Aktualności
KOMPOZYTOR MIESIĄCA – nowa akcja PWM
2018-01-22
Polska muzyka współczesna to niesztampowe postaci oraz swoisty tygiel barw, technik i stylów. Aby umożliwić szersze poznawanie i odkrywanie indywidualnych kompozytorskich ścieżek Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia akcję KOMPOZYTOR MIESIĄCA.
KOMPOZYTOR MIESIĄCA to twórca związany z PWM, który w danym miesiącu będzie obchodził swoje małe święto – jego twórczość objęta zostanie intensywnymi działaniami promocyjnymi takimi jak
– 50% zniżka na wszystkie jego utwory z księgarni PWM
– prezentacja fotografii kompozytora wykonanych na specjalne zamówienie PWM
– prezentacja ciekawostek dotyczących twórczości i biografii
– konkursy i zindywidualizowane akcje promocyjne.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zachęci Państwa do poznawania kolejnych utworów polskich kompozytorów i wspólnego muzykowania.
Co miesiąc nowa postać!
Styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA jest Marcel Chyrzyński – twórca wywodzący się ze środowiska krakowskiego, obchodzący właśnie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Zapraszamy do przeglądania karty kompozytora na stronie PWM i bliższych, wirtualnych spotkań z Marcelem Chyrzyńskim.
Kiedy zaczął komponować, kim byli Jego mentorzy, co Go inspiruje, przy jakiej muzyce się relaksuje, co sądzi o…?
Zachęcamy także do zakupów w sklepie internetowym oraz księgarni stacjonarnej. Promocja na utwory Marcela Chyrzyńskiego trwa do końca lutego!
© PWM / fot. Bartek Barczyk
Najczęściej czytane:
Michał Bristiger (1921-2016) – profesor muzykologii, krytyk muzyczny i popularyzator muzyki, publicysta, nauczyciel, humanista, lekarz: erudyta, który imponował ogromem wiedzy i mnogością zainteresowań. Z Jego inicjatywy powstały liczne przedsięwzięcia muzyczne oraz wydawnicze serie naukowe.
Świętując przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Michała Bristigera, redakcja „Res Facta Nova” zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Profesora.
Czwarta #powtórkazmuzyki to spotkanie z Nowym romantyzmem. Nurt ten powstał jako właściwie awangarda do awangardy. O tym, jak to z nim było w polskim środowisku muzycznym pisze dr hab. Iwona Lindstedt.
Z przyjemnością przedstawiamy wyniki ostatniego posiedzenia panelu ekspertów TUTTI.pl. Na liście rankingowej uplasowały się: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki oraz Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Gratulujemy!
W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Kwiecień to w tym roku Nowy Romantyzm. Zwracamy się ku postaci i twórczości Eugeniusza Knapika.
Rok temu świat pożegnał ikonę epoki. Wybitnego kompozytora, śmiałego artystę, niekwestionowany autorytet inspirujący do przełamywania konwencji i wychodzenia ze strefy muzycznego komfortu. Krzysztof Penderecki był twórcą klasy światowej, wpływającym na kolejne pokolenia kompozytorów i wykonawców, kształtującym nową publiczność, ale też wpływającym na kierunek rozwoju muzyki. Pozostał w pamięci wybitnych instrumentalistów, śpiewaków, dyrygentów i orkiestr, którzy mieli możliwość dotknąć geniuszu.
O „minimalizmie w muzyce” pierwszy raz usłyszeliśmy w 1968 roku, kiedy kompozytor i krytyk muzyczny, Michael Nyman, użył tego terminu w tekście poświęconym The Great Digest Corneliusa Cardewa. Michael Nyman zresztą sam później stał się jednym z kompozytorów minimalistycznych. A jak ten nurt miał się w Polsce? Przyglądamy się mu w ramach Powtórki z muzyki.
W nawiązaniu do tegorocznego 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznego świata, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zachęca młodych kompozytorów do sięgania do wzorców chopinowskich i ogłasza konkurs kompozytorski na solową miniaturę o charakterze wirtuozowskim inspirowaną twórczością Fryderyka Chopina z opcjonalną warstwą elektroniczną.
21 marca obchodzony jest Dzień Muzyki Dawnej. Dzielimy się przy tej okazji informacjami o jednym z flagowych projektów PWM – Dziedzictwo Muzyki Polskiej. To przedsięwzięcie, które ma na celu kompleksowe opracowanie dzieł muzyki polskiej powstałej w latach 1795–1918. Ponad stuletnia perspektywa – choć nie tak odległa jak dla muzyki czasów średniowiecza, czy renesansu – pozwala na umowne uznanie twórczości objętej tym programem za muzykę dawną.
W najbliższą sobotę, 20 marca rozpoczyna się coroczne święto muzyki – Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethvena. Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku „usłyszymy zarówno dzieła religijne, jak i te, które są wyrazem szeroko pojętej sfery duchowej człowieka”.
Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do jednej z najważniejszych nagród na polskim rynku muzycznym. Wśród wyróżnionych w drodze po Fryderyki są 4 krążki wydane przez ANAKLASIS. Mająca niewiele ponad rok marka fonograficzna, działająca w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po raz kolejny została doceniona. Teraz czas na drugą turę głosowania, po której dowiemy się, do kogo trafią prestiżowe statuetki.