PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Ruszają warsztaty w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”

2020-02-24

Kim jest twórca? Czym jest utwór, a czym inspiracja? Co to jest prawo autorskie? Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej nie wie, że wytwory jego kreatywnych działań są chronione. Bycie twórcą nie ma związku z wiekiem, o czym przekonuje kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo”. Podczas szkoleń organizowanych w pięciu miastach Polski zaproszeni eksperci opowiedzą nauczycielom, jak skutecznie zachęcić dzieci do poznawania meandrów prawa autorskiego.
 

Celem kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” jest promowanie wszelkich form kreatywności i pobudzanie dziecięcej wyobraźni i wrażliwości na twórczość innych, zwłaszcza dziś, w dobie błyskawicznego rozwoju technologicznego. O tym, jak przekonać dzieci do tworzenia w duchu poszanowania pracy innych, podczas warsztatów dla nauczycieli opowiedzą zaproszeni specjaliści: prawnik, pianista i pedagog dr hab. Grzegorz Mania, współautor podręcznika do prawa autorskiego dla nauczycieli szkół artystycznych, oraz adwokatka Dominika Kordas-Tarcholik. W trakcie popołudniowych spotkań w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie obcujący na co dzień z kodeksami i paragrafami fachowcy podzielą się swoim doświadczeniem z zakresu prawa własności intelektualnej w pracy z dziećmi. Podczas szkoleń zaprezentowane zostaną również przygotowane specjalnie na potrzeby kampanii materiały edukacyjne – scenariusze lekcji uzupełnione filmami nakręconymi z perspektywy dzieci – które stanowią cenny dodatek w pracy pedagogicznej. Dzięki udziałowi w warsztatach nauczyciele staną się prawdziwymi przewodnikami swoich wychowanków po labiryncie prawa autorskiego.

Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla wszystkich nauczycieli. Zapisy ruszają 17 lutego, a chęć udziału można zgłaszać mailowo pod adresem: dodziela@jestestworca.pl. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia oraz materiały dydaktyczne. Liczba miejsc jest ograniczona.

Harmonogram szkoleń:
24 lutego – Gdańsk, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego
27 lutego – Warszawa, Bednarska Szkoła Podstawowa – Terytorium Raszyńska
2 marca – Katowice, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki
3 marca – Wrocław, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Krzywoustego
9 marca – Kraków, Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza nr 113

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” odbywa się ogólnopolski konkurs dla uczniów „Bierzmy się do dzieła!”, w którym nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest profesjonalny sprzęt audio-wideo przekazany szkole. Laureatów poznamy podczas wielkiego finału w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 23 kwietnia br. Informacje na temat konkursu można znaleźć na platformie edukacyjnej www.jestestworca.pl stanowiącej kompleksową bazę wiedzy na temat kampanii.

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Więcej na www.jestestworca.pl.

***

dr hab. Grzegorz Mania – radca prawny, pianista i pedagog. Z wyróżnieniem ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Guildhall School of Music and Drama w Londynie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2017 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim. Jego rozprawa doktorska otrzymała wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 15. edycji konkursu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UP RP) na pracę naukową z zakresu własności intelektualnej. Jest doświadczonym i wszechstronnym muzykiem kameralistą i akompaniatorem nagradzanym podczas konkursów instrumentalnych. Wspólnie z pianistą Piotrem Różańskim współtworzy Zarębski Piano Duo. Jest również współzałożycielem oraz prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Dominika Kordas-Tarcholik – adwokatka i edukatorka. Ukończyła studia na Wydziale Prawa
i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2013 roku współtworzy Grupę Adwokacką, z którą współpracuje Grzegorz Mania. Jej zawodowe zainteresowania oscylują wokół prawa własności intelektualnej, zwłaszcza prawa autorskiego. Specjalizuje się w doradztwie podmiotom z sektora kreatywnego i IT. Regularnie prowadzi warsztaty z zakresu podstaw prawa, praw człowieka i prawa autorskiego przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.
 

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?