Aktualności
Marcin Stańczyk KOMPOZYTOREM MIESIĄCA w listopadzie
2018-11-05
Wraz ze zmianą karty kalendarza nadchodzi czas na nowego bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. W listopadzie koncentrujemy się na postaci i twórczości Marcina Stańczyka.
Współpraca PWM z Marcinem Stańczykiem jest jedną z 'nowszych'. Cieszymy się, że do katalogu wydawnictwa sukcesywnie dodawane są kolejne partytury kompozytora.
Marcin Stańczyk to jedyny polski kompozytor, który został wyróżniony Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. Od 2016 roku reprezentuje Polskę w programie współpracy Chin z 16 krajami europejskimi w formacie 16+1.
Z ciekawością studiujemy przysłany przez kompozytora wybór haseł jego alfabetu. Niech nie zwiedzie nikogo minimalizm wypowiedzi: zwięzła forma niesie za sobą mnóstwo treści.
Powidoki Marcina Stańczyka
Oto krótkie hasła, które są mi bliskie. Trudno patrzeć na siebie, to zawsze będą tylko powidoki...
A – #Aktywność. #Accademia Nazionale di Santa Cecilia. #AcousmatiqueAcoustique.
B – #Brzmienie. #Bałtyk. #Basen. #BlindWalk.
C – #Chiny. #Chór. #Coltrane. #CzasNasWyprzedza.
D – #Doświadczenie. #Dopełnienie.#Dom. #Dwójka.
E – #Eksperyment. #Elektronika. #Etyka, a później #Estetyka.
F – #Forma. #Francja. #Fedele.
G – #Grisey. #Gesualdo. #Giacometti. #Grawitacja.
H – #Harmonia. #Harnasie. #Historia. #Hipopotam.
I – #Idee. #IRCAM. #Intuicja. #Indygo.
J – #Jerozolima. #Jazz.
K – #Krauze. #Kantor. #Kandyński. #Krym.
L – #Las. #Lotnisko. #Legenda.
Ł – #Łęczyca. #Łódź. #Łąka.
M – #Morze. #MuzykaSugerowana. #MuzykaMożliwa. #MojeŁzyMnieNieWidzą.
N – #Najbliżsi. #Natura. #Nagrody. #NieMaUdawania.
O – #Odosobnienie. #OpaskiNaOczy. #OczyWyobraźni. #OwoceMorza.
P – #Paryż. #Pasja. #Pasta. #Pigwówka.
#Praca. #Przekroczenie. #Prawo. #Przyjaciele. #Prosecco.
#Powidoki. #Podźwięki. #Posłuchy. #Pomyśli. #Podróże.
R – #Radość. #Rzym. #Rowy. #Rower.
S – #Spontaniczność. #Solarize. #Strzemiński. #Sauna.
Ś – #Świat.
T – #ToruTakemitsuAward. #TeatrTańca. #TotalPerformance. #Tiramisu.
U – #Umiar. #Unseen.
V – #Varese.
W – #Włochy. #Wenecja. #Wyobraźnia. #Wino.
Z – #Ziemia. #Zaangażowanie. #Zaskoczenie. #Zniekształcenie.
Ż – #Życzliwość.
W ramach akcji uaktualniamy informacje o kompozytorze na stronie PWM, udostępniamy fotografie kompozytora ze specjalnej sesji zamówionej przez wydawnictwo, a na Facebooku prezentujemy ciekawostki dotyczące twórczości i biografii Marcina Stańczyka.
© PWM / fot. Bartek Barczyk
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.