PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Ruch Muzyczny na nowo!

2019-11-26

Od stycznia 2020 roku „Ruch Muzyczny” stanie się ponownie dwutygodnikiem. Właśnie ukazał się bezpłatny numer zerowy zapowiadający przyszłoroczne zmiany w makiecie pisma. Za odnowienie „RM” odpowiada jego dyrektor artystyczny, Marek Knap.

 

 

 

Odświeżony „Ruch Muzyczny” będzie kolorowy i zyska nową winietę. Podobnie jak do tej pory, publikować będzie relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące wszelkich aspektów muzyki poważnej. W numerze zerowym znalazł się min. obszerny wywiad z pianistą Rafałem Blechaczem, oraz tekst Doroty Szwarcman „Co słychać w filharmoniach”, dotyczący sezonu koncertowego 2019/2020. Ponadto przeczytamy m.in. omówienia: londyńskiego „Weinberg Focus Day”, paryskiej premiery „Les Indes Galantes”, nowego projektu Deutsche Grammophon „The golden age of shellac”, czy wywiad z Ireneuszem Dembowskim tłumaczem listów W.A. Mozarta.

 

Przypomnijmy początki „Ruchu Muzycznego” sięgają roku 1857, gdy pismo ukazywało się pod redakcją Józefa Sikorskiego w Warszawie. Po Drugiej Wojnie Światowej tamtą tradycję kontynuowali - w latach 1945-1949 - Stefan Kisielewski, Zygmunt Mycielski i Bronisław Rutkowski, a „RM” wydawany był przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kolejne wznowienie nastąpiło w 1957 roku, a w 1960 roku reaktywował i współredagował to czasopismo Mieczysław Tomaszewski. W latach 1959-1968 pismo prowadził Zygmunt Mycielski, w latach 1971-2008 redaktorem naczelnym był Ludwik Erhardt. W latach 2008-2013 Olgierd Pisarenko, a w latach 2013-2019 Tomasz Cyz. W 2018 roku Ruch Muzyczny powrócił do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 1 kwietnia 2019 roku stanowisko redaktora naczelnego objął Piotr Matwiejczuk.

 

W 2020 roku ukaże się 26 numerów „Ruchu Muzycznego”, w tym trzy podwójne. Pismo będzie sprzedawane w Emipkach i wybranych punktach sprzedaży. Można je też kupić lub zaprenumerować przez internet - roczna prenumerata kosztuje 189 zł i dostępna jest na stronach PWM.

 

 

 

 

© PWM / fot. Marek Knap

Najczęściej czytane:

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym.
 

Koncert w ramach „Portretów kompozytorów” poświęcony twórczości Marcela Chyrzyńskiego

Podczas organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich koncertu w ramach 29. edycji festiwalu „Portrety kompozytorów” twórczość Marcela Chyrzyńskiego przybliżył Hashtag Ensemble.
 

Anaklasis trafia do dystrybucji Universal Music Polska!

Universal Music Polska oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłaszają rozpoczęcie dystrybucji katalogu ANAKLASIS!

„Halka” w Wiedniu

Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki. 
 

XVI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

29 listopada odbyły się w Krakowie obrady jury XVI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Jury obradowało w składzie: prof. Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn (przewodniczący) oraz dr Daniel Cichy. Przedmiotem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu twórczo nawiązującego do barokowej tradycji muzycznej na skrzypce z towarzyszeniem od jednego do czterech dowolnych instrumentów.