Aktualności
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-07
Zapraszamy na koncert w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe, który odbędzie się 12 listopada 2014, o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Karola Stryji, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
W programie usłyszymy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego - Wieczór ciemny się uniża op. 45 i Szeroka woda op. 39 oraz Dymitra Szostakowicza - VII Symfonia C-dur op. 60 Leningradzka.
Przed publicznością wystąpią: RTV Slo Symphony Orchestra Orkiestra, Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, En Shao – dyrygent, Jarosław Wolanin - dyrygent
„Międzynarodowo rozpoczynamy II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego koncertem w dniu 4. rocznicy śmierci naszego Patrona, w środę 12 listopada o godz. 19.
Dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk w tym roku do idei przedstawiania twórczości najbardziej ze śląskich kompozytorów w świecie znanego w kontekście całej muzyki zachęcił artystów spoza Polski. Zaczynamy, wykorzystując naszą współpracę w ramach unijnego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe. W koncercie inaugurującym II Dni połowę orkiestry będą tworzyć muzycy RTV Slovenia Symphony Orchestra a dyrygenckim podium stanie jej szef, ceniony chiński dyrygent En Shao. Wykonają słynną Leningradzką cenionego przez Henryka Mikołaja Góreckiego rosyjskiego symfonika Dymitra Szostakowicza.
W pierwszej części koncertu śpiewacy filharmonicznego chóru pod dyrekcja Jarosława Wolanina wykonają dziesięć pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego z dwóch opusów – Szeroka woda op. 39 i Wieczór ciemny się uniża op. 45. Kompozytor opracowaniem pieśni kurpiowskich wpisuje się do XX-wiecznego kanonu opracowań muzyki ludowej tego regionu, zapoczątkowanego przez Karola Szymanowskiego, a potem kontynuowanego też przez m.in. Romana Maciejewskiego, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego i Stanisława Morytę. Zdaniem muzykolog dr Maryli Renat koncepcja opracowań Góreckiego jest bardzo wyważona, prostolinijna, jakby chciał podkreślić przede wszystkim piękno pierwowzoru, odsuwając na plan dalszy własną twórczą wyobraźnię.
Choć fragmentami Szerokiej wody uświetniliśmy 14 listopada 2011 roku uroczystą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji, podczas której podjęto uchwałę nadającą Filharmonii Śląskiej imię Henryka Mikołaja Góreckiego, te chóralne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego są – poza kręgami chóralnymi – mniej znane, acz – jak usłyszymy – warte słuchania. VII Symfonia, słynna Leningradzka Dymitra Szostakowicza szerszej rekomendacji nie potrzebuje. Bliżej zatem przedstawiamy partnerów z ONE® – an Orchestra Network for Europe, z którymi to legendarne dzieło przedstawimy”. [Źródło – Filharmonia Śląska]
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.