PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Anaklasis z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

2020-06-10

Zwolennik tradycji stroniący od nowości za wszelką cenę. Znawca ludzkiego głosu i jego możliwości, który właśnie muzyce wokalnej poświęcił znamienitą część swojej twórczości. Współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad 50 lat kompozytor Romuald Twardowski 17 czerwca obchodzi swoje 90. urodziny. W roku tego wyjątkowego jubileuszu w katalogu ANAKLASIS ukaże się specjalny album płytowy, poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego, który zapowiada rejestracja audio-wideo Sonetów Michała Anioła w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Premiera Sonetów 17 czerwca na kanale YouTube PWM.


Sonety Michała Anioła na baryton i fortepian, dedykowane Tomaszowi Koniecznemu, zostały skomponowane do trzech późnych wierszy jednego z największych artystów włoskiego Odrodzenia. Ujawnia się w nich w pełni ukształtowany indywidualny styl i mistrzowskie opanowanie przez kompozytora formy. Ich filmowa rejestracja to urodzinowy prezent dla Romualda Twardowskiego od światowej sławy wykonawców. Wirtualny koncert udostępniony na kanale YouTube PWM zapowiada kolejny krążek ANAKLASIS, tym razem poświęcony twórczości nestora polskiej muzyki. Oprócz Sonetów Michała Anioła na baryton i fortepian na płycie znajdą się m.in. Trzy sonety do Don Kichota na bas-baryton i fortepian czy pięć pieśni na bas-baryton i fortepian pt. Oblicze morza. Nieodzownym elementem kompletu będą opracowane przez PWM nowe wydania zarejestrowanych pieśni. Premiera materiałów nutowych i albumu płytowego pt. SONGS & SONNETS w linii PORTRAITS już jesienią.Sonety Michała Anioła to piękna kompozycja. Z utworów przebija dojrzałość. Dogłębnie przemyślana jest tu każda wartość rytmiczna – komentuje Tomasz Konieczny, wielki entuzjasta pieśni Romualda Twardowskiego i szczery miłośnik zawartej w nich poezji. – Rozwiązania harmoniczne służą wyrażeniu spełnienia i – chyba – ukojenia… Można odnieść wrażenie, że kompozytor poszukuje poczucia absolutu i podporządkowuje snującą się muzycznie opowieść dążeniu do równowagi i wewnętrznej harmonii.

To nie koniec atrakcji przygotowanych na jubileuszowe obchody 90. urodzin wybitnego polskiego kompozytora. Jesienią będą mieć swoją premierę warsztaty operowe online prowadzone przez Tomasza Koniecznego i Lecha Napierałę, w ramach których artyści odkryją kulisy pracy nad utworami Romualda Twardowskiego i Stanisława Moniuszki. Ponad 30 materiałów, będących kompleksowym zapisem audiowizualnym ich pracy nad utworami, wypełnionych wskazówkami, będzie znakomitą podstawą do pracy i inspiracją dla każdego adepta śpiewu i amatora fortepianu – to kurs śpiewu i kameralistyki prosto z Wiednia… z dostawą do domu!

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.Wszystkie albumy wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik! Polecamy!

Najczęściej czytane:

Co nowego w TUTTI.pl?

W TUTTI.pl przygotowujemy się już do roku 2022. Zachęcamy do planowania przyszłorocznych działań z uwzględnieniem złożenia wniosków do tego projektu – to może przynieść same korzyści!

Do 17 października b.r. czekamy na Państwa zgłoszenia dotyczące wykonań muzyki polskiej od 1. stycznia 2022. Oceny wniosków zostaną podane do wiadomości po spotkaniu zespołu ekspertów, najpóźniej 8 listopada 2021.

Ignacy Lisiecki prawykona „Reflection No. 8” Marcela Chyrzyńskiego

Polska muzyka współczesna zabrzmi w ten weekend w Japonii. Wszystko dzięki Ignacemu Lisieckiemu – wybitnemu pianiście, który nie od dziś propaguje rodzimą muzykę w Kraju Kwitnącej Wiśni. 25 lipca w Himawari no Sato Concert Hall w Yokohamie prawykona on Reflection No. 8 na fortepian solo Marcela Chyrzyńskiego.
 

#Powtórkazmuzyki 7. Muzyka ekologiczna / zaangażowana społecznie

Spośród nurtów zaangażowanych społecznie nurt eko w ostatnim czasie stał się dużo bardziej zauważalny zarówno w szerszym dyskursie publicznym, jak i w dziedzinie sztuki. Pojawia się on nie tylko jako ważny temat społeczny, ale również choćby literacki, filmowy, a także muzyczny. Ten ostatni interesuje nas oczywiście najbardziej. O czym więc szumią wierzby i na jaką melodię?
 

Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej, które odbędą się podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w dniach 14–18 września 2021. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”.
 

Śpiewajmy Polskę! - Bogurodzica

15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem. Dzisiaj mija 611 lat od tego wydarzenia.

To jedna z ważniejszych dat w historii Polski – Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Dzięki temu zwycięstwu, dynastia jagiellońska została podniesiona do rangi najważniejszych w Europie.

Morze, góry i Dunaj: lipcowe prawykonania utworów z katalogu PWM

Już pod koniec lipca polska muzyka najnowsza będzie brzmiała od Bałtyku do Tatr. Nie zabraknie też zagranicznych atrakcji. Korzystając z nadmorskich uroków będzie można usłyszeć nową kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś po spacerze górskimi szlakami – uczestniczyć w premierowym wykonaniu dzieła Aleksandra Lasonia. Natomiast na odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka inspirowanej twórczością Stanisława Lema. A to wszystko w przeciągu zaledwie trzech dni.
 

17. Festiwal Muzyki Polskiej

8 lipca rusza 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Na wielkie otwarcie zabrzmi opera Hagith Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej. Dzieło wykonają: Joanna Zawartko (Hagith, sopran), Wojciech Parchem (Stary Król, tenor), Stanisław Napierała (Młody Król, tenor), Jakub Borgiel (Arcykapłan, bas), Patryk Wyborski (Lekarz, baryton) oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej (Jarosław Wolanin, chórmistrz) pod batutą Macieja Tworka. Wykonawcy korzystać będą ze źródłowo-krytycznej wersji materiałów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

TUTTI.pl – wyniki i nowości

Podczas ostatniego posiedzenia panelu ekspertów, które odbyło się 30.06.2021, rozpatrzono 25 wniosków o dofinansowanie wypożyczeń w ramach TUTTI.pl. Wszystkie wnioski zyskały pozytywne oceny, co oznacza, że wszystkie zgłoszone projekty otrzymają dofinansowanie na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w ramach TUTTI.pl.

Zygmunt Krauze lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Lipiec poświęcony jest muzyce będącej odpowiedzią na sytuację społeczną i komentującej rzeczywistość. Reprezentantem miesiąca jest Zygmunt Krauze – artysta, który w tym roku świętuje 60-lecie pracy twórczej.
 

Nominacja dla PWM w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku

Z radością dzielimy się informacją o kolejnym wyróżnieniu dla projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii ‘edukacja’ nominację otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna.