PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

David Rourke zwycięzcą 3. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany

2019-06-30

Zakończył się 3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany. Zdobywcą I nagrody w wysokości 20 000 PLN został David Rourke z Kanady.

W dniach 26–29 czerwca 2019 w Krakowie odbył się 3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany. Do półfinału Konkursu komisja selekcyjna zakwalifikowała 14 gitarzystów spośród rekordowej ilości blisko 40 kandydatów z całego świata m. in. z Austrii, Belgii, Brazylii, Chin, Grecji, Francji, Japonii, Kanady, Łotwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Węgier i Włoch. Trzech z nich niestety nie mogło wziąć udziału w półfinale w Krakowie. Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbywały się w Szkole Muzycznej Drugiego Stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Wśród obserwatorów Konkursu znalazł się jeden z czołowych amerykańskich krytyków jazzowych, Thomas Conrad związany m.in z prestiżowym The New York City Jazz Record.


Do finału jury w składzie: Witold Wnuk, Mike Stern, Marek Napiórkowski, Peter Bernstein i Karol Ferfecki postanowiło zaprosić 6 gitarzystów. Po przesłuchaniach finałowych jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

 

  • I nagroda – 20 000 PLN: David Rourke (KANADA)
  • II nagroda – 10 000 PLN: Emmett Sher (USA)
  • III nagroda – 5000 PLN: Jakub Mizeracki (POLSKA)



Nagroda specjalna Witolda Wnuka, dyrektora Summer Jazz Festival Kraków – występ na Summer Jazz Festival w Krakowie – została przyznana Jamesowi Zito (USA) oraz Silvanowi Joray (SZWAJCARIA).


Anna i Alicja Śmietana, wdowa po Jarku Śmietanie i córka artysty, przyznały swoją specjalną nagrodę w wysokości 2000 PLN Hyunwoo Lee (HOLANDIA).


Jury odnotowało bardzo wysoki poziom uczestników tegorocznej edycji Konkursu.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.