PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Sławomir Kupczak kwietniowym kompozytorem miesiąca

2019-04-01

Galeria KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA poszerza się dzisiaj o postać Sławomira Kupczaka, który patronuje kwietniowej odsłonie akcji.

 

Nowy miesiąc rozpoczynamy prostym w formie, ale pełnym treści alfabetem kompozytora:

 

 

A jak abstrakcja, Anafora VI, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, AUKSO, Andy Warhol, accentato e tenuto, Akwaforta, „apple”, Analogya 2, Azelia Banks

 

B jak bliskość, Bach, Buena Vista Social Club, Barbara Skarga, biurko, Bółt Records, Beckett Samuel, babcia Leonia, bum, Bułhakow Michaił, Bareja Stanisław, „Beverly Hills, 90210”

 

C jak czułość, Cioran Emil, chinkali, Cetirizini dihydrochloridum, Chopin, cisza, Chłopecki Andrzej, casual, Cikada String Quartet

 

D jak dom, działka, Daft Punk, determinacja, „Dynastia”, drewno, disco, Dossier A.Z., dokument, David Lynch, Diva, dyrygent, De profundis, Danny Trejo

 

E jak Ewa, emocje, empatia, „ech”, edukacja, erotyka, etiudy Kreutzera R.

 

F jak flirt, film, Francis Ford Coppola, fotel, Ford Gran Torino, Figliki, Frank Miller

 

G jak Gliwice, głos, gwałtowność, Gudmundsen-Holmgreen Pelle, gamy i pasaże, „Gang Olsena”

 

H jak humor, heets, Halny, Hopper Edward

 

I jak inność, inicjatywa, interfejs audio J jak Joanna, jezioro, Jukka Tiensuu, Jelenia Góra, „James Bond”, „Jeden z dziesięciu”

 

K jak Kołakowski Leszek, Kolibry, „Kojak”, Krawędzie, Kleiber Carlos, kontratenor, kicz, Kraków, kamp, kawa, komputer, Kabaret Olgi Lipińskiej, Kondratiuk Andrzej, kot Bandito, Kreacja I

 

L jak lenistwo, lekkość, Lofty, Lutosławski Witold, lęk, Lalique, „Liwko, liwko skocz po piwko!”, Leonard Bernstein, la la laaaaaa.....

 

Ł jak łóżko, „ło matko!”, „Łowiecka”

 

M jak miłość, Mozart, M.I.A., mini lotto, „Musica Polonica Nova”, Mark Rothko, „Policjanci z Miami”, Mahler, Marian Paździoch

 

N jak Naira, noc, niezależność, narty, Novella, nadciśnienie, Nikifor, nie wiem, nie chcę, NFZ, nauczyciel mianowany

 

O jak owoce morza, Oratorium, „o jejku!”, obraz, Ośrodek Grotowskiego, opera współczesna, osiem dźwięków

 

P jak pasja, Program 2 Polskiego Radia, powtarzalność, „Panna dziedziczka” pieśń, Podlasie, Penultima, przyjaciele, PWM, praca, piękno, PKP, PSM I i II st. w Jeleniej Górze, performance, Pełnia, pierogi, Polityka, Partita III Pawła Szymańskiego

 

R jak rower, Raport, Różewicz Tadeusz, Rukola, „Rambo”, Rysa, Res facta, Radiohead

 

S jak Sine amore nihil est vita, Studio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Stasiuk Andrzej, Sorrentino Paolo, skrzypce, sto procent bawełny, sernik, struktura, samotność, surkonwencjonalizm, Sen spowodowany lotem pszczoły wokół jabłka granatu na jedną sekundę przed przebudzeniem, szachy

 

Ś jak śmiech

 

T jak teatr, Tarantino Quentin, tachykardia, TVP Kultura, tenis stołowy, tatar, Tomasz Sikorski, Tsmindao Ghmerto, tulipany, Tadeusz Konwicki

 

U jak używki, upartość, upał, uległość, ul. Dobrowolskiego 13

 

W jak wolność, wino, wędkarstwo, white over red, wiolonczela, Wenecja, winyl, współpraca, Wrocław, Webern Anton, Widziałem Cię, „Warszawska Jesień”

 

V jak vintage, Voyager

 

Z jak zmienność, zima, zapach, zdecydowanie, Z listopada 2010

 

Ż jak żarty

 

 

Katalog PWM wkrótce powiększy się o kolejny utwór Sławomira Kupczaka: to Diva na sopran i kwartet smyczkowy. Utwór miał swoje prawykonanie 30 marca b.r., podczas właśnie zakończonego 8. Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Jeszcze przed koncertem zarejestrowaliśmy wypowiedzi kompozytora oraz wykonawców na temat tego utworu. Dostępne są na PWM-owskim kanale YouTube:

Sławomir Kupczak – https://www.youtube.com/watch?v=j253US4CZps

Agata Zubel – https://www.youtube.com/watch?v=KrVzJ7E5_6M

Arkadiusz Kubica (Kwartet Śląski) – https://www.youtube.com/watch?v=UdNqojTfNIg

 

 

Zachęcamy do uzupełnienia biblioteki nutowej o utwory Sławomira Kupczaka, które przez cały miesiąc oferujemy z 50% rabatem!

