Aktualności
PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie
2019-10-16
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.
W trakcie tegorocznych Targów zapraszamy na wydarzenia dla dzieci oraz dla dorosłych!
Wśród naszych muzycznych klasyków odnajdziecie także wiele nowości. Na naszym stoisku w trakcie tegorocznych krakowskich Targów Książki znajdziecie nowość: tajemniczy tytuł Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji Iana Bostridga.
Ukończony w ostatnich miesiącach życia młodego Schuberta cykl pieśni Winterreise stał się jednym z największych, a także najbardziej zagadkowych utworów w historii muzyki. Złudnie proste wiersze, zaaranżowane na głos i fortepian, są wciąż wykonywane w największych salach koncertowych na całym świecie. Młody człowiek, odrzucony przez ukochanego, opuszcza dom, w którym mieszkał, wychodząc w śnieg i ciemność. Gdy wędruje z wioski do pustej krainy, doświadcza lawiny emocji: straty, smutku, gniewu, samotności, nadziei, a na samym końcu rozpaczy.
Ian Bostridge – jeden z najlepszych interpretatorów twórczości Schuberta – rozwiązuje tajemnice każdego z dwudziestu czterech tekstów, odkrywa świat, w którym egzystował kompozytor, a także pozwala wejrzeć w jego umysł i pracę. To niebywała gratka dla fanów dobrej literatury!
Dla naszych najmłodszych melomanów również przygotowaliśmy szereg atrakcji. 26.10 odbędą się dwa muzyczno-plastyczne warsztaty. Razem z animatorami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego bawić będziemy się z Tatulczykiem Moniuszką oraz bohaterami serii Gama i pasażerowie. Od godziny 12.00 na naszym stoisku spotkać będziecie mogli autorów tych wyjątkowych opowieści!
Warsztaty odbywać się będą w sali Praga AB w godzinach 10.00–11.00:
„Tatulczyk Moniuszko”: Z Moniuszką u Prząśniczki
Świętujemy 200 lat od narodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego twórcy oper i pieśni. Jego kompozycje są znane, lubiane i aktualne również dziś. Poznajmy Tatulczyka bliżej!
Jesienne warsztaty muzyczno-plastyczne z „Tatulczykiem Moniuszką” to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w jego „Śpiewnikach domowych”.
Jedzie pociąg z daleka: warsztaty muzyczno-plastyczne oparte na serii Gama i pasażerowie
Zapraszamy w podróż wyjątkowym pociągiem do świata muzyki! Dzięki muzyczno-plastycznym warsztatom dzieci dowiedzą się, kim jest dyrygent, śpiewak czy kompozytor i poznają najznakomitszych polskich artystów-muzyków XX i XXI wieku.
Po warsztatach natomiast przeniesiemy się na stoisko PWM (B32) odbędzie się także cykl spotkań z autorami książeczek z serii Gama i pasażerowie. Harmonogram będzie wyglądał następująco:
12.00–12.45 Ewa Świerżewska
12.45–13.30 Krzysztof Lipka
13.30–14.15 Zbigniew Dmitroca
14.15–15.00 Remigiusz Grzela
15.00–15.45 Mateusz Kanabrodzki
Zapraszamy, nie może Was zabraknąć!
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.