Aktualności
Romuald Twardowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
2020-10-26
W tym roku wybitny kompozytor Romuald Twardowski, od 1963 roku związany z Polskim Wydawnictwem Muzyczny, świętuje 90. urodziny. W minioną sobotę, 24 października, za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury Mistrz został odznaczony Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzeniu towarzyszył koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej promujący najnowszą płytę wydaną przez ANAKLASIS, poświęconą kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego.
Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis. Biorąc pod uwagę wybitne zasługi na rzecz polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Romualda Twardowskiego Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie w domu Mistrza, a aktu dekoracji dokonał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
Odebrane przeze mnie wysokie odznaczenie państwowe to dowód uznania za moją ponad 60-letnią działalność na polu twórczości muzycznej. To także symbol uznania dla całego środowiska kompozytorskiego – podkreślił Twardowski. – Mimo bardzo trudnych czasów kompozytorzy nadal pracują nad kolejnymi utworami w swoim zaciszu domowym. Razem z nimi czekam na dzień, kiedy muzyka na nowo zabrzmi radośnie, a sale koncertowe zapełnią się publicznością.
Słowa uznania dla imponującego dorobku kompozytorskiego Twardowskiego wyraził także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.
Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi Pańska droga twórcza. Od jej zarania, dzięki wyjątkowemu talentowi, uniknął Pan okresu różnorakich eksperymentów, ofiarowując słuchaczom dzieła w pełni doskonałe, oryginalne, odznaczające się, poza mistrzostwem warsztatowym, ogromnym ładunkiem piękna i szlachetnych emocji – napisał Wicepremier w liście do Romualda Twardowskiego.
fot. Bartek Barczyk
Z okazji urodzin kompozytora działająca w ramach PWM wytwórnia ANAKLASIS wypuściła także krążek poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Romualda Twardowskiego. Jego najpiękniejsze pieśni i sonety w wykonaniu znanego z najważniejszych scen operowych Tomasza Koniecznego oraz niezrównanego pianisty i kameralisty Lecha Napierały złożyły się na niemal godzinną porcję muzyki. Utwory zarejestrowane na płycie SONGS & SONNETS zabrzmiały podczas koncertu zorganizowanego 24 października na cześć Jubilata w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z myślą o obecnym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także wykorzystując nowe środki przekazu, organizatorzy umożliwili odbiorcom na całym świecie udział w wydarzeniu dzięki transmisji online. Twardowskiemu został poświęcony także najnowszy numer „Ruchu Muzycznego”, na którego łamach ukazał się obszerny wywiad z kompozytorem.
Romuald Twardowski jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego postacią szczególną – zaznaczył dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Nie dość, że należy do grupy najdłużej współpracujących z Oficyną kompozytorów, to jego niezwykła twórcza aktywność pozwala wprowadzać do katalogu kolejne nowe dzieła, które zdobywają rzesze zwolenników na całym świecie.
Płyta SONGS & SONNETS oraz wszystkie albumy wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych, na wirtualnych półkach sieci empik oraz w internetowej księgarni PWM.
Organizatorzy koncertu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.
Koncert jubileuszowy Romualda Twardowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Najczęściej czytane:
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.