Aktualności
Złota kolekcja płytowa z okazji jubileuszu Witolda Rowickiego
2015-02-03
W 2014 roku minęła setna rocznica urodzin i dwudziesta piąta rocznica śmierci Witolda Rowickiego, wybitnego polskiego dyrygenta, pedagoga i propagatora polskiej muzyki na świecie. Z tej okazji opublikowano wyjątkowy 5-płytowy album z nagraniami tego znakomitego artysty, zrealizowanymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR).
Repertuar każdej z pięciu jubileuszowych płyt został starannie przemyślany i dobrany tak, aby podkreślić wszechstronność i geniusz Maestro Rowickiego. Zaś wybór kilku nagrań spośród całego ogromnego dorobku Rowickiego stanowić musiał nie lada wyzwanie, gdyż - jak wspomina Jan Popis - autor koncepcji i opracowania redakcyjno-wydawniczego: Dzieło fonograficzne Witolda Rowickiego, samo w sobie pozostaje dokonaniem niezwykłym, tak w wymiarze artystycznym, jak sama już liczba dyrygenckich kreacji Mistrza, musi wywoływać wrażenie kolosalne. Ktoś, nie bez racji powiedział, że gdyby się udało wydać na płytach wszystkie nagrania Rowickiego, nasza rodzima dyskografia mogłaby poszczycić się kolekcją porównywalną z legendarną The Royal Collection Leonarda Bernsteina (cyt. za J. Popis, książeczka dołączona do albumu, s. 20).
Pierwsze dwie płyty to monografie kompozytorskie z dziełami Karola Szymanowskiego (Uwertura koncertowa, III Symfonia „Pieśń o nocy” oraz balet Harnasie) i Mieczysława Karłowicza (Odwieczne pieśni, Stanisław i Anna Oświecimowie, Koncert skrzypcowy z partią solową Wandy Wiłkomirskiej). Na kolejnej znajdują się utwory wybitnych polskich kompozytorów drugiej połowy XX wieku: Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Koncert na orkiestrę i Musica sinfonica in tre movimenti Grażyny Bacewicz oraz Kościelec 1909 i Krzesany Wojciecha Kilara. Czwarta płyta to już z kolei dzieła kompozytorów rosyjskich – Anatolija Ladowa (Zaczarowane jezioro), Modesta Musorgskiego (Hopak z opery „Jarmark Soroczyński” oraz Noc na Łysej Górze z opery „Chowańszczyzna”), a także Piotra Czajkowskiego (V Symfonia). Kolekcję zamykają Koncert fortepianowy Roberta Schumanna (sol. Arturo Benedetti-Michelangeli) oraz II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa (sol. Artur Rubinstein), zawarte na piątej płycie.
Kolekcja Witold Rowicki - W stulecie urodzin wydana została jako podsumowanie uroczystości jubileuszowych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz MUZĘ – Polskie Nagrania.
Więcej informacji znaleźć można na stronach wydawców:
http://spa-m.pl/witold-rowicki
http://polskienagrania.com.pl/oferta/muzyka_powazna/witold_rowicki._w_stulecie_urodzin/
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.