PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zksięgarniPWM. Czerwiec

2020-06-30

Nadszedł czas wakacji. Niestety, w związku z trudną sytuacją na świecie, nie każdemu będzie je dane spędzić tak, jak planował. Dlatego w tym miesięcznym zestawieniu publikacji nutowych #zksięgarniPWM zabieramy Was w muzyczną podróż po Europie!
10

Zaczynamy od Austrii, gdzie Zbigniew Bargielski opowie nam w swoich Historyjkach wiedeńskich o atmosferze dawnego Wiednia. Jest to kompozycja na dwa fortepiany, w której w końcowej fazie utworu został umieszczony znany na całym świecie motyw – Nad pięknym modrym Dunajem Johana Straussa. Czy słyszycie tę melodię? 
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM

 
10

Teraz czas na Portugalię. Oczami wyobraźni zatrzymujemy się w lokalnej kafejce, zamawiamy kawę oraz słynne pastéis de nata… a muzycznych wrażeń dostarczy nam Elżbieta Sikora. Kompozytorka udała się w podróż w poszukiwaniu śladów pisarza Fernanda Pessoi, dzięki czemu postał utwór Lisboa, tramway 28. To czteroczęściowa kompozycja na saksofon(y) i taśmę dźwiękową, która zawiera przetworzone źródła dźwięku nagrane na przenośnym magnetofonie DAT Sony na ulicach Lizbony, np. dźwięki tramwaju, odgłosy z kawiarni Brasiliera, oraz w studiu, takie jak kontrabas czy woda. Polecamy tę kompozycję waszej uwadze! 
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM

10

Następnie tanecznym krokiem wracamy do ojczyzny. Taniec polski Romana Palestra to transkrypcja na skrzypce i fortepian wybranych fragmentów z baletu Pieśń o ziemi. Kompozycja niezwykle atrakcyjna, zawierająca zwroty harmoniczne, melodyczne i rytmiczne charakterystyczne dla muzyki Podhala. Ten utwór stanowi wyzwanie dla niejednego skrzypka i pianisty! 
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM
10

I na sam koniec… wspomnienie, czyli Souvenir de Moscou Henryka Wieniawskiego. Utwór ten był jednym z największych przebojów kompozytora i grywany był przez samego autora podczas całej swojej kariery wirtuozowskiej. W kompozycji wykorzystane zostały dwa romanse rosyjskiego twórcy, Aleksandra Warłamowa. Utwory typu souvenir były bardzo popularne w XIX wieku i miały na celu przywoływać klimat miejsca, do którego odnosił się tytuł.
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami publikacji nutowych #zksięgarniPWM. Wszystkie znajdziecie w naszym sklepie internetowym. To jak, dołączacie do nas w tej muzycznej podróży? 

Najczęściej czytane:

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.

Anaklasis z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Zwolennik tradycji stroniący od nowości za wszelką cenę. Znawca ludzkiego głosu i jego możliwości, który właśnie muzyce wokalnej poświęcił znamienitą część swojej twórczości. Współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad 50 lat kompozytor Romuald Twardowski 17 czerwca obchodzi swoje 90. urodziny. W roku tego wyjątkowego jubileuszu w katalogu ANAKLASIS ukaże się specjalny album płytowy, poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego, który zapowiada rejestracja audio-wideo Sonetów Michała Anioła w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Premiera Sonetów 17 czerwca na kanale YouTube PWM.