PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM partnerem Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML Kraków 2019

2019-07-09

Data i miejsce: 14-19 lipca 2019, Kraków, Auditorium Maximum UJ
Organizator: Uniwersytet Jagielloński – Instytut Muzykologii, we współpracy z Sekcją Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Polską Grupą Narodową IAML

Celem Kongresu IAML 2019, największego dorocznego tego typu wydarzenia na świecie, jest wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć naukowych bibliotekarzy i archiwistów muzycznych oraz muzykologów zrzeszonych w IAML.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzycznych Bibliotek, Archiwum i Centrów Informacji IAML zostało założone w 1951 roku. Stowarzyszenie zrzesza około 1650 członków instytucjonalnych i indywidualnych z ponad 50 krajów świata. Polscy bibliotekarze muzyczni i muzykolodzy od połowy lat 50. aktywnie działają w strukturach IAML i regularnie uczestniczą w kongresach. Obecnie Polską Grupę Narodową IAML, działającą w ramach Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tworzy 17 bibliotek muzycznych. Wśród nich są trzy biblioteki z Krakowa: Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka i Fonoteka Instytutu Muzykologii UJ oraz Biblioteka Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Kongres IAML odbywa się co rok w innym kraju członkowskim. W ubiegłym roku Kongres odbywał się w Lipsku. Poprzednie edycje w Polsce odbyły się w Warszawie w 1966 i 2005 roku.

 

Kongres IAML 2019 ma charakter międzynarodowy i zgromadzi ok. 350 delegatów z 40 krajów, w tym 30 polskich referentów. Uczestnikami kongresu są muzykolodzy, źródłoznawcy, bibliotekarze muzyczni, archiwiści, specjaliści informacji naukowej i muzycy. Reprezentowane są różnorodne instytucje muzyczne, w tym uniwersyteckie ośrodki muzykologiczne, działy muzyczne największych bibliotek narodowych, biblioteki akademii i konserwatoriów muzycznych, centra informacji muzycznej, biblioteki orkiestrowe i radiowe oraz wydawcy muzyczni.


Organizatorzy kładą szczególny nacisk na aspekt naukowy, kulturalny i edukacyjny wydarzenia. Program naukowy Kongresu obejmuje szerokie spektrum zagadnień, którymi zajmują się poszczególne Sekcje IAML, a dotyczą one: nowych technologii informacyjnych w muzyce, opracowania źródeł i kolekcji muzycznych, prawa autorskiego dla dokumentów elektronicznych, edytorstwa muzycznego, dokumentowania życia artystycznego oraz zarządzania kolekcjami muzycznymi.


Płaszczyzną wymiany doświadczeń będą nie tylko sesje naukowe, ale też warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w muzyce oraz technikom opracowania źródeł muzycznych.

 

Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa poświęcona historii gromadzenia kolekcji muzycznej w Bibliotece Jagiellońskiej zatytułowana „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”, dostępna również w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków.


Kongresowi towarzyszyć będą targi wystawców muzycznych, gdzie swoje miejsce znajdzie stanowisko prezentujące Muzyczny Kraków.
 

Szczegółowy program Kongresu jest dostępny jest tutaj.

Komitet Organizacyjny IAML 2019
Kontakt: Stanisław Hrabia, Instytut Muzykologii UJ
email: stanislaw.hrabia@uj.edu.pl iaml2019@iaml.info
tel.: 12 663 16 73


Współpraca: Dział Promocji UJ – Sekcja Organizacji Konferencji

email: konferencje@uj.edu.pl
tel.: 12 663 23 60


Patronaty Honorowe
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Krakowa Profesora Jacka Majchrowskiego
Patronat Honorowy Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesora Wojciecha Nowaka

 

Komitet Honorowy
dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska)
dr Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)


Instytucje partnerskie:
Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Kraków, Akademia Muzyczna w Krakowie


WYDARZENIA KULTURALNE


UROCZYSTE OTWARCIE KONGRESU IAML

Niedziela, 14 lipca, 19.00, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uroczystości będzie towarzyszyć koncert zespołu Capella Cracoviensis.
W programie utwory Adama Jarzębskiego i Tarquinio Meruli.
Koncert zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.


