Aktualności
Konferencja naukowa poświęcona Romanowi Ryterbandowi
2019-11-26
W najbliższą sobotę, 30 listopada w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa poświęcona odkrywanemu polskiemu kompozytorowi i pianiście Romanowi Ryterbandowi. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Dzięki szeroko zakrojonym badaniom naukowym udaje się wypełnić kolejne białe plamy w historii muzyki polskiej. Dzięki technologicznemu rozwojowi oraz rosnącej ciekowości badaczy coraz więcej wiadomo o artystach, których twórczość – niejednokrotnie wybitna, a różnych przyczyn zapomniana, czeka na powrót do programów koncertowych.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Roman Ryterband przebywał we Francji na tournée. Mieszkając w różnych europejskich miastach ostatecznie osiadł w Stanach Zjednoczonych, do Polski nigdy nie wrócił. Jego twórczości i działalności na rzecz środowisk muzycznych poświęcona będzie konferencja organizowana przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, która odbędzie się 30 listopada. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które wprowadza do swojego katalogu utwory tego zapomnianego kompozytora, jest partnerem wydarzenia.
Roman Ryterband jako spadkobierca i kontynuator polskiej tradycji muzycznej w Stanach Zjednoczonych – taki tytuł nosi seminarium poświęcone polskiemu pianiście, kompozytorowi, dyrygentowi i aktywnemu organizatorowi życia muzycznego w Chicago i Los Angeles. Podczas całodniowej konferencji poświęconej artyście o jego muzyce opowiedzą wykonawcy i badacze jego twórczości. Jego prywatną stronę można będzie poznać podczas spotkania z rodziną kompozytora.
Tworząc, Roman Ryterband koncentrował się zwłaszcza na wydobywaniu potencjału kameralnych brzmień. Okazją do poznania jego wybranych kompozycji będzie koncert monograficzny, podczas którego wykonane zostaną m.in. utwory już wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Sonatę nr 1 D-dur na fortepian zagra Wilhelm Pilch, natomiast Sonatina for Guitar przybliżona będzie przez Tomasza Fechnera.
Szczegółowy program konferencji znajduje się pod adresem: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/listopad-2019/154102-miedzynarodowa-konferencja-poswiecona-tworczosci-romana-ryterbanda-1
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.