PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wojciech Widłak wrześniowym kompozytorem miesiąca PWM

2019-09-02

Wrześniowym kompozytorem miesiąca jest Wojciech Widłak. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Więcej szczegółów nie zdradzamy, ponieważ kompozytor przedstawił siebie i swoje życie w alfabecie, który zamieszczamy poniżej.

 

 

Specjalnie dla PWM wykonana została sesja fotograficzna kompozytora, której część publikujemy w zakładce GALERIA. Księgarnia PWM zaprasza przez cały miesiąc do zakupów utworów Wojciecha Widłaka ze specjalnym rabatem. Z pewnością zaproponujemy także udział w konkursie, w którym do wygrania będzie płyta z utworami wrześniowego kompozytora miesiąca.

 

Teraz już główna atrakcja: bardzo starannie przygotowany przez kompozytora alfabet. Miłej lektury!

 

Agata i Akademia

Obie bardzo mi bliskie. Zdaje się, że na szczęście nie są o mnie zazdrosne ;)

 

BACH

Wzór muzyczny na harmonię konstrukcji i konstrukcję harmonii, na głębię idei i emocji.

 

Cierpliwość

Bezcenna zarówno w długodystansowej pracy twórczej, jak i pedagogicznej. Często wystawiana na próbę…

 

Domy i Dżwięki

Ten prywatny z żoną i synami. Uczelnia... No, i ten trzeci dom – budowany z dźwięków. Rozdzielić siebie i swój czas pomiędzy wszystkie trzy to prawdziwe wyzwanie!

 

E – razkreślne

Dźwięk dla mnie szczególny: występuje jako kluczowy w wielu moich utworach, lubię jego barwę i brzmienie, często do niego powracam.

 

Farniente, czyli nicnierobienie

Marzenie, które tak trudno wcielić w życie!

 

Granice

W relacjach międzyludzkich niezbędne. W twórczości często się je przekracza.

 

Harmonia

Wcale nie przestała istnieć wraz z zarzuceniem systemu dur-moll. Wymaga systemowego myślenia o muzyce i jest szkołą logiki także w czasach współczesnych.

 

Imperatyw-Inspiracja-Intensywność

Potrzeba twórczości w człowieku wzrasta samoistnie; od czasu do czasu temu imperatywowi po prostu się poddaję, czerpiąc inspirację z wyobraźni, świata zewnętrznego, obrazów czy poezji. Wszystko, co mam wykonać, robię intensywnie. W zamian dostaję całą gamę stanów ducha i emocji, od euforii do bezradności, z jedynym w swoim rodzaju poczuciem spełnienia, gdy utwór w końcu jest gotowy!

 

Języki obce

Lubię słuchać i porównywać ich różne melodie, intonacje, odnajdywać ich zakorzenienie, pokrewieństwa i różnice.

 

Kraków

Moje Miasto, jedyne takie na całym świecie. Jako rodowity krakowianin nie wyobrażam sobie stałego życia gdziekolwiek indziej i tu chcę zawsze powracać (z uwzględnieniem liter P i S).

 

Logos

Porządek myśli, świata, rzeczy; treść i sens życia; refleksyjne continuum. I dialog z drugim człowiekiem.

 

Łapanie oddechu

Nawet, a może zwłaszcza w skrajnym biegu trzeba znaleźć na nie czas!

 

Muzyka

Jest jak powietrze, którym oddycham, przestrzeń, w której się wyrażam i komunikuję z drugim człowiekiem. Otwiera wrota do lepszego świata. Robi ze mną co zechce.

 

Nostalgia i Niewiedza

Czuję, że obie towarzyszą w pracy kompozytora i nauczyciela akademickiego. Nostalgia w swym greckim znaczeniu (algos i nostos) zawiera cierpienie i powrót, a więc sferę uczuć i korzeni. Nostalgia jest formą tęsknoty – ta zaś w przypadku niektórych języków romańskich wywodzi się z łacińskiego ignorare i… „wydaje się cierpieniem z powodu niewiedzy” (Milan Kundera).

 

Organy

Instrument dla mnie wyjątkowy – potężny, a chciałoby się mieć go w domu…

 

Podróże-Powroty-Postoje

Komponowanie to podróż na antypody emocji. Życie jest podróżą w czasie – do przyszłości. Zdarza mi się też podróż do przeszłości, by zanurzyć się w oparach wspomnień czy refleksji nad historią. Lubię samo podróżowanie i odkrywanie dla siebie nowych miejsc. Lubię też mieć czas na „przerwę w podróży” – swoisty stan zawieszenia czasu pomiędzy tym, co było i tym, co nieustannie i nieuchronnie staje się.

 

Rzeczywistość

Dla kompozytora – ten inny świat widziany jakby z dystansu. Dla akademika – podstawa rzetelnej pracy i refleksji. Ot, taka dialektyka egzystencji artysty-profesora…

 

Słowacja

Moja przystań za polską miedzą; do jej swojskich klimatów, krajobrazów i smaków wracam po chwile szczęścia w ciszy.

 

Środkowa Europa

Kraków, Wrocław, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Zagrzeb, Braszów, Nitra, Graz, Cieszyn, Gorycja, Lewocza i Stary Sącz w jednym. Region bogaty w złożoną tradycję i historię, niezwykle różnorodny, a zarazem o wyczuwalnym wspólnym mianowniku; stanowczo niedoceniany. Kwintesencja autentycznej Europy. Tu czuję się u siebie.

 

Tradycja

Dla niektórych wydaje się muzeum, skamieliną, zbędnym balastem, niechcianym obowiązkiem, ograniczeniem. Dla mnie to po pierwsze rezultat dynamicznego procesu stawania się, a więc fascynującego przechodzenia z teraźniejszości w przeszłość. Po drugie – skarbiec doświadczeń i wartości będący podstawą dla udanego skoku w przyszłość.

 

Uczenie

Coś, co chciałem robić już od dzieciństwa… Wciąż szukam sposobów uczenia kompozycji i mam nadzieję, że dzięki temu jeszcze nie wpadłem w rutynę stetryczałego, cynicznego profesora.

 

Wykonania utworów

Paradoksalnie, z biegiem lat, rosnącą liczbą i bogatszym doświadczeniem, przeżywane coraz bardziej...

 

Zasady

Bardzo ważne w życiu. Ale w twórczości trzeba umieć je łamać!

 

Życie

Wypełnione mnóstwem niepotrzebnych spraw, czynności, myśli. Silva rerum. Spieszmy się znajdywać jego treść i sens, tak szybko przemija…

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.