PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

2019-05-17

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

 

 

 

„Żadna ze ścieżek dźwiękowych napisanych przez Kilara mnie nie zawiodła. Dlatego nie myślałem o tym, żeby pracować z kimś innym” – wyznał Krzysztof Zanussi swoim fanom na kilka godzin przed uroczystym koncertem poświęconym jego twórczości. Wczorajszą galę Scoring4Polish Directors połączono ze zbliżającym się jubileuszem 80. urodzin reżysera. W drugiej części wieczoru wręczono także dwa prestiżowe wyróżnienia FMF: Young Talent Award oraz nagrodę za Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku.

 

 

Koncert monograficzny z cyklu Scoring4Polish Directors został zorganizowany już po raz czwarty; bohaterami wcześniejszych edycji byli Andrzej Wajda, Roman Polański i Agnieszka Holland. W tym roku pierwszą część wieczoru zdominowały dzieła Wojciecha Kilara – najbliższego współpracownika i przyjaciela bohatera gali: Krzysztofa Zanussiego. „To była przyjaźń artystyczna i przede wszystkim ludzka, bo w trakcie pracy Wojtek narzekał na mnie i wolał chyba pisać muzykę do filmów bardziej gwałtownych. Przetrwaliśmy w tej symbiozie prawie pięć dekad. Lubię budować trwałe relacje, takie mam usposobienie. Stałość przyjaźni jest wartością” – mówił reżyser podczas wczorajszego spotkania z publicznością 12. FMF. 

 

 

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą założyciela zespołu Marka Mosia zaprezentowała wczoraj suity Kilara (w aranżacji Nikiforosa Chrysolorasa) z ośmiu filmów Zanussiego (Iluminacji, krótkometrażowej Hipotezy, Bilansu kwartalnego, Kontraktu, Cwału, Czarnego słońca, Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest i Obcego ciała). Wokalizę ze Spirali (muzyki wykorzystanej w Obcym ciele, tu w aranżacji Mariusza Obijalskiego) zmysłowo i z wielkim wyczuciem wykonała Kasia Moś. Wokalistka zaintonowała także tradycyjną piosenkę Sto lat na cześć reżysera, który w czerwcu skończy osiemdziesiąt lat.

 

 

Pierwszą część gali ujęliśmy w muzyczne ramy – koncert zainaugurowały i zamknęły tematy z najnowszego filmu Zanussiego Eter (premiera w listopadzie 2018 roku). W pierwszych minutach zabrzmiała fortepianowa Humoreska Michała Miodka w wykonaniu samego kompozytora, w finale – Vals Sandra Ruscio.

 

 

W drugiej części wieczoru usłyszeliśmy utwory młodego pokolenia kompozytorów filmowych. Na początek – cztery tematy (Night and Day, Choo-choo, Dance All Night, The Hi De Ho Man) z ostatniego filmu Agnieszki Holland Obywatel Jones w wykonaniu tria pianisty jazzowego Marcina Maseckiego oraz mroczna suita Antoniego Komasy-Łazarkiewicza z tego samego obrazu. Na zakończenie – suity orkiestrowe o etnicznym zabarwieniu skomponowane przez Bartosza Chajdeckiego na potrzeby dwóch seriali telewizyjnych: Kruk. Szepty słychać po zmroku i Ziuk. Młody Piłsudski.

 

 

To właśnie Chajdecki, jako autor muzyki do serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku, został pierwszym laureatem nowego wyróżnienia FMF, przyznawanego przez kapitułę 50 dziennikarzy i ekspertów z dziedziny muzyki filmowej za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku. „Chciałbym podziękować jurorom za docenienie mojej muzyki. To wielka radość dla mnie i ważne przedsięwzięcie w ogóle” – mówił kompozytor po otrzymaniu nagrody. „Statuetka, którą przyznajemy, to taka tajemnicza tuba wydająca dźwięk, coś w rodzaju przesypywanego piasku. Może być metaforą długiej drogi, którą kompozytorzy muszą przejść od udziału w filmie do zaistnienia w wytwórni płytowej. Drodzy wydawcy, producenci, wydawajcie muzykę filmową na płytach CD!” – zaapelował dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski, wręczając wyróżnienie.

 

 

Podczas wczorajszej gali przyznaliśmy także, już po raz siódmy, prestiżową nagrodę Young Talent Award. Z 70 zgłoszeń, które napłynęły w tym roku, jury pod przewodnictwem kompozytora i laureata nagrody Emmy Richarda Bellisa wyłoniło zwycięską suitę napisaną do wyznaczonych scen z filmu Pokot Agnieszki Holland. Jej autorem jest Hubert Walkowski, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. „To wyróżnienie jest dla mnie przede wszystkim wspaniałą motywacją do dalszego pisania muzyki filmowej, którą przecież wszyscy kochamy” – mówił laureat Young Talent Award 2019 na scenie Audytorium im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

 

Nagrodzona suita Huberta Walkowskiego została wykonana przez orkiestrę AUKSO podczas wczorajszej gali.

 

 

Wieczór z cyklu Scoring4Polish Directors zorganizowany został przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

 

 

Przed nami kolejny dzień festiwalu, a w nim m.in. koncert piosenek z filmów Walta Disneya Magia muzyki w krakowskiej TAURON Arenie oraz symultaniczny pokaz filmu Birdman Alejandro Gonzálesa Iñáritu, z muzyką Antonia Sáncheza wykonywaną przez kompozytora na żywo. Na projekcję zapraszamy do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

 

 

Maria Wilczek-Krupa

Najczęściej czytane:

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl: