Aktualności
Polska muzyka w repertuarze konkursu dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga
2017-11-17
Uczestnicy X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga obok dzieł klasyków i wielkich symfoników, jak Mozart, Beethoven, Brahms czy Czajkowski, zaprezentują również własne interpretacje utworów polskich kompozytorów. Muzyka polska stanowi dominantę repertuarową konkursu i jest obowiązkowym elementem każdego etapu przesłuchań.
Już w pierwszym etapie konkursu pojawi się utwór polskiego twórcy – uwertura Bajka Stanisława Moniuszki, w kolejnym: Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza oraz, w grupie tzw. akompaniamentów, II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
Konkursowi finaliści swoje umiejętności prowadzenia zespołu symfonicznego zaprezentują natomiast w Koncercie na orkiestrę oraz II Symfonii Witolda Lutosławskiego, IV Symfonii koncertującej op. 60 Karola Szymanowskiego, Refrenie op. 21 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz II Symfonii Bożonarodzeniowej Krzysztofa Pendereckiego.
Dzięki konkursowi dzieła polskich kompozytorów mają szansę na stałe zagościć w programach koncertowych na całym świecie – uczestniczący w wydarzeniu dyrygenci często umieszczają bowiem przygotowane na przesłuchania dzieła w repertuarach swoich zespołów.
Na czas konkursu Polskie Wydawnictwo Muzyczne udostępni partytury utworów z katalogu PWM na platformie Issue. Będzie to niepowtarzalna okazja do słuchania poszczególnych wykonań z partyturą. Gorąco zachęcamy do takiej formy uczestniczenia w tym wyjątkowym w świecie muzyki wydarzeniu!
Zapraszamy także na naszą stronę na Facebooku, gdzie prezentować będziemy materiały dotyczące kompozytorów i utworów wykonywanych podczas tegorocznej edycji konkursu.
Henryk Mikołaj Górecki – Refren op. 21
Mieczysław Karłowicz – Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7
Witold Lutosławski – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę
Witold Lutosławski – II Symfonia
Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
Karol Szymanowski – IV Symfonia koncertująca op. 60
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.