PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Paweł Mykietyn z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida 2017

2017-09-27


Już po raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.
 

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

 

W kategorii Muzyka nagrodę zdobył w tym roku kompozytor Paweł Mykietyn za operę Czarodziejska Góra, (Warszawska Jesień 2016). Uczeń prof. Włodzimierza Kotońskiego, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Komponował m.in. dla Polskiego Radia, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, festiwalu Warszawska Jesień, artystów takich jak Jerzy Artysz czy Elżbieta Chojnacka. Autor muzyki do spektakli teatralnych (Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieślaka, Grzegorza Jarzyny) oraz filmów (m.in. Ono, 33 sceny z życia i W imię… Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak i Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego).

 

W kategorii Literatura nagrodę zdobył Dariusz Suska za tom poetycki Ściszone nagle życie (Wydawnictwo Znak). Poeta, prozaik, krytyk literacki publikujący m.in. w „Lampie i Iskrze Bożej”, „Res Publice Nowej” czy „Tygodniku Powszechnym”. Zadebiutował w 1992 r. tomikiem Rzeczy, które były światem, będącym wyrazem młodzieńczej fascynacji twórczością Zbigniewa Herberta. Wydał również pięć innych zbiorów poezji. Za tomik Wszyscy nasi drodzy zakopani otrzymał w 2002 r. nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

 

Laureatem w kategorii Sztuki plastyczne, za wystawę Wrota Miłosierdzia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, został Kazimierz Gustaw Zemła – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył do 2002 r. Specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej i studyjno-kameralnej. Autor m.in.: Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach, Czynu Polaków w Szczecinie, Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli, Monte Cassino w Warszawie, Henryka Sienkiewicza w warszawskich Łazienkach. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych.

 

W kategorii Teatr nagrodą uhonorowany został Maciej Prus za reżyserię spektaklu Madame de Sade w Teatrze Narodowy w Warszawie. Jest aktorem i reżyserem. Studiował także historię sztuki. Asystował Konradowi Swinarskiemu przy realizacji Nie-boskiej komedii. Był też związany z Teatrem Laboratorium 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego. Jako reżyser zadebiutował inscenizacją Pierwszego dnia wolności Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. Swoje spektakle reżyserował w wielu teatrach na terenie całej Polski. Ma na swoim koncie również liczne inscenizacje operowe. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za sezon 1978/1979 za reżyserię spektaklu Noc listopadowa.

 

Szczególnym wyróżnieniem jest nagroda „Dzieło życia” przyznawana za całokształt twórczości. W tym roku jej laureatem został Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta, tłumacz, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Debiutował w 1949 r. zbiorem opowiadań Fiołki przynoszą szczęście. Jego najwyżej cenione książki to Boski Juliusz: zapiski antykwariusza oraz Nazo poeta. Napisał też m.in. Kaprysy starszego pana, Pożegnanie z panną Syngilu albo Słoń a sprawa polska, Trzynaście ćwiczeń europejskich, Tyberiusz Cezar, Zapamiętani, Antyk po antyku (nominowana do Nagrody Literackiej Nike). W latach 70. – obok kilku innych wybitnych artystów – stanął na czele rodzącej się wówczas opozycji demokratycznej. Brał czynny udział w akcjach protestacyjnych środowisk twórczych (jest jednym z założycieli i redaktorów „Zapisu” – najważniejszego czasopisma ukazującego się w PRL poza cenzurą). Laureat wielu nagród i odznaczeń.

 

Więcej szczegółów na www.norwid.mazovia.pl

 

fot. © by Anita Kot

Najczęściej czytane:

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

16. Dzień Edukacji Muzycznej już 19 listopada!

Dzień Edukacji Muzycznej, organizowany przez PWM, to cykliczne wydarzenie dedykowane nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Już 19 listopada w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, współorganizatora wydarzenia, odbędzie się kolejna, 16. edycja wydarzenia.