PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Romuald Twardowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2020-10-26

W tym roku wybitny kompozytor Romuald Twardowski, od 1963 roku związany z Polskim Wydawnictwem Muzyczny, świętuje 90. urodziny. W minioną sobotę, 24 października, za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury Mistrz został odznaczony Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzeniu towarzyszył koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej promujący najnowszą płytę wydaną przez ANAKLASIS, poświęconą kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego.
 

Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis. Biorąc pod uwagę wybitne zasługi na rzecz polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Romualda Twardowskiego Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie w domu Mistrza, a aktu dekoracji dokonał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
 

Odebrane przeze mnie wysokie odznaczenie państwowe to dowód uznania za moją ponad 60-letnią działalność na polu twórczości muzycznej. To także symbol uznania dla całego środowiska kompozytorskiego – podkreślił Twardowski. – Mimo bardzo trudnych czasów kompozytorzy nadal pracują nad kolejnymi utworami w swoim zaciszu domowym. Razem z nimi czekam na dzień, kiedy muzyka na nowo zabrzmi radośnie, a sale koncertowe zapełnią się publicznością. 

Słowa uznania dla imponującego dorobku kompozytorskiego Twardowskiego wyraził także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.
 

Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi Pańska droga twórcza. Od jej zarania, dzięki wyjątkowemu talentowi, uniknął Pan okresu różnorakich eksperymentów, ofiarowując słuchaczom dzieła w pełni doskonałe, oryginalne, odznaczające się, poza mistrzostwem warsztatowym, ogromnym ładunkiem piękna i szlachetnych emocji – napisał Wicepremier w liście do Romualda Twardowskiego.


fot. Bartek Barczyk


Z okazji urodzin kompozytora działająca w ramach PWM wytwórnia ANAKLASIS wypuściła także krążek poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Romualda Twardowskiego. Jego najpiękniejsze pieśni i sonety w wykonaniu znanego z najważniejszych scen operowych Tomasza Koniecznego oraz niezrównanego pianisty i kameralisty Lecha Napierały złożyły się na niemal godzinną porcję muzyki. Utwory zarejestrowane na płycie SONGS & SONNETS zabrzmiały podczas koncertu zorganizowanego 24 października na cześć Jubilata w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z myślą o obecnym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także wykorzystując nowe środki przekazu, organizatorzy umożliwili odbiorcom na całym świecie udział w wydarzeniu dzięki transmisji online. Twardowskiemu został poświęcony także najnowszy numer „Ruchu Muzycznego”, na którego łamach ukazał się obszerny wywiad z kompozytorem. 
 

Romuald Twardowski jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego postacią szczególną – zaznaczył dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Nie dość, że należy do grupy najdłużej współpracujących z Oficyną kompozytorów, to jego niezwykła twórcza aktywność pozwala wprowadzać do katalogu kolejne nowe dzieła, które zdobywają rzesze zwolenników na całym świecie. 

Płyta SONGS & SONNETS oraz wszystkie albumy wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych, na wirtualnych półkach sieci empik oraz w internetowej księgarni PWM. 


Organizatorzy koncertu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.


Koncert jubileuszowy Romualda Twardowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Najczęściej czytane:

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.

XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców – znamy laureatów

W ostatnim tygodniu października odbyły się przesłuchania uczestników XIII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2020 organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jury w składzie: Anna Dorota Władyczka, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski wytypowało zwycięzców poszczególnych kategorii. Przyznano także specjalną nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Pieśń polska” - jedna z ostatnich książek Profesora Mieczysława Tomaszewskiego już w sprzedaży!

17 listopada obchodzimy rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzykologów polskich – Mieczysława Tomaszewskiego. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało dla wszystkich czytelników i melomanów wyjątkowy tom zatytułowany: „Pieśń polska”. Jak pisze w posłowiu sam autor: „nie jest to monografia ani podręcznik czy kompendium historyczne, lecz wybór tekstów, powstałych przy tym na przestrzeni wielu lat”.

„Muzyka z kraju Chopina” – materiały w języku francuskim

Zaczynamy drugi tydzień kampanii „Muzyka z kraju Chopina”. Od dzisiaj udostępniamy materiały dla odbiorców języka francuskiego. ‘Na warsztat’ wzięliśmy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Łuciuka, Karola Kurpińskiego, Zbigniewa Bargielskiego oraz – oczywiście – Fryderyka Chopina.