Aktualności
Odszedł Jan Rybarski
2018-11-29
Z ogromnym smutkiem żegnamy dziś zmarłego 21 listopada śp. Jana Rybarskiego – wybitnego chórmistrza, niezwykłego organistę, dyrygenta, pedagoga, kompozytora, autora aranżacji, doktora sztuki, inicjatora wielu ważnych wydarzeń polskiego, zwłaszcza krakowskiego życia muzycznego, człowieka o wielkich zasługach, wielokrotnie odznaczanego.
Długo trzeba wymieniać określenia te z uwagą, by nie pominąć żadnego. Wielość aktywności, we wszystkich z nich dążenie do perfekcji, a zarazem bezpośredniość oraz niezwykła młodzieńcza energia i sympatia dla ludzi to znaki rozpoznawcze śp. Jana Rybarskiego. A przy tym inny znak: fenomenalna, wieloletnia stałość, wierność jednej parafii – pw. Najświętszej Marii Panny z Lourdes, oraz jednemu chórowi – Chórowi Mariańskiemu, który Maestro prowadził przez pięć dekad, z repertuarem ambitnym artystycznie, nasyconym szczerym duchem patriotycznym, którego słuchacze w Polsce i poza nią słuchali z radością i niezmiennym wzruszeniem.
Był naszym Autorem. Wydaliśmy w ostatnich latach dwa Jego dzieła: intrygującą Fantazję na organy solo oraz opracowanie na chór mieszany a cappella pieśni pt. Boże miłości autorstwa ks. Wojciecha Kałamarza (melodia) i ks. Wiesława Hudka (słowa). Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w organizowanych przezeń z ogromnym rozmachem, z wielkim zapałem i duchem, ale i niezwykłym profesjonalizmem koncertach patriotycznych z okazji 11 listopada. Były jedyne w swoim rodzaju - godne, piękne, wzruszające, ważne, potrzebne, łączące pokolenia.
Tak jak śp. Jan Rybarski był znany jako „człowiek-instytucja”, tak Jego działalność to cała epoka. Żal, że zakończyła się przedwcześnie. I wdzięczność, że pozostają jej tak liczne, piękne owoce.
Danuta Ambrożewicz,
sekretarz redakcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 29 listopada 2018 roku – Msza Święta pogrzebowa w parafii NMP z Lourdes w Krakowie o godz. 11:00, natomiast ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13:30 na Cmentarzu Rakowickim.
Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.