PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Musica Polonica Nova

2014-03-31

W dniach 4-12 kwietnia we Wrocławiu odbywać się będzie 29. Musica Polonica Nova, festiwal będący prawdziwym świętem polskiej muzyki współczesnej. Na koncertach zabrzmią utwory m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Wojciecha Kilara i Tadeusza Wieleckiego.

 

Dyrektorem naczelnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, zaś dyrekcję artystyczną sprawuje Szymon Bywalec. Między 4 a 12 kwietnia na jedenastu koncertach zostanie zaprezentowanych ponad pięćdziesiąt kompozycji – w tym kilkanaście prawykonań.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony spuściźnie Andrzeja Chłopeckiego, który był dyrektorem artystycznym festiwalu. Tego samego dnia odbędzie się koncert in memoriam, na którym po raz pierwszy zabrzmi m.in. utwór Tadeusza Wieleckiego „Przędzie się nić… IV na kontrabas i zespół kameralny (2012).

5 marca na koncercie „Ezoteryczni outsiderzy” przypomniana zostanie twórczość Barbary Buczek, jednej z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorek XX wieku.

Utwór „Fantasmagoria” na fortepian preparowany i perkusję (1970-1971) Kazimierza Serockiego wykonają na koncercie 6 kwietnia Małgorzata Walentynowicz (fortepian) i Agnieszka Koprowska-Born (perkusja).

Utwór „Dziennik zapełniony w połowie” na wiolonczelę, perkusję i smyczki Aleksandra Nowaka zostanie prawykonany 10 kwietnia w ramach festiwalu Musica Polonica Nova.W partii solowej wiolonczeli usłyszymy Magdalenę Bojanowską, a Wrocławską Orkiestrę Kameralną „Leopoldinum” poprowadzi Ernst Kovacic.

Również 10 kwietnia na koncercie „Trzecie miejsce po przecinku, czyli jedna Bródka” zabrzmi utwór kompozytora, który w 2013 roku nawiązał współpracę z naszym wydawnictwem, Sławomira Kupczaka pt. „Trzecie miejsce po przecinku” na klarnet, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję – będzie to prawykonanie tego utworu.

„Koncert na flet i orkiestrę” Pawła Mykietyna – utwór prawykonany w listopadzie zeszłego roku w Łodzi – zostanie ponownie wykonany na koncercie 11 kwietnia. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Benjamin Shwartz, w partiach solowych fletu usłyszymy Łukasza Długosza i Agatę Kielar-Długosz.

Koncert finałowy będzie prawdziwą ucztą dla melomanów. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Mateusz Borowiak (fortepian), Arkadiusz Adamski (klarnet) i Chór Żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Mirosława Knapik – przygotowanie chóru) wykonają 4 utwory. Będą to: „Upstairs – Downstairs” na 2 chóry dziewczęce lub chłopięce i orkiestrę (1971) Wojciecha Kilara, „Koncert fortepianowy” (1962) Andrzeja Panufnika oraz dwa dzieła, które wyszły spod pióra kompozytorów urodzonych w latach 70. XX wieku - „Concerto 2000" na klarnet i orkiestrę symfoniczną (2000) Marcela Chyrzyńskiego oraz „IN” na wielką orkiestrę symfoniczną (2013) Agaty Zubel.

W programie ponadto znalazły się „ReVerse 4" na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2014) oraz „Flow 3"" na gitarę elektryczną, klarnet basowy i elektronikę (2014) Adama Porębskiego (laureata Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego), „Satin” na wiolonczelę i akordeon (2011) Aleksandra Nowaka, „Kooperatywa II” na wiolonczelę i akordeon (2010) Wojciecha Ziemowita Zycha, „e” na klarnet basowy, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2007) Macieja Jabłońskiego. 

Najczęściej czytane:

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie. 
 

Funkcjonowanie Księgarni Firmowej w okresie świątecznym

Szanowni Klienci,
Księgarnia Firmowa w Krakowie przy al. Krasińskiego 11 a będzie zamknięta w dniu 24.12.2020.

Polska Wirutalna Orkiestra Dęta zagra po raz trzeci!

Muzyka może z powodzeniem istnieć w sieci i łączyć artystów z całego świata. Jednym z cyfrowych projektów, w które w 2020 roku zaangażowało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jest Polska Wirtualna Orkiestra Dęta. Zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie projektu – tym razem wspólnie wykonanym utworem będzie Dzień jeden w roku Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego.
 

Rozdział 12. Mamy pewien projekt…

Dotarliśmy do końca jubileuszowego dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego roku 2020. Był to rok dziwny, choć wymagający od nas wszystkich nie mniej pracy i wysiłku niż lata poprzednie. I chociaż nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczny sezon artystyczny i koncertowy, to nie zwolniliśmy tempa i pracowaliśmy na pełnych obrotach, tworząc i drukując kolejne publikacje, a także pracując w ramach projektów. A w tych dużo się działo! W ostatnim, 12 rozdziale naszego tegorocznego kalendarza, opowiadamy właśnie o projektach realizowanych przez naszą oficynę!

Realizacja zamówień przez dział handlowy

Szanowni Klienci,
Informujemy, że wszystkie zamówienia, które przyjdą od Państwa do 22.12 zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.
Nie możemy zagwarantować wysyłki zamówień, które do nas dotrą po 22.12. Zamówienia złożone po tym terminie będą zrealizowane po inwentaryzacji, czyli po 14.01.2021 r.