Aktualności
Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca
2019-01-02
Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.
Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.
Miniony rok był dla kompozytorki wyjątkowy. W 2018 mieliśmy okazję poznać aż cztery nowe utwory Agaty Zubel:
Cleopatra’s Songs z premierą w marcu 2018 w ramach uznanego festiwalu Wittener Tage für neue Kammermusik;
Fireworks z potrójną premierą w trzech europejskich stolicach: 13 sierpnia w Warszawie podczas festiwalu Chopin i Jego Europa, 14 sierpnia w Berlinie na Young Euro Classic, oraz 19 sierpnia w programie znanego melomanom na całym świecie londyńskiego festiwalu BBC Proms;
Bildbeschreibung – forma operowa wykonana po raz pierwszy na początku września w Bolzano w ramach Transart Festival, z polską premierą niespełna miesiąc później, podczas Warszawskiej Jesieni;
Chamber Piano Concerto – ostatnia z tegorocznych nowości, prawykonana w październiku na Donaueschinger Musiktage.
Rok 2018 przyniósł Agacie Zubel kilka prestiżowych nagród. Wspominany wcześniej utwór Fireworks został nagrodzony European Composers Award 2018 oraz dał kompozytorce Koryfeusza w kategorii ‘wydarzenie roku’. Agata Zubel została także uhonorowana Erste Bank Kompositionspreis 2018. Erste Bank przyznawał do tej pory ową nagrodę kompozytorom austriackim – po raz pierwszy w historii nagrody trafiła ona do twórcy z innego kraju!
Warto przy tym odnotować, że – oprócz komponowania – Agata Zubel wiedzie bardzo intensywne życie koncertowe, realizując partie wokalne we własnych utworach, ale także wykonując repertuar innych kompozytorów, by wspomnieć choćby niedawne prawykonanie utworu Unseen Marcina Stańczyka, w którym partia wokalna powstała właśnie z myślą o powierzeniu jej wykonania Agacie Zubel.
Dumą i radością napawa nas fakt, że możemy się cieszyć współpracą z Agatą Zubel. Z dumą i radością ogłaszamy, że cykl KOMPOZYTOR MIESIĄCA rozpoczynamy w 2019 roku od postaci będącej wyjątkowym zjawiskiem muzycznym: to Agata Zubel!
Zwyczajowo, na początek miesiąca publikujemy niezwykły alfabet kompozytorski. Oto jak Agata Zubel opisuje swój świat:
A jak ABSTRAKCJA
B jak BEZGRANICZNOŚĆ
C jak CIEKAWOŚĆ
D jak DALEKOSIĘŻNOŚĆ
E jak ENERGIA
F jak FASCYNACJA
G jak GŁĘBIA
H jak HUMOR
I jak INSPIRACJA
J jak JASNOŚĆ
K jak KOLOR
L jak LUDZIE
M jak MOC
N jak NIEBOSIĘŻNOŚĆ
O jak OTWARTOŚĆ
P jak PASJA
R jak RÓŻNORODNOŚĆ
S jak SIŁA WOLI
Ś jak ŚPIEW
T jak TERAŹNIEJSZOŚĆ
U jak UCZUCIOWOŚĆ
W jak WYTRWAŁOŚĆ
Z jak ZADZIWIENIE
Księgarnia PWM oferuje przez cały miesiąc utwory Agaty Zubel z atrakcyjnym rabatem. Na stronie PWM udostępniamy wybór nowopowstałych zdjęć Agaty Zubel. Na facebooku PWM będziemy przez cały miesiąc zamieszczać ciekawostki dotyczące życia i twórczości artystki.
© PWM / fot. Bartek Barczyk
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.