Aktualności
Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz w Australii
2019-09-25
Ideą konkursu będącego częścią festiwalu „Polish Music Day” jest propagowanie wybitnych kompozytorów polskich na gruncie australijskim, który dotychczas mógł poznawać olbrzymią bibliotekę polskich utworów tylko w bardzo niewielkim stopniu, skupionym zaledwie na kilku czołowych polskich twórcach.
Tegoroczna, siódma edycja konkursu potrwa od 27 do 29 września 2019 i będzie miała miejsce w jednej z najciekawszych sal koncertowych w Australii, Deakin Edge Theatre na Federation Square w Melbourne.
Do 7. edycji Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz zakwalifikowało się 22 uczestników, spośród których Jury w składzie: Stanisław Deja – fortepian, Alan Kogosowski – fortepian, Konrad Olszewski – fortepian, Adam Piechociński – skrzypce (koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic), Zdzisław Kowalik – altówka, Robert Ekselman – wiolonczela, 28 września, w dniu przesłuchań, wybierze 12 finalistów.
W tym roku organizatorzy zdecydowali się poszerzyć program finału konkursu o dodatkowe występy muzyczne, tworząc całodzienne wydarzenie festiwalowe „Polish Music Day”, w skład którego wejdą: fortepianowy recital chopinowski The Spirit of Poland w wykonaniu Alana Kogosowskiego oraz koncert muzyki filmowej dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy Tribute to Komeda, czyli jazzowe aranżacje australijskich muzyków (m.in. Adama Simmonsa i Tony’ego Goulda), polskich najwybitniejszych przebojów muzyki filmowej (Komeda, Preisner, Kilar, Kaczmarek i in.). Projekt związany jest z Polish Film Festival Australia i jest produkcja audio-wizualną.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, włączając się w promocję konkursu jako partner wydarzenia, wspiera je przede wszystkim pod względem dostępności utworów, pomaga promować znanych już w Australii kompozytorów polskich, jak i poznawać repertuar twórców mniej znanych i współczesnych, których kompozycje cieszą się w Europie wielkim uznaniem, a na kontynent australijski nie docierają.
Dla wszystkich finalistów konkursu Polskie Wydawnictwo Muzyczne ufundowało nagrody rzeczowe w postaci publikacji wydanych nakładem wydawnictwa.
Patronat nad konkursem objął dodatkowo Ambasador RP w Canberra, Michał Kołodziejski. Oprócz atrakcyjnych nagród regulaminowych, Friends of Chopin Australia Inc. organizator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Canberra ufundował nagrodę dodatkową dla najlepszego wykonania utworu Chopina.
Finalistów konkursu poznamy już 29 września.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.