PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Konferencja naukowa poświęcona Romanowi Ryterbandowi

2019-11-26

W najbliższą sobotę, 30 listopada w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa poświęcona odkrywanemu polskiemu kompozytorowi i pianiście Romanowi Ryterbandowi. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom naukowym udaje się wypełnić kolejne białe plamy w historii muzyki polskiej. Dzięki technologicznemu rozwojowi oraz rosnącej ciekowości badaczy coraz więcej wiadomo o artystach, których twórczość – niejednokrotnie wybitna, a różnych przyczyn zapomniana, czeka na powrót do programów koncertowych.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Roman Ryterband przebywał we Francji na tournée. Mieszkając w różnych europejskich miastach ostatecznie osiadł w Stanach Zjednoczonych, do Polski nigdy nie wrócił. Jego twórczości i działalności na rzecz środowisk muzycznych poświęcona będzie konferencja organizowana przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, która odbędzie się 30 listopada. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które wprowadza do swojego katalogu utwory tego zapomnianego kompozytora, jest partnerem wydarzenia.

Roman Ryterband jako spadkobierca i kontynuator polskiej tradycji muzycznej w Stanach Zjednoczonych – taki tytuł nosi seminarium poświęcone polskiemu pianiście, kompozytorowi, dyrygentowi i aktywnemu organizatorowi życia muzycznego w Chicago i Los Angeles. Podczas całodniowej konferencji poświęconej artyście o jego muzyce opowiedzą wykonawcy i badacze jego twórczości. Jego prywatną stronę można będzie poznać podczas spotkania z rodziną kompozytora.

Tworząc, Roman Ryterband koncentrował się zwłaszcza na wydobywaniu potencjału kameralnych brzmień. Okazją do poznania jego wybranych kompozycji będzie koncert monograficzny, podczas którego wykonane zostaną m.in. utwory już wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Sonatę nr 1 D-dur na fortepian zagra Wilhelm Pilch, natomiast Sonatina for Guitar przybliżona będzie przez Tomasza Fechnera.

Szczegółowy program konferencji znajduje się pod adresem: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/listopad-2019/154102-miedzynarodowa-konferencja-poswiecona-tworczosci-romana-ryterbanda-1


Najczęściej czytane:

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym.
 

Koncert w ramach „Portretów kompozytorów” poświęcony twórczości Marcela Chyrzyńskiego

Podczas organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich koncertu w ramach 29. edycji festiwalu „Portrety kompozytorów” twórczość Marcela Chyrzyńskiego przybliżył Hashtag Ensemble.
 

Anaklasis trafia do dystrybucji Universal Music Polska!

Universal Music Polska oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłaszają rozpoczęcie dystrybucji katalogu ANAKLASIS!

„Halka” w Wiedniu

Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki. 
 

XVI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

29 listopada odbyły się w Krakowie obrady jury XVI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Jury obradowało w składzie: prof. Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn (przewodniczący) oraz dr Daniel Cichy. Przedmiotem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu twórczo nawiązującego do barokowej tradycji muzycznej na skrzypce z towarzyszeniem od jednego do czterech dowolnych instrumentów.