Aktualności
Od kompozytorskich szkiców do wydania. Relacja z Seminarium Edytorstwa Muzycznego
2017-10-12
Już po raz drugi osoby zainteresowane edytorstwem muzycznym miały okazję poznać tajniki tej unikatowej sztuki w wyjątkowej aurze Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. W pierwszym tygodniu października odbyła się tam druga odsłona Seminarium Edytorstwa Muzycznego organizowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wśród uczestników Seminarium Edytorstwa Muzycznego znaleźli się zarówno najmłodsi stażem redaktorzy PWM, jak i osoby wyłonione podczas rekrutacji: wśród nich kompozytorzy, dyrygenci i muzykolodzy związani z różnymi ośrodkami akademickimi, a także młodzi wydawcy.
Pierwszego dnia uczestnicy SEM wysłuchali kilku wykładów wprowadzających. Prof. dr hab. Magdalena Dziadek w prelekcji otwierającej seminarium zatytułowanej Edytorstwo muzyczne w perspektywie historycznej opowiedziała o kształtowaniu się pierwszych wydawnictw nutowych w Europie, w tym tych istniejących do dziś oficyn jak Universal Editon, Peters, Schott Music. Nie zabrakło także ciekawostek – na przykład opowieści o rosyjskim wydawnictwie znakomicie prosperującym w Lipsku czy wynalazcy kieszonkowych partytur. Zagadnienia prawne pojawiające się w pracy redaktora nutowego przybliżyła uczestnikom kursu mec. Janina Warzecha w wykładzie Prawo autorskie a opracowania źródłowo-krytyczne. Czym różni się wydanie źródłowe od autografu kompozytora, wydania niemieckie od francuskich, jak przygotować komentarz krytyczny – między innymi na te pytania odpowiadała prof. dr hab. Zofia Chechlińska podczas wykładu Opracowania źródłowo-krytyczne.
Po wprowadzeniu teoretycznym nastąpiły dni wytężonej pracy – poznawanie kolejnych etapów pracy redaktora nutowego w praktyce. Przedmiotem zajęć prowadzonych przez prof. dr hab. Zofię Chechlińską i red. Dorotę Leszczyńską-Zając były rękopisy lub pierwsze wydania dzieł XIX-wiecznych takich jak: Symfonia c-moll „Charakterystyczna”, Sekstet op. 39 oraz Trio op.17 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego, Ojczyzna Psalm 136 – Jeruzalem Feliksa Nowowiejskiego, Mazurki op.19 Henryka Wieniawskiego. Uczestnicy mieli także okazję porównać trzy pierwodruki Poloneza c-moll Fryderyka Chopina, a także podziwiać wyjątkowo czytelny rękopis kompozycji Mieczysława Karłowicza Marsz na chór instrumentów dętych, wydany w Berlinie w 1899. W ciągu kolejnych dni młodzi adepci edytorstwa muzycznego poznali podstawowe zasady zapisu nutowego utworów solowych, kameralnych i partytur, adiustacji tekstu, planowania układu stron, realizacji korekt, przygotowywania dodatkowych informacji w zależności od potrzeby serii, a także sposobów udziału redaktora w promocji utworu.
Uczestników seminarium odwiedził także Dyrektor PWM dr Daniel Cichy, który zaprezentował strukturę i działalność Wydawnictwa na różnych polach. Spotkanie w Radziejowicach – mimo swojej intensywności – nie wyczerpało tematu pracy nad wydaniami źródłowymi, dlatego też, cytując klasyka, możemy z całą pewnością powiedzieć „będzie kontynuowane!”.*
*Kontynuację seminarium stanowi miesięczne intensywne szkolenie, które rozpocznie się już w listopadzie tego roku w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie. Program szkolenia obejmować będzie m.in. pracę ze źródłami muzycznymi, zagadnienia adiustacji, korekty i redakcji tekstów nutowych i słownych, podstawy obsługi programów do edycji nut, a także wybrane zagadnienia z zakresu prawa autorskiego, księgowości i innych obszarów działalności Wydawnictwa.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.