PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

2019-05-22

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach szeroko zakrojonych działań związanych z obchodami Roku Stanisława Moniuszki nie tylko aktywnie uczestniczy, ale także kreuje wydarzenia związane z promocją twórczości oraz postaci kompozytora. Głównym celem Oficyny jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do kultury muzycznej dla jak najliczniejszej grupy osób. Jednym z wielu elementów przygotowanych przez Wydawnictwo na 200. rocznicę urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, jest seria ponad 30 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym planowane na maj i czerwiec warsztaty muzykoterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

 

- Jednym z podstawowych zadań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest działalność edukacyjna. Od blisko 75 lat przygotowujemy materiały nutowe, książkowe i dydaktyczne z obszaru muzyki klasycznej, opowiadamy dzieciom o najwybitniejszych twórcach, przybliżamy ich dzieło, wskazujemy najwyższe kulturowe wartości. Cieszę się, że w 2019 roku, czasie, w którym szczególną uwagę zwracamy na Stanisława Moniuszkę, możemy tak wiele aktywności adresować do najmłodszych. A szczególną radością jest współpraca z młodzieżą, która ma utrudniony dostęp do najlepszej muzyki i jej nie tylko artystycznego, ale i wychowawczego wymiaru – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor- redaktor naczelny PWM.

 

Przygotowane przez certyfikowanych arteterapeutów i muzykologów spotkania będą okazją do poznania świata muzyki Stanisława Moniuszki w kontekście innych sztuk (plastyka, taniec, teatr), przy jednoczesnym rozpoznaniu nowych pasji i talentów oraz kształceniu umiejętności wyrażania emocji
w sposób akceptowalny przez społeczeństwo.

 

Do projektu pilotażowo zostali zaproszeni nauczyciele oraz uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie. Zaplanowano 4 cykle po 3 spotkania każdy, które odbywać się będą 27-28 maja w Krakowie oraz 10-11 czerwca w Warszawie. Działania te wpisują się w huczne obchody Roku Stanisława Moniuszki, jakie PWM podejmuje w ramach jubileuszu. Warsztaty dla uczestników są całkowicie bezpłatne.

 

- Realizacja zajęć muzykoterapeutycznych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne opartych na twórczości Stanisława Moniuszki, w którym wezmą udział najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Krakowie, to inwestycja w młode pokolenie, pamięć o wielkim kompozytorze i jego nieocenionym wkładzie w polską kulturę. Działania w obszarze uwrażliwiania na piękno muzyki niosą budowanie wrażliwości i szacunku dla twórców oraz odbiorców. Wierzę, że tymi zajęciami zapoczątkujemy dobre praktyki corocznych muzycznych spotkań - podkreśla dyrektor SP nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie Michał Stolarek.

 

Uczestnicy będą mieli okazje poznać świat sztuki z różnych stron, zarówno jako słuchacze, widzowie ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty umożliwią poznanie swoich umiejętności, pogłębienie zainteresowań muzycznych. Dzięki atrakcyjnej formie zajęć m.in. wykorzystania instrumentów muzycznych, swobodnej ekspresji artystycznej oraz narzędzi multimedialnych, warsztaty pozwolą przybliżyć osobę Stanisława Moniuszki oraz jego dzieł. Ponadto zajęcia mają za zadanie wzmocnić poczucie własnej wartości, poprzez zabawę obniżyć lęk i napięcie współpracy w grupie, a przede wszystkim pozwolą zdobyć wiedzę dotyczącą świata muzyki (opery, instrumentów muzycznych, właściwości dźwięków) oraz doświadczyć go poprzez różnorodne ćwiczenia kinestetyczne i zabawy muzyczne. Program skierowany jest do dzieci z zaburzeniami rozwoju, funkcjonowania układu nerwowego, łagodniejszą formą autyzmu, dzieci z zespołem Aspergera i zespołem Downa.

 

- Możliwość uczestnictwa Szkoły w projekcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, opartego na muzyce i twórczości S. Moniuszki, to doskonała inwestycja w rozwój naszych uczniów. Udział w warsztatach będzie okazją do kształtowania u dzieci świadomości muzycznej, rozwijania ekspresji artystycznej, wyobraźni i kreatywności oraz pozwoli pielęgnować wartości patriotyczne, które niewątpliwie zawarte są w biografii i dorobku artystycznym tego wielkiego kompozytora – podkreśla Dyrektor SP nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi Beata Ostałowska.

 

- Dziękuję dyrekcji szkół .... za otwartość i znakomitą współpracę. Wierzę, że wspólne "moniuszkowanie" będzie początkiem doskonałej relacji – podsumowuje dr Daniel Cichy.

 

Warsztaty organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, znane także pod nazwą PWM Edition, to państwowa instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Komplementarna oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym, obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. Prężnie działający Dział Zbiorów Nutowych zapewnia materiały wykonawcze muzyki polskiej dla orkiestr z całego świata oraz dla polskich zespołów udostępnia repertuar światowy. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów wybitną polską twórczość rodzimych kompozytorów. To także przestrzeń artystycznego dialogu i naukowej refleksji, platforma wymiany myśli dydaktyczno-metodycznej, ośrodek dokumentacji zabytków muzyki dawnej i miejsce, w którym twórczość najnowsza zyskuje swój doskonały edytorski kształt.

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.