Aktualności
Koncert – Gala z okazji 10–lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
2015-01-12
Koncert z okazji jubileuszu Stowarzyszenia „Aria” skupiającego osoby zafascynowane muzyką operową odbędzie się 31 stycznia (sobota, godz. 18.30). Podczas wieczoru wystąpią cenieni artyści, którzy oklaskiwani byli na polskich i zagranicznych scenach operowych, a dzięki organizowanym przez „Arię” cyklicznym spotkaniom dali się poznać widowni także poza sceną.
Stowarzyszenie powstało w listopadzie 2004 roku w celu wspierania działalności Opery Krakowskiej. Członkowie Stowarzyszenia wspólnie oglądają krakowskie spektakle operowe i raz w miesiącu spotykają się we własnym gronie na cyklicznym programie. Nie ograniczają się tylko do Krakowa. Odbywają liczne podróże do domów operowych w Polsce i w Europie. Zarząd Stowarzyszenia organizuje kilka razy w roku wyjazdy dla swoich członków i sympatyków na spektakle oraz koncerty filharmoniczne.
Stowarzyszenie przybliża świat opery melomanom poprzez swoje działania, promujące ten gatunek sztuki. Jednym z nich jest cykliczny program „Spotkanie z Artystą”, który ma miejsce raz w miesiącu, w niedzielę, w Sali Kameralnej Opery. Do udziału w programie zapraszani są soliści, dyrygenci, reżyserzy operowi, choreografowie, autorzy scenografii i kostiumów. Gośćmi programu było wiele wspaniałych osobistości świata operowego. Jednym z pierwszych, w roku 2006, był Wiesław Ochman, z którym Zarząd utrzymuje serdeczne i ciepłe kontakty. Gośćmi byli również m in.: Teresa Żylis –Gara, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, który jest członkiem honorowym Stowarzyszenia, Andrzej Dobber, Wojciech Śmiłek, oraz słynni dyrygenci jak Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Łukasz Borowicz, Kazimierz Kord. Zaproszeni zostali również autorzy książek o operze : Józef Kański (Przewodnik operowy), Piotr Kamiński z Paryża (Tysiąc i jedna opera), Barbara Jakubowska z Nowego Jorku.(Okiem i uchem Basi Jakubowskiej). Każdy artysta będący gościem programu daje się poznać zebranej na widowni publiczności, odpowiadając na pytania redaktora prowadzącego program. Miłośnicy opery chcą dowiedzieć się jak wygląda kształcenie, rozwój kariery, życie prywatne, jakie są pozazawodowe zainteresowania zaproszonego gościa, który najczęściej jest ulubieńcem krakowskiej publiczności. Stowarzyszenie prowadzi też wiele innych akcji mających na celu propagowanie muzyki operowej.
Stowarzyszenie liczy dzisiaj (koniec grudnia 2014 r.)– 165 członków, melomanów, wielbicieli muzyki operowej i artystów Opery Krakowskiej.
Jubileusz to święto Stowarzyszenia i Opery Krakowskiej, partnerów od 10 lat współpracujących ze sobą i realizujących wspólnie działania popularyzujące muzykę klasyczną. To szczególny wieczór, w którym bohaterem i gościem specjalnym jest krakowska publiczność, ta najwytrwalsza, odwiedzająca po wielekroć nie tylko scenę przy ul. Lubicz, ale i najbardziej odległe sceny operowe świata, dumna z osiągnięć polskich wokalistów i twórców teatru operowego, nieustająca w działaniach zmierzających do stworzenia mieszkańcom Krakowa okazji do poznania piękna muzyki operowej.
Galowy Koncert na Antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się z udziałem wspaniałych solistów Naszej Opery: Katarzyny Oleś – Blacha, Iwony Sochy, Tomasza Kuka, Volodymyra Pankiva oraz orkiestry kameralnej składającej się z muzyków Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją koncertmistrza Pawła Wójtowicza. W programie słynne przeboje operowe wykonane zostaną specjalnie dla Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA. Koncert jest imprezą zamkniętą, wstęp tylko za imiennymi zaproszeniami. Po koncercie odbędzie się uroczysty bankiet przy muzyce tanecznej w Restauracji Operowej.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.