PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Od Galla Anonima do Marcela Chyrzyńskiego. 11 Festiwal Muzyki Polskiej

2015-07-02

Program tegorocznej edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Polskiej zadowoli każdego, kto chciałby zapoznać się z niemal całą historią polskiej muzyki, od średniowiecza po utwory z XXI wieku, w tym Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Wojciecha Kilara i Marcela Chyrzyńskiego.

 

Na wydarzeniu inaugurującym festiwal ( 8 lipca) będzie można obejrzeć wileńską wersję Halki Stanisława Moniuszki, z głównymi partiami Wioletty Chodowicz (Halka), Lukáša Zemana (Jontek) i Michała Partyki (Janusz). Capellę Cracoviensis poprowadzi Jan Tomasz Adamus, Chór Polskiego Radia zaś przygotuje Szymon Wyrzykowski.


Koncert 9 lipca to uczta dla wszystkich miłośników muzyki dawnej. Nosi tytuł „Święte Gniazdo. Bolesław I Chrobry i św. Wojciech w muzyce średniowiecznej”, a wykonają go muzycy Ensemble Peregrina. Program koncertu jest przekrojem przez rozmaite gatunki średniowiecza (responsoria, hymny, sekwencje itp.) oraz prezentuje dorobek polskich lub piszących na polskich ziemiach twórców. Wśród utworów usłyszymy utwory związane z postaciami św. Wojciecha (np. hymn w nieszporach na uroczystość św. Wojciecha Festum agat ecclesia z XV wieku oraz najstarszą sekwencję mszalną ku czci św. Wojciecha, powstałą prawdopodobnie ok.1090 roku Hac festa die tota gratuletur Polonia) i króla Bolesława Chrobrego (w tym słynny lament na śmierć Bolesława Chrobrego z Kroniki Galla Anonima Omnis etas, omnis sexus).


Na koncercie 10 lipca zabrzmi muzyka współczesna, w tym Orawa Wojciecha Kilara oraz jedenastominutowy utwór Marcela Chyrzyńskiego z 2012 roku Ukiyo-e, coraz częściej goszczący w repertuarach rozmaitych orkiestr i cieszący się uznaniem publiczności. Utwory wykona Sinfonietta Cracovia pod batutą Bassema Akikiego.


11 lipca odbędzie się recital chopinowski Alberta Nosè, 12 lipca zaś – koncert pieśni inspirowanych Rękopisem królodworskim, na którym usłyszymy utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Władysława Żeleńskiego.


Miłośnicy muzyki renesansu i baroku z pewnością chętnie wybiorą się na koncert 16 lipca, o tytule „Il Giardino d’Amore. Korona Królestwa Polskiego 1500-1750". Program koncertu jest nader zachęcający, znajduje się w nim m.in. kilka utworów pochodzących z Tabulatury Jana z Lublina, Bartłomieja Pękiela, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego i Mikołaja Zieleńskiego.


17 lipca Agata Szymczewska (skrzypce) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) wykonają m.in. utwory Karola Szymanowskiego (Źródło Aretuzy), Ignacego Jana Paderewskiego (Melodia i Sonata a-moll) oraz Henryka Wieniawskiego (Legenda, Polones D-dur). Ten koncert będzie miał miejsce w Auli Collegium Novum, z kolei w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na koncercie kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich oraz Ivo Kahánka (fortepian) zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina oraz Kwartet smyczkowy e-moll op.7 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.


18 lipca na recitalu fortepianowym Ludmila Angelova usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego, Aleksandra Michałowskiego i Maurycego Moszkowskiego. Tego samego dnia odbędzie się koncert finałowy, w którego programie znajdują się dwa monumentalne dzieła Te Deum Wojciecha Kilara i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego. Utwory wykonają Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Macieja Tworka, Chór Filharmonii Krakowskiej (przygotowanie: Teresa Majka-Pacynek) oraz soliści: Anna Patrys (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Ondrej Šaling (tenor), Adam Palka (bas).

 

Szczegółowy program wraz z miejscami koncertów i godzinami znajduje się tutaj.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.