PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

2019-05-20

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

 

 

 

 

II Kwartet smyczkowy powstał po prawie czterdziestu latach od premiery pierwszego (było to w sierpniu 1980 roku w Lusławicach, także w wykonaniu Kwartetu Śląskiego).

Zasadą konstrukcji nowego utworu, podobnie jak w pierwszym Kwartecie, pozostaje próba penetrowania istoty gatunkowej kwartetu, czyli konstrukcji takiej formy zamkniętej, która umożliwia podjęcie dialogu i wpisanie się w historyczną ciągłość jego idei. Specyficzny, jednorodny skład kwartetu smyczkowego oferuje niezwykle bogate możliwości ekspresyjne wsparte na stabilnej strukturze wertykalnej i horyzontalnej zespołu. Dzięki temu gatunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kompozytorów tworzących swe dzieła z myślą o konkretnych zespołach kwartetowych. Tak też powstał jednoczęściowy II Kwartet smyczkowy skomponowany dla uznanego w świecie Kwartetu Śląskiego z okazji Jubileuszu jego czterdziestolecia działalności koncertowej i jemu został dedykowany. Nie jest jednak utworem tylko okolicznościowym. II Kwartet stawia przed zespołem wysokie wymagania natury ekspresyjnej, zespołowej i wirtuozowskiej.

Eugeniusz Knapik

 

 

Kwartet Śląski jest jednym z tych polskich zespołów, które zaistniały na scenach całego świata i regularnie na nich koncertują.

W dorobku zespołu znajdują się dziesiątki nagrań płytowych, w tym jedne z najnowszych, wielokrotnie nagradzane albumy z utworami kameralnymi Grażyny Bacewicz. Dla przypomnienia: w 2017 roku płyta Bacewicz: Complete String Quartets została wyróżniona Fryderykiem oraz Gramophone Classical Music Awards. Wydany rok później, jako kontynuacja serii nagrań utworów kameralnych album Grażyna Bacewicz: The Two Piano Quintets, Quartet for Four Violins, Quartet for Four Cellos w ostatnim 'rozdaniu' również został nagrodzony Fryderykiem „za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

 

W uznaniu zasług dla kultury polskiej Kwartet Śląski został właśnie uhonorowany złotym medalem „Gloria Artis”.

 

Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych jubileuszy!

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl: