PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Konferencja prasowa - wyniki konkursu architektonicznego #Fredry8

2017-11-27

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji prasowej dotyczącej rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego #Fredry8. Konferencja odbędzie się 29 listopada 2017 roku o godz. 13.30 w Sali Bankowej warszawskiego oddziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8, 00-097 Warszawa).


W konferencji udział wezmą:
- Agnieszka Komar-Morawska – dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury
w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Tomasz Konior – architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego
- dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego,
zastępca przewodniczącego Sądu Konkursowego
- Marek Szeniawski – architekt krajowy, sekretarz Sądu Konkursowego
- Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, członkini Sądu Konkursowego
- Marcin Mostafa – architekt, członek Sądu Konkursowego

Przedmiotem ogłoszonego w sierpniu konkursu było opracowanie koncepcyjne projektu architektonicznego przebudowy budynku Działu Zbiorów Nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. PWM jako gospodarz obiektu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podejmie się rewitalizacji zabytkowej kamienicy przy ul. Fredry 8, stanowiącej dawną siedzibę Banku Dyskontowego projektu Kazimierza Loewela z 1897 roku, figurującej w rejestrze zabytków od roku 1965. Termin składania prac do konkursu upłynął 6 listopada 2017 roku.

Zmodernizowany Oddział PWM w Warszawie stanie się nowym i dynamicznym miejscem
na kulturalnej i naukowej mapie stolicy, miejscem spotkań środowiska oraz platformą dyskursu
o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości muzycznej kraju. Nowoczesny warszawski odział PWM ma bowiem służyć jako nowa, wielofunkcyjna przestrzeń do realizacji czterech filarów aktywności merytorycznej instytucji:
• ochrony polskiego dziedzictwa muzycznego,
• promocji twórczości muzycznej oraz prowadzenia badań,
• doskonalenia kompetencji muzycznych dzieci, młodzieży, osób wykluczonych oraz podnoszenia kwalifikacji edukacyjnych pedagogów,
• stworzenia centrum kulturowego dialogu o szerokim spektrum oddziaływania.

PWM na Fredry 8 będzie istotnym i zarazem przystępnym miejscem dla kulturalnego i edukacyjnego życia nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i środowiska artystycznego spoza stolicy. Będzie miejscem koncentracji życia muzycznego, gdzie dostęp do muzyki XX i XXI wieku będzie łatwy, a możliwość obcowania z muzyką tego czasu powszechna.


To wszystko stanie się możliwe dzięki rozbudowanemu archiwum, które spełniać będzie najwyższe normy przechowywania unikatowych zasobów, mediatece (kompozytorzy, artyści, muzykolodzy, producenci oraz dzieci i młodzież w profesjonalnych warunkach będą mogli zapoznawać się tam z partyturami, rękopisami i pierwodrukami, materiałami audio i audio-wizualnymi oraz prowadzić działalność naukowo-badawczą), w pełni profesjonalnej sali koncertowej, dostosowanej do prezentacji muzyki najnowszej, studiu nagrań, salonowi muzycznemu sprzyjającemu prowadzeniu dialogu kulturowego, a także przestrzeniom przeznaczonym na działania edukacyjne i warsztatowe.

Konkurs Architektoniczny #Fredry8 na opracowanie koncepcyjnego projektu architektonicznego przebudowy siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Prace zaprezentowane będą publicznie po raz pierwszy. Nazwiska autorów zwycięskich projektów zostaną ogłoszone podczas konferencji, do udziału w której serdecznie zapraszamy!


Konferencja transmitowana będzie również online: http://bit.ly/2AenPhb


Potwierdzenie udziału: Edyta Sudoł Kulturalny PR, 692 961 137, pijar@pijar.info.pl


Na fotografii siedziba Działu Zbiorów Nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie. ©PWM / fot. Juliusz Sokołowski

Najczęściej czytane:

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!