PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Romuald Twardowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2020-10-26

W tym roku wybitny kompozytor Romuald Twardowski, od 1963 roku związany z Polskim Wydawnictwem Muzyczny, świętuje 90. urodziny. W minioną sobotę, 24 października, za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury Mistrz został odznaczony Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzeniu towarzyszył koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej promujący najnowszą płytę wydaną przez ANAKLASIS, poświęconą kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego.
 

Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis. Biorąc pod uwagę wybitne zasługi na rzecz polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Romualda Twardowskiego Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie w domu Mistrza, a aktu dekoracji dokonał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
 

Odebrane przeze mnie wysokie odznaczenie państwowe to dowód uznania za moją ponad 60-letnią działalność na polu twórczości muzycznej. To także symbol uznania dla całego środowiska kompozytorskiego – podkreślił Twardowski. – Mimo bardzo trudnych czasów kompozytorzy nadal pracują nad kolejnymi utworami w swoim zaciszu domowym. Razem z nimi czekam na dzień, kiedy muzyka na nowo zabrzmi radośnie, a sale koncertowe zapełnią się publicznością. 

Słowa uznania dla imponującego dorobku kompozytorskiego Twardowskiego wyraził także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.
 

Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi Pańska droga twórcza. Od jej zarania, dzięki wyjątkowemu talentowi, uniknął Pan okresu różnorakich eksperymentów, ofiarowując słuchaczom dzieła w pełni doskonałe, oryginalne, odznaczające się, poza mistrzostwem warsztatowym, ogromnym ładunkiem piękna i szlachetnych emocji – napisał Wicepremier w liście do Romualda Twardowskiego.


fot. Bartek Barczyk


Z okazji urodzin kompozytora działająca w ramach PWM wytwórnia ANAKLASIS wypuściła także krążek poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Romualda Twardowskiego. Jego najpiękniejsze pieśni i sonety w wykonaniu znanego z najważniejszych scen operowych Tomasza Koniecznego oraz niezrównanego pianisty i kameralisty Lecha Napierały złożyły się na niemal godzinną porcję muzyki. Utwory zarejestrowane na płycie SONGS & SONNETS zabrzmiały podczas koncertu zorganizowanego 24 października na cześć Jubilata w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z myślą o obecnym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także wykorzystując nowe środki przekazu, organizatorzy umożliwili odbiorcom na całym świecie udział w wydarzeniu dzięki transmisji online. Twardowskiemu został poświęcony także najnowszy numer „Ruchu Muzycznego”, na którego łamach ukazał się obszerny wywiad z kompozytorem. 
 

Romuald Twardowski jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego postacią szczególną – zaznaczył dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Nie dość, że należy do grupy najdłużej współpracujących z Oficyną kompozytorów, to jego niezwykła twórcza aktywność pozwala wprowadzać do katalogu kolejne nowe dzieła, które zdobywają rzesze zwolenników na całym świecie. 

Płyta SONGS & SONNETS oraz wszystkie albumy wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych, na wirtualnych półkach sieci empik oraz w internetowej księgarni PWM. 


Organizatorzy koncertu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.


Koncert jubileuszowy Romualda Twardowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.