Aktualności
Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski
2019-01-14
Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Profesor Mieczysław Tomaszewski – wybitny polski muzykolog, teoretyk, edytor, humanista, człowiek o niezwykłej umysłowości, łączący naukową dyscyplinę z wyobraźnią filozofa i polotem pisarza. Jego liczne książki i artykuły stanowią niezwykle ważną część dorobku polskiej muzykologii, wyróżniającą się charakterystycznym, indywidualnym tokiem myśli, swoistym, natychmiast rozpoznawalnym stylem, odwagą stawianych tez.
Wieloletni dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, nasz Autor, który pracował z nami niemal do ostatnich chwil. Zmarł 14 stycznia. Zostajemy z ogromnym żalem, smutkiem, tracąc zasłużonego dyrektora, jednego z architektów wspaniałej „złotej ery” PWM-u, redaktora, znawcę wielu obszarów muzyki – wyjątkowego chopinologa, specjalistę do spraw pieśni, romantyzmu, ale i współczesności, twórcę oryginalnej koncepcji interpretacji integralnej dzieła muzycznego, patrzącego zawsze szeroko i dogłębnie na związki muzyki ze słowem i z innymi dziedzinami humanistyki, wreszcie – Przyjaciela PWM-u, związanego z nami przez blisko 70 lat.
Rozległa, intensywna, trwająca z niesłabnącą pasją przez dekady działalność Profesora na wielu polach jest powszechnie znana i została wielokrotnie doceniona. Naukowiec, nauczyciel akademicki, edytor, publicysta, pisarz wykształcił podczas swych wykładów i poprzez autorskie dzieła kilka pokoleń uczniów. Teksty naukowe publikował nie tylko w kraju, ale też m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Anglii, Rosji, na Słowacji i Litwie. Pełnił liczne ważne funkcje w wielu instytucjach, organizacjach, stowarzyszeniach. Nagradzane prestiżowymi nagrodami były wielokrotnie Jego dzieła i On sam. 3 maja 2017 roku podczas uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Profesora Mieczysława Tomaszewskiego najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej”.
Śp. Profesor Mieczysław Tomaszewski ma ogromny wkład w dorobek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Dziś, gdy z dumą odwołujemy się do najlepszych tradycji Oficyny, stworzonych dekady temu, pozostajemy pełni szacunku i wdzięczności za ten wkład, będący trwałym wzorcem i drogowskazem dla nas, dla kolejnych pokoleń wydawców nut, książek, encyklopedii.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 21 stycznia 2019 w Krakowie. O godzinie 11:00 rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kościele św. Anny w Krakowie (ul. św. Anny 11) i będzie kontynuowane o godz. 13:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Składamy serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny oraz Przyjaciół pana Profesora.
Szczegołowy biogram profesora Mieczysława Tomaszewskiego jest dostępny TUTAJ.
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.