Aktualności
Tadeusz Kościuszko – Artysta. Album i koncert w hołdzie bohaterowi
2017-10-12
Nieznane oblicze polskiego bohatera narodowego poznamy dzięki wyjątkowej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, której premiera odbędzie się 18 października 2017 roku na uroczystym koncercie w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.
Jesienią tego roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wyjątkowa publikacja przygotowana z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Zaprezentowana zostanie w niej mniej znana dziedzina aktywności naszego bohatera narodowego, czyli jego twórczość artystyczna. „W powszechnej świadomości Kościuszko zasłynął przede wszystkim jako postać, która osiągnęła szczyty na gruncie sztuki wojennej i walki o niepodległość. Tymczasem niewielu wie, że posiada on wyjątkowy dorobek także w dziedzinie artystycznej. W roku poświęconym pamięci Tadeusza Kościuszki pragniemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców jego twórczość muzyczną oraz malarską i tym samym oddać hołd jednemu z największych Polaków” – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Na całość publikacji składają się trzy komponenty. Pierwszy stanowi bogato ilustrowana książka, zawierająca popularnonaukowe eseje historyka sztuki – dra Pawła Ignaczaka oraz muzykologa – Adama T. Kukli. Dopełnieniem obu tekstów jest drugi i trzeci element, czyli dwanaście reprodukcji dzieł rysunkowych Kościuszki oraz zeszyt nutowy. Znajdziemy w nim kompozycje muzyczne, których autorstwo przypisuje się samemu Kościuszce oraz utwory innych twórców: Józefa Elsnera, Franciszka Lessla i Kazimierza Nowakiewicza, tworzące doskonałe dźwiękowe tło epoki. „Album, przetłumaczony także na język angielski, został ujęty w elegancką, stylową oprawę. Mamy nadzieję, że tak pomyślana edycja godnie uczci bohatera dwóch kontynentów – Europy i Ameryki” – dodaje dr Daniel Cichy.
Premiera tej niezwykłej publikacji odbędzie się 18 października 2017 roku podczas uroczystego koncertu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Muzycznych wrażeń dostarczy słuchaczom Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wraz z pianistą Łukaszem Krupińskim i aktorem Pawłem Królikowskim. Usłyszymy dzieła przeznaczone na fortepian: dwa polonezy i walca przypisane Tadeuszowi Kościuszce oraz fugę na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Karola Kurpińskiego. Poza tymi utworami zostaną zaprezentowane inne, wykonywane przez większą obsadę: Sekstet Es-dur op. 39 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego na instrumenty smyczkowe, Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego ze słowami Kantorberego Tymowskiego na głos recytujący i orkiestrę oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę.
Wybór właśnie takiego repertuaru nie był przypadkowy. „Kluczem dla zrozumienia doboru kompozycji jest przenikanie popularnych na początku XIX wieku tematów do różnych dzieł oraz muzyczny synonim Tadeusza Kościuszki – »Polonez Kościuszki«. Podczas koncertu zostaną wykonane trzy utwory, których autorstwo przypisywane jest bohaterowi. Wśród nich znajduje się wspomniany taniec. Usłyszeć go można także w kolejnych dziełach – »Sekstecie Es-dur« op. 39 i »Elegii na śmierć Tadeusza Kościuszki«. »Mazurek Dąbrowskiego«, choć na początku XIX wieku nie pełnił funkcji hymnu narodowego, był jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych tego czasu. Jego melodia pod względem popularności stała na równi z »Polonezem Kościuszki«. W związku z tym wprowadziliśmy »Mazurka Dąbrowskiego« do repertuaru, ale w nieoczywistej i mało znanej postaci – fugi Karola Kurpińskiego. Ostatnim utworem jest »Fantazja A-dur na tematy polskie« op. 13 Fryderyka Chopina. Z kolei ta kompozycja w warstwie muzycznej nawiązuje do »Elegii«. Być może młody kompozytor w ten sposób pośrednio chciał wyrazić swoje uznanie dla bohaterskich czynów naczelnika insurekcji.” – mówi Adam T. Kukla, redaktor prowadzący i autor koncepcji albumu.
Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia oraz online na stronie www.prezydent.pl i www.polskieradio.pl
Publikacja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem wydania jest Fundacja Kościuszkowska (The Kosciuszko Foundation).
Najczęściej czytane:
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne od kilku lat konsekwentnie podejmuje inicjatywy i realizuje kolejne odsłony projektu „Sounds of Poland”, którego celem jest promocja muzyki polskiej za granicą. W październiku w trzech miastach Kraju Kwitnącej Wiśni: Tokio, Kioto i Himeji zaprezentowaliśmy japońskiej publiczności arcydzieła muzyki polskiej XX wieku, skomponowane przez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Henryka Wieniawskiego i Józefa Elsnera.