Aktualności
Profesor Wiolinek i zaszyfrowana wiadomość
2014-09-08
W czwartej przygodzie Profesora Wiolinka, pochodzącego z Krainy Muzyki, który na prośbę Dyrektora Opery przybywa aby rozwiązywać trudne i dziwne zadania dowiadujemy się,
że zaczarowana szafa (przyjaciółka Profesora) została magicznie zamknięta przez Królową Nocy
i nikt nie może przejść do krainy muzyki aby pomóc jej mieszkańcom.
Na szczęście Profesor potrafi nie tylko leczyć instrumenty, lecz także czarować, a nawet… rozmawiać z psotnym Duchem! Wraz z młodymi widzami Profesor Wiolinek postara się znaleźć odpowiedź na wszystkie zagadki postawione przez Ducha i wykonać stawiane przed nimi zadania. Czy jednak Profesorowi uda się odczarować szafę? Kto tym razem odwiedzi operowy strych i jaką dziwną wiadomość przyniesie ze sobą?
Na czwartą przygodę z cyklu o Profesorze Wiolinku zapraszamy dzieci w wieku 4-9 lat:
21 września, godz. 10.00
22 września, godz. 10.00 i 12.00
Podczas spektaklu edukacyjnego dzieci poznają m.in. co to jest metrum, rytm i różnorodność instrumentów perkusyjnych. Będą mogły także spróbować zagrać na jednym z nich. Na młodych widzów czeka także wiele innych muzycznych atrakcji.
REALIZATORZY
Scenariusz i reżyseria - Paweł Wójtowicz
Producent - Agnieszka Sztencel
Kostiumy i scenografia - Bożena Pędziwiatr
Muzyka i teksty piosenek - Paweł Wójtowicz
OBSADA
Profesor Wiolinek – Stanisław Knapik
Duch – Michał Kutnik
Profesor Sarastro – Jan Migała
Asystentka – Żaneta Seweryn
Mały Wiolinek – Maciej Wójtowicz
Zespół perkusyjny - Uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, przygotowanie - Leon Olejniczak
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Najczęściej czytane:
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.