KONCERTY


Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu
Poniedziałek, 15 lipca, godz. 20 – Bazylika św. Franciszka z Asyżu

 

W programie:

Józef Nowakowski [1800–1865]: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 (1833)
Franz Schubert [1797–1828]: Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg D 667 (1819)
Paweł Wakarecy – fortepian
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Krzysztof Firlus – kontrabas
Koncert organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert organowy
Wtorek, 16 lipca, godz. 20.15 – Kolegiata św. Anny
Andrzej Białko – organy
W programie: Anonim z Tabulatury Jana z Lublina, Jan Pieterszoon Sweelinck, Johann Sebastian Bach, Fortunato Chelleri, Carl Philipp Emanuel Bach

 

Koncert – 15. Festiwal Muzyki Polskiej
Czwartek, 18 lipca, godz. 19 – Kościół św. Katarzyny

 

Program
Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur
Feliks Janiewicz – Divertimento
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Tadeusz Baird – Cztery sonety miłosne do słów Williama Shakespeare'a
Mieczysław Weinberg – Symfonia kameralna nr 4 op. 153 na klarnet, triangel i smyczki

 

Wykonawcy:
Szymon Komasa – baryton
Krzysztof Grzybowski – klarnet
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent

 

W programie znajdą się m.in. utwory: Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Janiewicza i Tadeusza Bairda.
Koncert odbędzie się w ramach 15. Festiwalu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

WYSTAWA W BIBLIOTECE JAGIELLOŃSKIEJ
„Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”
Biblioteka Jagiellońska – Sala wystawowa, 12-26 lipca 2019
Kurator wystawy: Michał Lewicki

 

Wystawa zorganizowana została z okazji odbywającego się w dniach 14–19 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dorocznego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji (IAML).

 

Godziny otwarcia
Wernisaż: 12 lipca 2019, godz. 12:00
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:
10:00–18:00 (15–19 lipca 2019)
10:00–15:00 (22–26 lipca 2019)

 

Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Wystawa dostępna w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków: Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 i Filia nr 21, ul. Królewska 59

 

Celem wystawy jest zaprezentowanie wyboru szczególnie cennych i interesujących rękopisów i druków muzycznych, przechowywanych w murach Biblioteki Jagiellońskiej. Muzykalia zostały zestawione i ukazane w taki sposób, by oddać w miarę możliwości chronologię gromadzenia i przyrastania kolekcji oraz historyczne przemiany w profilu gromadzonych zbiorów. Starano się przede wszystkim wydobyć specyfikę kolekcji muzykaliów, wynikającą z jednej strony ze ścisłego, genetycznego powiązania zbiorów Biblioteki z dydaktyczną i naukową działalnością Uniwersytetu, z drugiej strony z funkcjonowania Biblioteki Jagiellońskiej w świadomości Polaków, co najmniej od XIX wieku, jako bibliotheca patria – biblioteka ojczysta, mająca gromadzić skarby polskiej, narodowej kultury, z trzeciej zaś, z faktu, że przechowywane w niej muzykalia mają doniosłe znaczenie nie tylko dla lokalnej, ale również europejskiej i światowej kultury muzycznej.
 

Strona Kongresu: www.iaml2019.confer.uj.edu.pl/

Najczęściej czytane:

Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl

Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.

Dariusz Przybylski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, nauczyciel. Od lat realizuje siebie w tych trzech obszarach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością towarzyszy kompozytorowi w jego drodze twórczej. Katalog PWM konsekwentnie powiększa się o kolejne utwory Dariusza Przybylskiego.

Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).

Agata Zubel mecenasem młodych kompozytorów

Agata Zubel – ceniona w kraju i na świecie kompozytorka, wszechstronna śpiewaczka, wreszcie – pedagog z pasją oddający się swojej pracy – podejmuje wraz z mężem Michałem Mocem, kompozytorem, akordeonistą i pedagogiem, kolejne zadanie, stając się opiekunem i mecenasem wkraczających na ścieżkę muzyczną twórców. Artystyczne małżeństwo ogłosiło właśnie program wspierający młodych kompozytorów: rezydencje artystyczne na Islandii.

Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda. Główną nagrodę tego festiwalu otrzymał Marcin Stańczyk za muzykę do filmu Borysa Lankosza Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna. Gratulacje!

„Madama Butterfly” Pucciniego już 15 czerwca na warszawskim Placu Defilad

„Madama Butterfly”, arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 r (godz. 21.00), na Placu Defilad.