PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Gala jubileuszowa z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2015-11-10

4 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 70-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podczas gali wręczone zostały odznaczenia dla osób związanych z PWM i zasłużonych dla polskiej kultury.

 

Galę otworzyło wykonanie "Romansu" na skrzypce i fortepian Aleksandra Zarzyckiego - pierwszego utworu wydanego przez PWM. Utwór wykonały Katarzyna Jawor-Białowolska (vn) i Weronika Krówka (pf).

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół Kwadrofonik oraz Dorota Miśkiewicz, którzy zaprezentowali utwory Witolda Lutosławskiego. 

Galę poprowadzili Agata Kwiecińska i Daniel Cichy.

Krótką historię PWM oraz perspektywy naszej oficyny na przyszłość przedstawił prezes PWM Adam Radzikowski.

Następnie wicewojewoda województwa małopolskiego Wojciech Szczepanik wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym byłym i obecnym pracownikom i współpracownikom PWM.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała prof. Teresa Chylińska.

Złoty Krzyż Zasługi odebrał Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca i redaktor naczelny PWM w latach 2001-2012.

Medal Złoty za długoletnią służbę otrzymali Maria Biela, Piotr Chochół, Ewa Dziedzic-Gajoch, Teresa Kozak, Elżbieta Książek, Dorota Leszczyńska-Zając, Ewa Ostaszewska, Bogusław Sowiński, Irena Stachel, Danuta Sobkowska, Maria Strączek, Robert Strączek, Barbara Stryszewska, Janina Warzecha, Elżbieta Zubrzycka, Elżbieta Żegleń.

Medal Srebrny za długoletnią zasługę otrzymały: Zyta Gałuszka, Hanna Murłowska-Zając i Ilona Polak-Wróblewska. 

Następnie Jacek Olbrycht (dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz Zenon Butkiewicz (dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury) wręczyli odznaczenia ministerialne.

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał prof. Zygmunt Szweykowski.

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali Helena Dunicz-Niwińska i prof. Piotr Poźniak.

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w imieniu Adama Neuera odebrała Justyna Neuer-Luboradzka.

Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" została wręczona: Wandzie Gładysz, Dorocie Leszczyńskiej-Zając, Maciejowi Negreyowi, Barbarze Stryszewskiej, Aleksandrze Woźnickiej, Januszowi Wysockiemu i Elżbiecie Zubrzyckiej.

Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali Astrid Koblanck, James Rushton, Peter Hanser-Strecker i Janis Susskind.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski wręczył odznaki "Honoris Gratia" Witoldowi Abace, Maciejowi Negreyowi, prof. Piotrowi Poźniakowi, prof. Zygmuntowi Szweykowskiemu, Januszowi Wysockiemu i prezesowi PWM Adamowi Radzikowskiemu.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos wręczyła prezesowi Adamowi Radzikowskiemu pamiątkowe wyróżnienie z okazji 70-lecia działalności PWM.

Następnie prezes PWM Adam Radzikowski wręczył medal PWM "Ad Honorem": Helenie Dunicz-Niwińskiej, Dorocie Leszczyńskiej-Zając, prof. Leszkowi Polonemu, Barbarze Stryszewskiej, prof. Zygmuntowi Szweykowskiemu, Elżbiecie Widłak, Aleksandrze Woźnickiej, Astrid Koblanck,  Jamesowi Rushtonowi, Peterowi Hanser-Streckerowi i Janis Susskind.

fot. Michał Ramus

Najczęściej czytane:

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...