PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

2019-05-20

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

 

 

 

 

II Kwartet smyczkowy powstał po prawie czterdziestu latach od premiery pierwszego (było to w sierpniu 1980 roku w Lusławicach, także w wykonaniu Kwartetu Śląskiego).

Zasadą konstrukcji nowego utworu, podobnie jak w pierwszym Kwartecie, pozostaje próba penetrowania istoty gatunkowej kwartetu, czyli konstrukcji takiej formy zamkniętej, która umożliwia podjęcie dialogu i wpisanie się w historyczną ciągłość jego idei. Specyficzny, jednorodny skład kwartetu smyczkowego oferuje niezwykle bogate możliwości ekspresyjne wsparte na stabilnej strukturze wertykalnej i horyzontalnej zespołu. Dzięki temu gatunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kompozytorów tworzących swe dzieła z myślą o konkretnych zespołach kwartetowych. Tak też powstał jednoczęściowy II Kwartet smyczkowy skomponowany dla uznanego w świecie Kwartetu Śląskiego z okazji Jubileuszu jego czterdziestolecia działalności koncertowej i jemu został dedykowany. Nie jest jednak utworem tylko okolicznościowym. II Kwartet stawia przed zespołem wysokie wymagania natury ekspresyjnej, zespołowej i wirtuozowskiej.

Eugeniusz Knapik

 

 

Kwartet Śląski jest jednym z tych polskich zespołów, które zaistniały na scenach całego świata i regularnie na nich koncertują.

W dorobku zespołu znajdują się dziesiątki nagrań płytowych, w tym jedne z najnowszych, wielokrotnie nagradzane albumy z utworami kameralnymi Grażyny Bacewicz. Dla przypomnienia: w 2017 roku płyta Bacewicz: Complete String Quartets została wyróżniona Fryderykiem oraz Gramophone Classical Music Awards. Wydany rok później, jako kontynuacja serii nagrań utworów kameralnych album Grażyna Bacewicz: The Two Piano Quintets, Quartet for Four Violins, Quartet for Four Cellos w ostatnim 'rozdaniu' również został nagrodzony Fryderykiem „za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

 

W uznaniu zasług dla kultury polskiej Kwartet Śląski został właśnie uhonorowany złotym medalem „Gloria Artis”.

 

Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych jubileuszy!

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).

Agata Zubel mecenasem młodych kompozytorów

Agata Zubel – ceniona w kraju i na świecie kompozytorka, wszechstronna śpiewaczka, wreszcie – pedagog z pasją oddający się swojej pracy – podejmuje wraz z mężem Michałem Mocem, kompozytorem, akordeonistą i pedagogiem, kolejne zadanie, stając się opiekunem i mecenasem wkraczających na ścieżkę muzyczną twórców. Artystyczne małżeństwo ogłosiło właśnie program wspierający młodych kompozytorów: rezydencje artystyczne na Islandii.

Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda. Główną nagrodę tego festiwalu otrzymał Marcin Stańczyk za muzykę do filmu Borysa Lankosza Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna. Gratulacje!

„Madama Butterfly” Pucciniego już 15 czerwca na warszawskim Placu Defilad

„Madama Butterfly”, arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 r (godz. 21.00), na Placu Defilad. 

Startuje X edycja Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz kolejny jest partnerem Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans, którego 10. edycja potrwa od 6 do 9 czerwca.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni specjalistę ds. zbiorów

Miejsce pracy: Warszawa

Zakres obowiązków: Opracowywanie, ewidencja i kontrola zbiorów PWM, w tym przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji zbiorów.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni referenta ds. zbiorów muzycznych

Miejsce pracy: Warszawa
Zakres obowiązków: przyjmowanie i obsługa przesyłek z materiałami orkiestrowymi, prace bieżące przy zbiorze materiałów orkiestrowych.

Mikołaj Górecki czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Z przyjemnością informujemy, że czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA jest Mikołaj Górecki.

Z tej okazji księgarnia firmowa PWM oferuje tytuły kompozytora w specjalnej cenie – zachęcamy do uzupełniania zbiorów nutowych. W zakładce ‘galeria’ dodane zostały wybrane zdjęcia kompozytora z przeprowadzonej niedawno dla PWM sesji. Na Facebooku zaproponujemy konkurs, którego bohaterem będzie Mikołaj Górecki.