Aktualności
Koncert na fortepian i orkiestrę Henryka Warsa w Krakowie
2015-09-10
12 września na odbywającym się po raz dwudziesty koncercie Last Night of the Proms in Cracow usłyszymy m.in. Koncert na fortepian i orkiestrę Henryka Warsa.
Od przeszło stu lat najważniejszym wydarzeniem życia muzycznego Wielkiej Brytanii jest doroczny londyński festiwal odbywający się w lipcu, sierpniu i wrześniu: Promenade Concerts. Jego zakończenie, a zarazem kulminację stanowi Last Night of the Proms – uroczysty koncert w Royal Albert Hall, podczas którego wykonywane są (z udziałem rozentuzjazmowanej publiczności) m.in. słynne utwory brytyjskie: Land of Hope and Glory, Fantasia on British Sea Songs, Rule Britannia, Jerusalem.
W 1996 roku Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe postanowiło zorganizować replikę festiwalu w Krakowie, a sukces koncertu skłonił Towarzystwo do przekształcenia go w imprezę cykliczną.
Podczas jubileuszowego, dwudziestego koncertu usłyszymy utwory:
Antonin Dvořák, Uwertura koncertowa Karnawał
Henryk Wars, Koncert na fortepian i orkiestrę
Mieczysław Wajnberg, Mazur z cyklu Pieśni polskich
Giacomo Puccini, aria Chi il bel sogno z opery La Rondine
Gioachino Rossini, aria Una voce poco fa z opery Cyrulik sewilski
Wolfgang Amadeusz Mozart, duet Sull'aria...che soave zeffiretto z opery Wesele Figara
Piotr Czajkowski, Rok 1812. Uwertura koncertowa w tonacji Es-dur
Malcolm Arnold, A Grand, Grand Festival Overture
Léo Delibes, duet Viens, Mallika, les lianes en fleurs ... Dôme épais, le jasmin z opery Lakmé
Gioachino Rossini, Duetto buffo di due gatti
Edward Elgar, Pomp and Circumstance. Marsz nr 1 D-dur
Henry Wood, Fantasia on British Sea-Songs
Thomas Arne, Rule Britannia
Hubert Parry (orch. Elgar), Jerusalem
arr. B. Britten, God Save the Queen
Mazurek Dąbrowskiego,
które wykonają: Iwona Sobotka – sopran, Maria Forsström – mezzosopran (Szwecja), Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' – fortepian, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Górecki Chamber Choir z dyrygentem Danielem Smithem (Australia).
Czas i miejsce: sobota, 12 września 2015, godz. 19.00, Filharmonia Krakowska
Najczęściej czytane:
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.