wrocławiu odbywać się będzie 29. Musica Polonica Nova, festiwal będący prawdziwym świętem polskiej muzyki współczesnej. Na koncertach zabrzmią utwory m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Wojciecha Kilara i Tadeusza Wieleckiego.

 

Dyrektorem naczelnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, zaś dyrekcję artystyczną sprawuje Szymon Bywalec. Między 4 a 12 kwietnia na jedenastu koncertach zostanie zaprezentowanych ponad pięćdziesiąt kompozycji – w tym kilkanaście prawykonań.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony spuściźnie Andrzeja Chłopeckiego, który był dyrektorem artystycznym festiwalu. Tego samego dnia odbędzie się koncert in memoriam, na którym po raz pierwszy zabrzmi m.in. utwór Tadeusza Wieleckiego „Przędzie się nić… IV na kontrabas i zespół kameralny (2012).

5 marca na koncercie „Ezoteryczni outsiderzy” przypomniana zostanie twórczość Barbary Buczek, jednej z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorek XX wieku.

Utwór „Fantasmagoria” na fortepian preparowany i perkusję (1970-1971) Kazimierza Serockiego wykonają na koncercie 6 kwietnia Małgorzata Walentynowicz (fortepian) i Agnieszka Koprowska-Born (perkusja).

Utwór „Dziennik zapełniony w połowie” na wiolonczelę, perkusję i smyczki Aleksandra Nowaka zostanie prawykonany 10 kwietnia w ramach festiwalu Musica Polonica Nova.W partii solowej wiolonczeli usłyszymy Magdalenę Bojanowską, a Wrocławską Orkiestrę Kameralną „Leopoldinum” poprowadzi Ernst Kovacic.

Również 10 kwietnia na koncercie „Trzecie miejsce po przecinku, czyli jedna Bródka” zabrzmi utwór kompozytora, który w 2013 roku nawiązał współpracę z naszym wydawnictwem, Sławomira Kupczaka pt. „Trzecie miejsce po przecinku” na klarnet, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję – będzie to prawykonanie tego utworu.

„Koncert na flet i orkiestrę” Pawła Mykietyna – utwór prawykonany w listopadzie zeszłego roku w Łodzi – zostanie ponownie wykonany na koncercie 11 kwietnia. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Benjamin Shwartz, w partiach solowych fletu usłyszymy Łukasza Długosza i Agatę Kielar-Długosz.

Koncert finałowy będzie prawdziwą ucztą dla melomanów. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Mateusz Borowiak (fortepian), Arkadiusz Adamski (klarnet) i Chór Żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Mirosława Knapik – przygotowanie chóru) wykonają 4 utwory. Będą to: „Upstairs – Downstairs” na 2 chóry dziewczęce lub chłopięce i orkiestrę (1971) Wojciecha Kilara, „Koncert fortepianowy” (1962) Andrzeja Panufnika oraz dwa dzieła, które wyszły spod pióra kompozytorów urodzonych w latach 70. XX wieku - „Concerto 2000" na klarnet i orkiestrę symfoniczną (2000) Marcela Chyrzyńskiego oraz „IN” na wielką orkiestrę symfoniczną (2013) Agaty Zubel.

W programie ponadto znalazły się „ReVerse 4" na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2014) oraz „Flow 3"" na gitarę elektryczną, klarnet basowy i elektronikę (2014) Adama Porębskiego (laureata Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego), „Satin” na wiolonczelę i akordeon (2011) Aleksandra Nowaka, „Kooperatywa II” na wiolonczelę i akordeon (2010) Wojciecha Ziemowita Zycha, „e” na klarnet basowy, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2007) Macieja Jabłońskiego. 

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!