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Wyniki wiosennego naboru wniosków do TUTTI.pl

Chcecie bajki? Będzie „Bajka”!

 

Z przyjemnością publikujemy listę rankingową wniosków złożonych w ramach wiosennego naboru 3. edycji TUTTI.pl - przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

A tam na pierwszym miejscu wniosek z „Bajką” Stanisława Moniuszki! Będzie to „Bajka” wyjątkowa, bo opowiedziana przez uczniów szkoły muzycznej w Bydgoszczy – jesteśmy bardzo ciekawi interpretacji!

16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na UTWÓR TWÓRCZO NAWIĄZUJĄCY DO BAROKOWEJ TRADYCJI MUZYCZNEJ NA SKRZYPCE Z TOWARZYSZENIEM OD JEDNEGO DO CZTERECH DOWOLNYCH INSTRUMENTÓW.

„Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” ze Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem

14 kwietnia odbyła się w Zakopanem gala 22. Przeglądu Filmów o Sztuce, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów. Z wielką radością informujemy, że powstały w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską film Tomasza Knittla, „Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” otrzymał Srebrnego Pegaza!

Claudio Monteverdi – wznowienie wyjątkowej publikacji

Już 18 kwietnia nakładem naszej Oficyny ukaże się długo oczekiwane wznowienie książki pt. „Claudio Monteverdi” Ewy Obniskiej. To jedyna na polskim rynku monografia włoskiego kompozytora.

Co ma Platon do edukacji muzycznej?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne to nie tylko nuty i książki. To także wszelkie działania edukacyjne, mające na celu wspieranie kształcenia muzycznego zarówno w szkołach muzycznych, jak i ogólnych. Staramy się realizować postulat Platona: „Uczyłbym dzieci muzyki, fizyki i filozofii; ale w szczególności muzyki, dla wzorców w muzyce i wszelkich sztuk, które są kluczowe w uczeniu się”.

Zamknęliśmy właśnie pierwszy kwartał roku, warto zatem podsumować projekty edukacyjne naszej Oficyny.

Już jutro premiera „3x3” Agaty Zubel

W stolicy Francji trwają próby Ensemble 2e2m pod batutą Perre’a Roullire’a do koncertu, podczas którego prawykonany zostanie utwór Agaty Zubel 3x3. To już jutro, 9 kwietnia!

 

„To był iście skandaliczny wieczór”

Mija tydzień od prawykonania najnowszego utworu Pawła Mykietyna – II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, napisanego dla Marcina Zdunika, a wykonanego 29 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.

„3x3” Agaty Zubel premierowo w stolicy Francji

9 kwietnia 2019 roku w paryskim Auditorium Marcel Landowski odbędzie się światowa premiera najnowszego utworu cenionej polskiej kompozytorki, Agaty Zubel. Dziewięciu muzyków jednego z najstarszych i najbardziej uznanych francuskich zespołów Ensemble 2e2m wykona utwór 3x3 for 9 instruments. Koncert poprowadzi Pierre Roulllier.

 

Koncert odbywa się w ramach cyklu ‘It Is a Woman’s World (Too)’. 

O 8. Festiwalu Prawykonań

„Trzy dni festiwalu muzyki najnowszej, siedem koncertów, dwie instalacje, blisko piętnaście godzin muzyki – i to tej ‘najświeższej’. Trzydzieści nazwisk kompozytorskich, z czego ponad połowa związana z Polski Wydawnictwem Muzycznym – jestem szczęśliwy. Wyjeżdżam z tego miejsca absolutnie usatysfakcjonowany.” Tymi słowami Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy podsumował 8. Festiwal Prawykonań, który zakończył się w minioną niedzielę w Katowicach.

Sławomir Kupczak kwietniowym kompozytorem miesiąca

Galeria KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA poszerza się dzisiaj o postać Sławomira Kupczaka, który patronuje kwietniowej odsłonie akcji.

 

Nowy miesiąc rozpoczynamy prostym w formie, ale pełnym treści alfabetem kompozytora: