Aktualności
Film o PWM w Telewizji Polskiej
2017-03-31
2 kwietnia 2017 roku na antenie TVP Kultura zostanie wyemitowany film dokumentalny o najstarszej i największej oficynie muzycznej w Polsce: „Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne”. Internetowa premiera obrazu w reżyserii Violetty Rotter-Kozery będzie miała miejsce 6 kwietnia.
Dokument w reżyserii i według scenariusza Violetty Rotter-Kozery stanowi zwieńczenie obchodów jubileuszu 70-lecia, który Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętowało w 2015 roku. W produkcji zawarto m.in. wypowiedzi byłych i obecnych pracowników, przyjaciół i artystów współpracujących z PWM-em, materiały archiwalne i wiele ciekawostek z historii i życia wydawniczego na przestrzeni dekad.
To wyjątkowy obraz, który dokumentuje fenomen w skali światowej, portretuje wydawnictwo-instytucję, jej ogromne dla rodzimej kultury znaczenie, dla odradzającego się po wojnie życia muzycznego, dla kwitnącej w latach 50-tych i 60-tych awangardy, wreszcie dla ekspansji polskiej twórczości muzycznej na świecie obecnie – powiedział dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Oficyny.
W styczniu 2017 roku film został nagrodzony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – Violetta Rotter-Kozera została laureatką nagrody im. Macieja Łukasiewicza, przyznawanej za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy.
Ta [nagroda] jest dla mnie niesłychanie ważna, bo przyznana przez środowisko dziennikarskie.
Z natury rzeczy dziennikarze patrzą na różne zagadnienia przez lupę. Na mój film też.
Tym cenniejsza jest dla mnie ta nagroda. Jest potwierdzeniem, że obrałam właściwy kierunek – powiedziała reżyserka o swoim wyróżnieniu w rozmowie z Błażejem Torańskim.
Czas spędzony na oglądaniu tego filmu jest przeżyciem szlachetnym, skłania ku pięknu, ku muzyce. Taki film to więcej niż laurka – napisał o reportażu Rotter-Kozery prezes SDP Krzysztof Skowroński.
POKAZY PREMIEROWE
Premiera filmu odbyła się w 2016 roku – pierwsze pokazy miały miejsce w Krakowie (25.04.2016) oraz Warszawie (27.06.2016), produkcja została także wyemitowana w TVP Katowice.
2 kwietnia 2017 roku o godzinie 9:40 na antenie TVP Kultura dokument „Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne” zostanie zaprezentowany ogólnopolskiej publiczności, natomiast 6 kwietnia – w 72. rocznicę założenia Oficyny – trafi do Internetu. Dokument będzie można zobaczyć na YouTube.com na kanale Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (www.youtube.com/pwmedition) oraz kanale Instytutu Muzyki i Tańca (www.youtube.com/imitpolska).
Film zrealizowano we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej.
Partnerem produkcji są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.
REALIZACJA
PARTNER
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.