PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki zakończony

2019-05-13

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wygrała Maria Motolygina z Rosji. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku otrzymała Alina Adamski.

Decyzją Jury 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki nagrody otrzymali:
 

• I nagroda: Maria Motolygina – Rosja
• II nagroda: Slávká Zamečniková – Słowacja
• III nagroda: Long Long – Chiny
• IV nagroda: Ruslana Koval – Ukraina
• V nagroda: Gihoon Kim – Korea Południowa
• VI nagroda: Piotr Buszewski – Polska

 

Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w wysokości 2000 euro w 10. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki otrzymała sopranistka Alina Adamski (Polska). Artystka wykonała Pieśń do fali Karola Szymanowskiego z cyklu Pieśni księżniczki z baśni op. 31 (nr 5) skomponowaną do słów Zofii Szymanowskiej.
W jury konkursu znaleźli się menadżerowie największych teatrów i festiwali operowych, m.in. Royal Opera House, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, Festival d'Aix-en-Provence, Staatsoper Berlin, a także uznani polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Izabella Kłosińska i Piotr Beczała.

 

Jubileuszowy konkurs wpisuje się w uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Jego partnerem strategicznym było Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbył się w dniach 5–11 maja. Do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjechało 77 śpiewaków z kilkudziesięciu krajów i z Polski. 6 i 7 maja odbyły się przesłuchania I etapu Konkursu. Do II etapu Jury dopuściło 40 śpiewaków, w tym 12 reprezentantów Polski. Po dwóch kolejnych dniach przesłuchań, 8–9 maja, do finału zakwalifikowało się 14 osób, w tym czworo Polaków.
 

Pełna lista nagrodzonych podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki dostępna jest na stronie Teatru wielkiego – Opery Narodowej.
 

Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce. Od 1992 roku młodzi artyści z całego świata przyjeżdżają do Warszawy, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony sukces staje się dla wielu z nich początkiem międzynarodowej kariery.
Więcej informacji o Konkursie dostępnych jest na stronie internetowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
 

Najczęściej czytane:

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl: