PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

2019-05-17

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

 

 

 

„Żadna ze ścieżek dźwiękowych napisanych przez Kilara mnie nie zawiodła. Dlatego nie myślałem o tym, żeby pracować z kimś innym” – wyznał Krzysztof Zanussi swoim fanom na kilka godzin przed uroczystym koncertem poświęconym jego twórczości. Wczorajszą galę Scoring4Polish Directors połączono ze zbliżającym się jubileuszem 80. urodzin reżysera. W drugiej części wieczoru wręczono także dwa prestiżowe wyróżnienia FMF: Young Talent Award oraz nagrodę za Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku.

 

 

Koncert monograficzny z cyklu Scoring4Polish Directors został zorganizowany już po raz czwarty; bohaterami wcześniejszych edycji byli Andrzej Wajda, Roman Polański i Agnieszka Holland. W tym roku pierwszą część wieczoru zdominowały dzieła Wojciecha Kilara – najbliższego współpracownika i przyjaciela bohatera gali: Krzysztofa Zanussiego. „To była przyjaźń artystyczna i przede wszystkim ludzka, bo w trakcie pracy Wojtek narzekał na mnie i wolał chyba pisać muzykę do filmów bardziej gwałtownych. Przetrwaliśmy w tej symbiozie prawie pięć dekad. Lubię budować trwałe relacje, takie mam usposobienie. Stałość przyjaźni jest wartością” – mówił reżyser podczas wczorajszego spotkania z publicznością 12. FMF. 

 

 

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą założyciela zespołu Marka Mosia zaprezentowała wczoraj suity Kilara (w aranżacji Nikiforosa Chrysolorasa) z ośmiu filmów Zanussiego (Iluminacji, krótkometrażowej Hipotezy, Bilansu kwartalnego, Kontraktu, Cwału, Czarnego słońca, Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest i Obcego ciała). Wokalizę ze Spirali (muzyki wykorzystanej w Obcym ciele, tu w aranżacji Mariusza Obijalskiego) zmysłowo i z wielkim wyczuciem wykonała Kasia Moś. Wokalistka zaintonowała także tradycyjną piosenkę Sto lat na cześć reżysera, który w czerwcu skończy osiemdziesiąt lat.

 

 

Pierwszą część gali ujęliśmy w muzyczne ramy – koncert zainaugurowały i zamknęły tematy z najnowszego filmu Zanussiego Eter (premiera w listopadzie 2018 roku). W pierwszych minutach zabrzmiała fortepianowa Humoreska Michała Miodka w wykonaniu samego kompozytora, w finale – Vals Sandra Ruscio.

 

 

W drugiej części wieczoru usłyszeliśmy utwory młodego pokolenia kompozytorów filmowych. Na początek – cztery tematy (Night and Day, Choo-choo, Dance All Night, The Hi De Ho Man) z ostatniego filmu Agnieszki Holland Obywatel Jones w wykonaniu tria pianisty jazzowego Marcina Maseckiego oraz mroczna suita Antoniego Komasy-Łazarkiewicza z tego samego obrazu. Na zakończenie – suity orkiestrowe o etnicznym zabarwieniu skomponowane przez Bartosza Chajdeckiego na potrzeby dwóch seriali telewizyjnych: Kruk. Szepty słychać po zmroku i Ziuk. Młody Piłsudski.

 

 

To właśnie Chajdecki, jako autor muzyki do serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku, został pierwszym laureatem nowego wyróżnienia FMF, przyznawanego przez kapitułę 50 dziennikarzy i ekspertów z dziedziny muzyki filmowej za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku. „Chciałbym podziękować jurorom za docenienie mojej muzyki. To wielka radość dla mnie i ważne przedsięwzięcie w ogóle” – mówił kompozytor po otrzymaniu nagrody. „Statuetka, którą przyznajemy, to taka tajemnicza tuba wydająca dźwięk, coś w rodzaju przesypywanego piasku. Może być metaforą długiej drogi, którą kompozytorzy muszą przejść od udziału w filmie do zaistnienia w wytwórni płytowej. Drodzy wydawcy, producenci, wydawajcie muzykę filmową na płytach CD!” – zaapelował dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski, wręczając wyróżnienie.

 

 

Podczas wczorajszej gali przyznaliśmy także, już po raz siódmy, prestiżową nagrodę Young Talent Award. Z 70 zgłoszeń, które napłynęły w tym roku, jury pod przewodnictwem kompozytora i laureata nagrody Emmy Richarda Bellisa wyłoniło zwycięską suitę napisaną do wyznaczonych scen z filmu Pokot Agnieszki Holland. Jej autorem jest Hubert Walkowski, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. „To wyróżnienie jest dla mnie przede wszystkim wspaniałą motywacją do dalszego pisania muzyki filmowej, którą przecież wszyscy kochamy” – mówił laureat Young Talent Award 2019 na scenie Audytorium im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

 

Nagrodzona suita Huberta Walkowskiego została wykonana przez orkiestrę AUKSO podczas wczorajszej gali.

 

 

Wieczór z cyklu Scoring4Polish Directors zorganizowany został przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

 

 

Przed nami kolejny dzień festiwalu, a w nim m.in. koncert piosenek z filmów Walta Disneya Magia muzyki w krakowskiej TAURON Arenie oraz symultaniczny pokaz filmu Birdman Alejandro Gonzálesa Iñáritu, z muzyką Antonia Sáncheza wykonywaną przez kompozytora na żywo. Na projekcję zapraszamy do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

 

 

Maria Wilczek-Krupa

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).

Agata Zubel mecenasem młodych kompozytorów

Agata Zubel – ceniona w kraju i na świecie kompozytorka, wszechstronna śpiewaczka, wreszcie – pedagog z pasją oddający się swojej pracy – podejmuje wraz z mężem Michałem Mocem, kompozytorem, akordeonistą i pedagogiem, kolejne zadanie, stając się opiekunem i mecenasem wkraczających na ścieżkę muzyczną twórców. Artystyczne małżeństwo ogłosiło właśnie program wspierający młodych kompozytorów: rezydencje artystyczne na Islandii.

Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda. Główną nagrodę tego festiwalu otrzymał Marcin Stańczyk za muzykę do filmu Borysa Lankosza Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna. Gratulacje!

„Madama Butterfly” Pucciniego już 15 czerwca na warszawskim Placu Defilad

„Madama Butterfly”, arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 r (godz. 21.00), na Placu Defilad. 

Startuje X edycja Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz kolejny jest partnerem Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans, którego 10. edycja potrwa od 6 do 9 czerwca.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni specjalistę ds. zbiorów

Miejsce pracy: Warszawa

Zakres obowiązków: Opracowywanie, ewidencja i kontrola zbiorów PWM, w tym przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji zbiorów.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni referenta ds. zbiorów muzycznych

Miejsce pracy: Warszawa
Zakres obowiązków: przyjmowanie i obsługa przesyłek z materiałami orkiestrowymi, prace bieżące przy zbiorze materiałów orkiestrowych.

Mikołaj Górecki czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Z przyjemnością informujemy, że czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA jest Mikołaj Górecki.

Z tej okazji księgarnia firmowa PWM oferuje tytuły kompozytora w specjalnej cenie – zachęcamy do uzupełniania zbiorów nutowych. W zakładce ‘galeria’ dodane zostały wybrane zdjęcia kompozytora z przeprowadzonej niedawno dla PWM sesji. Na Facebooku zaproponujemy konkurs, którego bohaterem będzie Mikołaj Górecki.