Aktualności
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny
2019-05-22
Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór wszystkich miłośników Moniuszki, melomanów, wielbicieli talentu Tomasza Koniecznego i wszystkich ciekawych muzycznego świata. Znakomity polski bas-baryton, należący do światowej elity śpiewaków, w repertuarze znanym, lubianym, a jednak… ukazanym w zupełnie nowy sposób!
Tomasz Konieczny, śpiewający w największych teatrach operowych świata, w wiedeńskiej Staatsoper wyróżniony zaszczytnym tytułem Österreichischer Kammersänger, entuzjastycznie przyjmowany m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, madryckim Teatro Real czy festiwalowym Bayreuth, zaśpiewa z orkiestrą Teatru Wielkiego – opery Nardowej znane pieśni Stanisława Moniuszki jak Znasz-li ten kraj, Kozak, Dziad i baba, Stary kapral czy Trzech budrysów. Repertuar wieczoru dopełnią utwory orkiestrowe: Bajka i uwertura opery Paria. Orkiestrę poprowadzi maestro Grzegorz Nowak.
Z recenzji po debiucie Tomasza Koniecznego w MET:
„[…] Konieczny dał jeden z najwspanialszych występów tego sezonu w Met” – OperaWire
„Ostatecznie to kreacje wokalne przesądziły o sukcesie spektaklu. Najbardziej zaimponował Tomasz Konieczny olśniewająco debiutujący w Met jako Alberyk. Artyście udało się zaprezentować całkowitą przemianę postaci, zarówno pod względem wokalnym, jak i dramatycznym. Z niedołężnego, niezgrabnego osobnika o szczekliwym głosie, który usiłuje uwieść strażniczki złota, pozyskawszy pierścień, Alberyk przeradza się w budzącego postrach antybohatera o pełnym, dźwięcznym bas-barytonie. W wykonaniu Koniecznego tubalne przekleństwo Alberyka było przejmujące.” - New York Classical Review
6 czerwca 2019 r., godzina 19.00, Sala Moniuszki
Bilety są dostępne w kasach i na stronie www.teatrwielki.pl
Preludia premierowe.
Seria koncertów preludiowych poprzedajacych premiery w Operze Narodowej to spojrzenie – niekiedy w dodatkowym, interesującym kontekście – na mniej znaną twórczość kompozytorów wystawianych oper, często zaskakującą, stanowiącą dopełnienie propozycji scenicznych. Preludia gromadzą melomanów i miłośników opery poszukujących pięknego muzycznego przeżycia i głębszego zrozumienia dzieł tworzonych dla sceny. Tak kameralne, jak i symfoniczne, wyjątkowe w nastroju, kontynuują znakomitą tradycję koncertową tego miejsca i otwierają szersze spojrzenie na koncepcję repertuarową Opery Narodowej.
Najczęściej czytane:
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.