PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Tadeusz Kościuszko – Artysta. Album i koncert w hołdzie bohaterowi

2017-10-12

Nieznane oblicze polskiego bohatera narodowego poznamy dzięki wyjątkowej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, której premiera odbędzie się 18 października 2017 roku na uroczystym koncercie w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.


Jesienią tego roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wyjątkowa publikacja przygotowana z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Zaprezentowana zostanie w niej mniej znana dziedzina aktywności naszego bohatera narodowego, czyli jego twórczość artystyczna. „W powszechnej świadomości Kościuszko zasłynął przede wszystkim jako postać, która osiągnęła szczyty na gruncie sztuki wojennej i walki o niepodległość. Tymczasem niewielu wie, że posiada on wyjątkowy dorobek także w dziedzinie artystycznej. W roku poświęconym pamięci Tadeusza Kościuszki pragniemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców jego twórczość muzyczną oraz malarską i tym samym oddać hołd jednemu z największych Polaków” – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Na całość publikacji składają się trzy komponenty. Pierwszy stanowi bogato ilustrowana książka, zawierająca popularnonaukowe eseje historyka sztuki – dra Pawła Ignaczaka oraz muzykologa – Adama T. Kukli. Dopełnieniem obu tekstów jest drugi i trzeci element, czyli dwanaście reprodukcji dzieł rysunkowych Kościuszki oraz zeszyt nutowy. Znajdziemy w nim kompozycje muzyczne, których autorstwo przypisuje się samemu Kościuszce oraz utwory innych twórców: Józefa Elsnera, Franciszka Lessla i Kazimierza Nowakiewicza, tworzące doskonałe dźwiękowe tło epoki. „Album, przetłumaczony także na język angielski, został ujęty w elegancką, stylową oprawę. Mamy nadzieję, że tak pomyślana edycja godnie uczci bohatera dwóch kontynentów – Europy i Ameryki” – dodaje dr Daniel Cichy.

Premiera tej niezwykłej publikacji odbędzie się 18 października 2017 roku podczas uroczystego koncertu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Muzycznych wrażeń dostarczy słuchaczom Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wraz z pianistą Łukaszem Krupińskim i aktorem Pawłem Królikowskim. Usłyszymy dzieła przeznaczone na fortepian: dwa polonezy i walca przypisane Tadeuszowi Kościuszce oraz fugę na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Karola Kurpińskiego. Poza tymi utworami zostaną zaprezentowane inne, wykonywane przez większą obsadę: Sekstet Es-dur op. 39 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego na instrumenty smyczkowe, Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego ze słowami Kantorberego Tymowskiego na głos recytujący i orkiestrę oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę.

Wybór właśnie takiego repertuaru nie był przypadkowy. „Kluczem dla zrozumienia doboru kompozycji jest przenikanie popularnych na początku XIX wieku tematów do różnych dzieł oraz muzyczny synonim Tadeusza Kościuszki – »Polonez Kościuszki«. Podczas koncertu zostaną wykonane trzy utwory, których autorstwo przypisywane jest bohaterowi. Wśród nich znajduje się wspomniany taniec. Usłyszeć go można także w kolejnych dziełach – »Sekstecie Es-dur« op. 39 i »Elegii na śmierć Tadeusza Kościuszki«. »Mazurek Dąbrowskiego«, choć na początku XIX wieku nie pełnił funkcji hymnu narodowego, był jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych tego czasu. Jego melodia pod względem popularności stała na równi z »Polonezem Kościuszki«. W związku z tym wprowadziliśmy »Mazurka Dąbrowskiego« do repertuaru, ale w nieoczywistej i mało znanej postaci – fugi Karola Kurpińskiego. Ostatnim utworem jest »Fantazja A-dur na tematy polskie« op. 13 Fryderyka Chopina. Z kolei ta kompozycja w warstwie muzycznej nawiązuje do »Elegii«. Być może młody kompozytor w ten sposób pośrednio chciał wyrazić swoje uznanie dla bohaterskich czynów naczelnika insurekcji.” – mówi Adam T. Kukla, redaktor prowadzący i autor koncepcji albumu.


Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia oraz online na stronie www.prezydent.pl i www.polskieradio.pl


Publikacja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem wydania jest Fundacja Kościuszkowska (The Kosciuszko Foundation).

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.